Endoftalmide vitrektomi sonuçları
Vitrectomy in endophthalmitis results
- Tez No: 193924
- Danışmanlar: PROF.DR. M. KAAN ÜNLÜ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Göz Hastalıkları, Eye Diseases
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dicle Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Göz Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 56
Özet
ÖzetGiriş: Endoftalmi enfeksiyöz veya non enfeksiyöz nedenlerle gelişen daha çok vitreusboşluğunu ve ön kamarayı tutan intraoküler bir inflamasyondur. Son yıllarda, medikal vecerrahi tedavi yaklaşımlarındaki büyük gelişmelere rağmen, endoftalmi, bir göz doktoruiçin hala en korkutucu klinik tabloyu oluşturmaktadır. Bu çalışmada, güncel olan medikalve vitreoretinal cerrahi tedavi yaklaşımlarının anatomik ve görsel prognoza etkisideğerlendirilmiştir.Materyal ve Metod: Eylül 2004- Eylül 2006 tarihleri arasında Dicle Üniversitesi TıpFakültesi Göz Hastalıkları Anabilim Dalı kliniğinde endoftalmi tanısı alan 16 hastanın 16gözü çalışma kapsamına alındı. Hastalara tanı konduğunda mikrobiyolojik çalışmalar içinörnek alındı. Bütün hastalara intravitreal antibiyotik ve vitreoretinal cerrahi uygulandı.Operasyondan sonra hastalar 1 - 16 ay (ortalama : 5 ay ) takip edildi.Bulgular: 9 ( %56.25) olguda posttravmatik endoftalmi, 6 olgu da ( %37.5)postoperatif endoftalmi,1 olguda ise ( % 6.25) endojen endoftalmi saptandı. 16 endoftalmihastasından alınan vitreus örneklerinde 4 ( %25) olguda kültür (+) sonuç elde edildi. 12hastanın vitreus kültüründe üreme görülmedi. Tedavi sonrası 7 ( % 46.66) olguda görmeartışı, 3 (%20) olguda görme azalması, 3 ( %20) olguda görmede değişme yok, 2 (%13.33) olguda görme alınamadı.Sonuç: Endoftalmide erken tanı ve tedavi çok önemlidir. Hızlı ve ve doğru bir tedaviile iyi görme sonuçları elde edilebilir. Tedavi yaklaşımı olarak son yıllarda uygulananintravitreal antibiyotik ve pars plana vitrektomi kombinasyonu ile başarılı sonuçlar eldeedilmektedir.
Özet (Çeviri)
SummaryEndophthalmitis is a intraocular inflamation which develop due to infectios or non-infectios couses and mostly hold vitreus cavity and anterior chamber. n the last years,medical and surgery strategies showed an improvement however endophthalmitis is still veryscary clinical complication for a ophthalmologist. n this study we aimed to evaluate effect ofrecent medical and vitreoretinal surgery treatment strategier on to anatomic and visualprognose effect.Material and Method: 16 eyes of 16 patients with endophthalmitis who werediagnosed in the Dicle University, Medical Faculty Department of Ophthalmology betweenSeptember 2004 and september 2006 . Culture samples were taken for microbiological studyafter diagnosis. Patients were treated with intravitreal antibiotic and vitreoretinal surgery.Patients were followed up after operation for 1 to 6 months.Findings: Posttraumatic endophthalmitis (9 patients 56.25 %), postoperativeendophthalmitis (6 patients 37.5 %) and endogen endophthalmitis (1 patient 6.25 %) weredetected in study. 4 of 16 patients vitreus culture samples were (+) positive. 12 patientsvitreus culture samples were (-) negative. Visual acuity after treatment: Visual acuity increasein 7 patients (46.66 %), visual acuity decrease in 3 patients (20 %), nochanges visual acuity in3 patients (20 %) and any sign of visual acuity in 2 patients ( 13.33 %) were recorded.Result: Early diagnosis and therapy is very important in endophthalmitis. Goodrecovery result can be obtained by rapid and accurate treatment. ntravitreal antibiotic andpars plana vitrectomy combinations treatment approach which in use in last years is the bestapproach to get succesful results.