Temporal lob epilepsisinde manyetik rezonans spektroskopinin tanıya katkısı
The aid of magnetic resonance spectroscopy in the evaluation of temporal lobe epilepsy
  1. Tez No: 193910
  2. Yazar: ZEKİYE RUKEN YÜKSEKKAYA
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ. NİL TOKGÖZ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Nöroloji, Radyoloji ve Nükleer Tıp, Neurology, Radiology and Nuclear Medicine
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Radyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 135
Özet
ÖZETAmaçKompleks parsiyel nöbetlerin en sık nedeni temporal lob epilepsisidir (TLE). laçtedavisine dirençli olgular genellikle cerrahi tedaviye iyi yanıt verirler. Çalışmamızda TLEolgularında hipokampus patolojilerinin ortaya konmasında MRS'nin rolü araştırılmıştır.Gereç YöntemKlinik olarak TLE düşünülen 36 olgu ile temporal lob dışı epilepsi olduğu düşünülen16 ve baş ağrısı nedeniyle başvuran 12 kontrol olgusu çalışma kapsamına alındı. Hastalarınöykülerinin alınması ve EEG ile odak tarafının belirlenmesinin ardından MRG ve MRSincelemeleri yapıldı. Olgularımıza rutin beyin MRG incelemesine ek olarak, hipokampüsündeğerlendirilmesi amaçlı ince kesit oblik koronal FLAIR ve FSE-IR sekanslar sonrasında heriki hipokampüse yönelik TE 35 ve 135 ms'de Multivoksel MRS incelemeleri yapıldı.BulgularHipokampüs değerlendirilmesinde MRG bulgularından hipokampal atrofi (%27.7) ilehipokampal patolojik sinyal değişikliği (%11) ve temporal boynuz asimetrisi (%19.4)istatiksel olarak anlamlı olarak bulundu. MRS'de; TE 135 ms'de NAA/Cho ve NAA/Croranları ile TE 35 ms'de NAA miktarı ve NAA/Cho+Cr, NAA/Cr oranlarında hasta vekontrol grupları arasında istatiksel olarak anlamlı farklılık olup TLE'de düşük olarakbulunmuştur.SonuçMRS TLE olgularında hipokampal patolojik değişiklikleri MRG'den daha erkendönemde ortaya koyabilir ve odak tarafınının gösterilmesinde önemlidir.
Özet (Çeviri)
SUMMARYPurposeTemporal lobe epilepsy (TLE) is the most prevalent cause of complex partial seizures.Surgical treatment is an effective therapeutic option for patients who have drug refractoryepilepsy. In this study, we sought to examine hippocampus pathologies by using MRS in TLEpatients.Materials and MethodsThirty-six patients with clinically known TLE, sixteen patients with extra-temporalepilepsy, and the control group of twelve patients with history of headache were enrolled inthis study. After examining clinical history and lateralization of the focus side with EEG allpatients underwent MRI (magnetic resonance imaging) and MRS. For examination ofhippocampus oblique coronal FLAIR and FSE-IR images with thin slices were performed inaddition to the routine cranial MRI protocol. The mesial temporal lobes were investigatedwith MVS with TE of 135 and 35 ms.ResultsThe most consistent MRI features for the evaluation of the hippocampus were atrophy(27.7%), signal alterations (11%), and temporal horn asymmetry (19.4%). With TE 135 msNAA/Cho, and NAA/Cre ratios; and TE 35 ms NAA levels, and NAA/Cho+Cre, NAA/Crratios were significantly different between patient and control groups and were lower in TLEpatients.ConclusionMRS is important for the lateralization of the focus side. When MRS is compared withMRI, MRS can reveal the pathological changes in an early stage.