Sisplatin ototoksisitesinde N-asetil sisteinin koruyucu rolü
Protective role of N-acetyl cysteine on cisplatin ototoxicity
- Tez No: 620613
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET GÜNDÜZ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Kulak Burun ve Boğaz, Otorhinolaryngology (Ear-Nose-Throat)
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Turgut Özal Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Odyoloji ve Konuşma Bozuklukları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 68
Özet
Amaç: Sisplatin ototoksisitesinde N-asetil sisteinin olası koruyucu etkisinin işitme testleri ve kokleanın histopatolojik olarak incelenmesi ile araştırılması amaçlanmıştır. Gereç ve yöntemler: Çalışmada 21 adet, 17 haftalık, 300-350 gr ağırlığında Wistar Albino cinsi erkek ratlar kullanıldı. İlaç uygulamalarından önce (0. gün) tüm ratların her iki kulağına distorsiyon ürünü otoakustik emisyon (DPOAE) testi ve işitsel beyin sapı cevapları (ABR) testi yapıldı. Ardından ratlar dört gruba ayrıldı. 1. gruba (n = 5) serum fizyolojik (SF), 2. gruba (n = 5) 500mg/kg N-asetil sistein (NAC) , 3. gruba (n = 5) 15 mg/kg sisplatin, 4.gruba (n = 6) 15 mg/kg sisplatin ve 500 mg/kg NAC uygulandı. Sisplatin, sadece 1 kez olmak üzere bazal işitme ölçümü yapıldıktan hemen sonra uygulandı. Sisplatin verilen ratlara NAC uygulaması ise sisplatin dozundan 4 saat sonra yapıldı. NAC 1. ve 2. günlerde de olmak üzere toplam 3 kez uygulandı. Bazal İşitme ölçümlerinden 7 gün sonra ratların işitme testleri tekrarlandı ve kayıt altına alındı. Daha sonra ratlar sakrifiye edilerek kokleaları diseke edildi ve histopatolojik değerlendirme için elektron mikroskopisinde incelendi. Bulgular: Gruplar arasında işlem öncesi otoakustik emisyon (OAE) ve ABR ölçüm değerleri açısından anlamlı bir farklılık yoktu. Sisplatin verilen grupta işlem sonrası OAE ve ABR değerlerinde anlamlı bir bozulma saptandı. Sisplatin ile birlikte NAC , sadece NAC ve sadece SF verilen gruplarda OAE ve ABR değerlerinde istatistiksel olarak ototoksisite yönünde anlamlı bir fark saptanmadı. Histopatolojik bulgular OAE ve ABR testlerini destekler nitelikteydi. Sonuç: Ratlarda sisplatin kullanılarak oluşturulan işitme kaybının, sisplatinle birlikte NAC kullanıldığında anlamlı düzeyde azaldığı ve bu sonuçlarla güçlü bir antioksidan olan NAC'ın sisplatin ototoksisitesinde koruyucu etkisinin olduğu saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
Objective: The purpose of this study is to evaluate the possible protective effect of n-acetyl cysteine against cisplatin-induced ototoxicity in rats with hearing tests and histopathology of cochlea. Material and Methods: This study was conducted on 21 Wistar Albino adult male rats which were 17 weeks old and 300-350 gr in weight. Before the drug administration, distortion product otoacoustic emission (DPOAE) and Auditory Brainstem Response (ABR) tests were performed in both ears of each rat. Rats were divided into four groups. Group 1 (n = 5), received saline 1 cc, Group 2 (n = 5) received n-acetyl cysteine (NAC) at 500 mg/kg, Group 3 (n = 5) received 15 mg/kg cisplatin and Group 4 (n = 6) received 15 mg/kg cisplatin and 500 mg/kg NAC. The rats in the third and fourth groups were administered cisplatin only once during the study. NAC was adminestered 4 hours after cisplatin injection. NAC was administered a total of three times on the first day, second day and three days. Control otoacustic emission (OAE) and ABR measures were performed in both ears at 7 days after the administration of drugs. At the end of study the rats were sacrificed and cochleas were dissected. Cochleas were evaluated for histopathologic changes in electron microscopy. Results: There was no statistically significant difference in OAE and ABR measures before the procedure between groups. OAE and ABR measures significantly decreased after the procedure in cisplatin group. There was no statistically significant difference in OAE and ABR measures after the procedure in cisplatin with NAC, NAC and saline groups. Histopathologic findings supported OAE and ABR measures. Conclusions: It has been found out that if NAC was administered with cisplatin, severity of cisplatin-induced hearing loss in rats was decreased. These findings suggest that NAC, a strong antioxidant, has a protective effect in cisplatin ototoxicity.