Koroner arter hastalığı olan bireylerde ve eşlerinde öfke
Anger in individuals who has been diagnosed coronary artery disease and their husband / wife
  1. Tez No: 193837
  2. Yazar: SEÇİL BEYECE
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ÇİÇEK FADILOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Hemşireliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 188
Özet
Araştırma, koroner arter hastalığı olan bireylerde ve eşlerinde öfke değişkenleri açısından bir farklılık olup olmadığını saptamak amacıyla betimleyici bir çalışma olarak planlanmıştır. Ağustos 2007-Şubat 2008 tarihleri arasında Ege Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi(E.Ü.T.F.) Kardiyoloji Kliniğine, KAH tanısı ile yatan toplam 107 hasta ve eşleri araştırmanın örneklemini oluşturmuştur. Araştırmada örneklem olasılıksız rastgele örneklem tekniği ile belirlenmiştir. Verilerin toplanması için; hasta ve sağlıklı bireyler için ayrı olarak düzenlenmiş Tanıtıcı Bilgi Formu ve Sürekli Öfke-Öfke Tarz Ölçeği ile kullanılmıştır. Araştırmanın uygulanması için etik kurul izni ve kurumdan yazılı izin alınmıştır. Ayrıca araştırmaya katılan hastalardan bilgilendirilmiş yazılı onam alınmıştır.
Özet (Çeviri)
It is a descriptive research carried out in order to find if there is a difference of anger expression of individuals who has been diagnosed as having coronary artery disease and their wife/husband. Samples of the research come from wifes/husband who hasn?t diagnosed as coronary artery disease and total 107 patients who have diagnosed as KAH in Cardiology Clinic of Ege University Medicine Faculty Hospital between August 2007 and February 2008. Sample of the research has determined by improbable random sample technique. Presenter Information Form that arranged for individuals both sick and healthy and Continous Anger with Anger Style Scale used to collect given datas.To apply the research, permission has taken from the ethic board and foundation. Besides informed written permission has taken from patients attended to the research.