Acil serviste hastaların uzun bekleme sürelerine etki eden faktörler
Factors affecting long wait times of patients in emergency department
- Tez No: 193839
- Danışmanlar: DOÇ.DR. LEVENT AVŞAROĞULLARI
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: İlk ve Acil Yardım, Emergency and First Aid
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Erciyes Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Acil Tıp Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 59
Özet
AC L SERV STE HASTALARIN UZUN BEKLEME SÜRELER NEETK EDEN FAKTÖRLERÖZETAmaç: Acil servislerde hastaların beklemeleri ciddi bir sorundur. Uzun beklemesüreleri hasta bakım kalitesini etkilemektedir.Bu çalışmanın amacı hastanemiz acil servisinde uzun bekleme sürelerine etkieden faktörleri tespit etmektir.Hastalar ve Yöntem: Çalışmaya, Erciyes Üniversitesi Tıp Fakültesi Acil TıpAnabilim Dalına 07.12.2006-05.01.2007 tarihleri arasında başvuran hastalar alındı.Her hasta için daha önce hazırlanan bir form dolduruldu.Çalışma süresince her gece saat 03:00'dan başlanarak, 3'er saat ara ile acilservisteki hasta sayısı belirlendi. Hastalar bekleme nedenlerine göre 4 farklı grubaayrılıp incelendi.Grup 1: Acil servis kaynaklı nedenlerle bekleyen hastalar.Grup 2: Acil servis ve hastane kaynaklı nedenlerle bekleyen hastalar.Grup 3: Hastane kaynaklı nedenlerle bekleyen hastalar.Grup 4: Acil servis ve hastane ile doğrudan ilgisi olmayan nedenlerle bekleyenhastalar.Gelen, yatırılan ve taburcu edilen hastaların sayıları, istenen konsültasyonsayıları belirlendi. Taburcu edilen hastaların, acil serviste bekleme süreleri saptandı.Hastaların acil serviste ne kadar süre bekledikleri de belirlenip kaydedildi.Bulguların istatistiksel değerlendirmelerinde Mann-Whitney U testi ve Kruskal-Wallis Varyans analiz testi kullanıldı.Bulgular: Çalışma döneminde acil servise 2508 hasta başvurdu.
Özet (Çeviri)
FACTORS AFFECTING LONG WAIT TIMES OF PATIENTS INEMERGENCY DEPARTMENTABSTRACTAim: Waiting of the patients in the emergency department is an important issue.Prolonged waiting time affects quality of patient care.Aim of this study was to determine the factors affecting prolonged waiting timesin our emergency department.Patients and methods: Patients admitted to Erciyes University Faculty ofMedicine Department of Emergency Medicine between the dates of 07.12.2006-05.01.2007 were included in the study. A previously prepared form was completed foreach patient.During the study period, number of the patients in the emergency departmentwas determined every three hours starting at 03:00 am everyday. The patients weredivided into four different groups with regard of causes of waiting and analyzed then.Group 1: Patients waiting due to reasons originating from the emergencydepartment.Group 2: Patients waiting due to reasons originating from the emergencydepartment and the other departments of the hospital.Group 3: Patients waiting due to reasons originating from the other departmentsof the hospital.Group 4: Patients waiting due to reasons not directly related to the emergencydepartment and the hospital.Numbers of the admissions, hospitalized and discharged patients and consultations weredetermined. Also waiting time of the patients in the emergency department wasdetermined and recorded.Statistical analysis of the data was performed by using Mann-Whitney U test andKruskal-Wallis variance analysis.Results: During the study period 2508 patients were admitted to the emergencydepartment.