Kardiyopulmoner bypass'ın nörokognitif fonksiyonlara etkisi
Neurocognitive effects of cardiopulmonary bypass
- Tez No: 193729
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. İHSAN İŞKESEN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Göğüs Kalp ve Damar Cerrahisi, Thoracic and Cardiovascular Surgery
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Celal Bayar Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Kalp ve Damar Cerrahisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 52
Özet
ÖZETKARD YOPULMONER BYPASS'IN NÖROKOGN T F FONKS YONLARAETK SAmaç:Bu çalışmanın amacı kardiyopulmoner bypass uygulanarak koroner artercerrahisi geçiren hastalarda nörokognitif fonksiyonların etkilenimini değerlendirmektir.Gereç ve Yöntem:Kliniğimizde koroner arter bypass greft operasyonu geçiren 36 hasta prospektifçalışmaya alındı. Hastalara preoperatif ve postoperatif birinci ayda nörokognitif testbataryası uygulandı. Bataryada Yaşam Kalitesi, SMMT, Hamilton Anksiete Ölçeği,Pitsburg Uyku Kalite ndeksi ve Epworth Uykululuk Testleri vardı. Sonuçlarkarşılaştırıldı. Hastaların demografik ve hemodinamik özellikleri değerlendirildi.Sonuçlar:Preoperatif ve postoperatif değerler karşılaştırıldığında Yaşam Kalitesi'nde veHamilton Anksiete testinde psikolojik ve motor yada fiziksel fonksiyon alt gruplarındapostoperatif anlamlı artış olduğu bulundu. SMMT testinde postoperatif değerlerdeanlamlı olmayan azalma bulundu. Pitsburg ve Epworth testlerinde ise postoperatifolarak sırasıyla anlamlı olmayan azalma ve artış olduğu bulundu.Karar:Koroner bypass cerrahisi hastaların yaşam kalitesini artırmaktadır. Hamiltonmotor ve psikolojik anksiete değerlendirmesinde her iki parametrede azalmagörülmüştür. Kognitif fonksiyonlarda da anlamlı olmayan azalma bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
SUMMARYNEUROCOGNITIVE EFFECTS OF CARDIOPULMONARY BYPASSObjective:The aim of this study is to evaluate the effects of cardiopulmonary bypass onthe neurocognitive functions in patients with coronary artery disease.Methods:We evaluated 36 patients who had elective coronary artery bypass surgery inthis prospective study. We performed a neurocognitive test battery in thepreoperative period and postoperative first month. This test battery includes HealthRelated Quality of Life (SF-36), Hamilton Anxiety Scale, SMMT (Standardized mini-mental test), Pitsburg Sleepy Index Test, Epworth Sleeepness Test. The results werecompared and demographic and hemodynamic parameters of patients evaluated.Results:As a result of the comparison between preoperative and postoperative scoreswe found that psychologic and physical functions of quality of life and Hamiltonanxiety scores were significantly increased postoperatively (p< 0.05). SMMT test wasfound an insignificant decrese in postoperative values (p>0.05). Pitsburg andEpworth scales were evaluated and found that statistically insignificant decrease andincrease respectively.Conclusion:The coronary artery surgery increases the quality of life of the patients. Theevaluation of Hamilton Anxiety Scale demonstrates that both motor and psychologicparameters decreased. In respect to cognitive functions we found statisticallyinsignificant decrease.