Gazi üniversitesi tıp fakültesi hastanesi erişkin acil servisinde triajda acil tıp doktoru bulunmasının hastaların triajda beklediği ve acil serviste geçirdiği toplam süre üzerindeki etkisinin belirlenmesi
Determining the effect of a senior emergency physician working at the triage on the waiting and processing time at gazi university medicine faculty hospital adult emergency department
  1. Tez No: 195226
  2. Yazar: ELİF ÇALIDAĞ
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. GÜLBİN AYGENCEL BIKMAZ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: İlk ve Acil Yardım, Emergency and First Aid
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Acil Tıp Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 72
Özet
Her geçen gün artan acil servis kalabalığının neden olduğu uzamıs bekleme ve islem sürelerini azaltmak amacıyla gelistirilen, literatürde yeni yer almaya baslayan ve birçok merkezde halen deneme asamasında olan `gör ve tedavi et' metodunu hastanemiz acil servisinde kullanarak, islevselliğini test etmeyi amaçladık. 22.06.2007 ? 28.06.2007 tarihlerinde bir hafta süreyle mevcut sistemde değisiklik yapmadan 24 saat boyunca kontrol grubu verileri toplandı. Literatür bilgisine ve kontrol grubu verilerine dayanılarak, yoğunluğun en çok arttığı ve bekleme sürelerinin uzadığı saatlerin 12:00 ? 23:59 saatleri olduğunu belirlendi ve çalısmamız 12.07.2007 ? 18.07.2002 tarihleri arasında bu saat diliminde yapıldı. Çalısma grubunda triaj ekibine; yoğunluk nedeniyle hastaların hemen muayeneye alınamadığı durumlarda, uygun olan hastaların ilk değerlendirmesini triaj esnasında yapabilecek, bekleme süresi içinde özellikle hafif hastalardan bazı tetkikleri isteyip gerekli müdahaleyi yapabilecek, reçetelerini düzenleyerek ve de uygun sekilde yönlendirerek acil servisteki islemlerini sonlandırabilecek ve muayene alınması gereken bazı hastaların tetkiklerini triaj esnasında isteyebilecek bir acil tıp kıdemli asistanı dahil edildi. Her iki grupta da hastaların basvuru saatleri muayeneye alınıs saatleri ve acil servisten ayrılıs süreleri kaydedilerek, bekleme süreleri ve islem süreleri hesaplandı. Elde olunan verilerde bağımsız oranların karsılastırılmasında Pearson ki-kare testi, bağımlı verilerin analizinde ise student t-testi kullanıldı. Çalısmamız sonucunda kullanılan yöntemin hedef hasta grubu, triaj skoru 4 ve 5 olan hastalarda, bekleme süresi çalısma grubunda daha uzun bulunurken, islem süresi çalısma grubunda daha kısa bulunmustur. Çalısma grubunda bekleme süresinin uzun olması, bu hastaların bekleme süresi içinde tetkik ve tedavi gibi tüm islemlerinin yapılmasına bağlanmıs, bu da aynı hasta grubunun islem sürelerinin kısalmasıyla desteklenmistir.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study was to essay the efficiency of `see and treat? in our emergency department, that new on the literature and training in various centers, to improve the waiting time and processing time in the owercrowded emergency departments. The data of control group collected for one week period and for 24 hours at the existing triage system. Afterwards a senior emergency physician joined the triage team and all the patients were assessed, necessary interventions started and some patients with minor problems treated at the time of triage, if necessary prescribed and then discharged, for 1 week period and 12 hours per day from 12:00 a.m. to 23:59 p.m. Waiting time and processing time of various categories of patients were compared with the control group. The performance on waiting times and processing times was analysed and comparisons were carried out via chi-square for dependent variables and student-t test for independent variables. The waiting time was increased from 16,0 ± 18,3 min. in the control group to 22,6 ± 23,5 min. in the trial group. The processing time was decreased from 160.1 ± 193.0 min. in control group to 106,2 ± 115,9 min. in the trial group. The reason of the waiting time that longer at the trial group was contributed to that various process about the evaluation and treatment during the waiting time get some time but this condition results in shortened processing time.