Epilepsili hastalarda antiepileptik ilaç tedavisine uyumun değerlendirilmesi
Evaluationof patients with epilepsy conform to antiepileptic medication
- Tez No: 193942
- Danışmanlar: PROF.DR. NERMİN OLGUN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Hemşireliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 107
Özet
1.ÖZETÇ alışma; epilepsili yetişkin bireylerin hastalık hakkında bilgi düzeylerini, hastalığıalgılayış şeklini, antiepileptik ilaç tedavisine uyumu etkileyen faktörleri değerlendirerek,epilepsi hastalarının sağlık bakım gereksinimlerinin planlanmasında rehber olmak veülkemizin epilepsi hemşireliğine olan gereksinimini belirtmek amacıyla yapıldı.Çalışma 01.09.2005-01.03.2006 tarihleri arasında Gülhane Askeri Tıp AkademisiHaydarpaşa Eğitim Hastanesi nöroloji polikliniklerine başvuran 205 epilepsili hasta ilegerçekleştirildi. 18 yaş üstü, okur yazar, çalışmaya katılmayı kabul eden, en az iki yıldırepilepsi tanısıyla izlenen, antiepileptik tedavi alan, psikiyatrik sorunu olmayan tümhastalar çalışmaya dahil edildi. Veri toplama aracı olarak literatür bilgisine dayalıhazırlanan hasta görüşme formu kullanıldı. Bu form; hastaların hastalık hakkında bilgidüzeylerini, sosyodemografik özelliklerini, hastalıkla ilgili özelliklerini değerlendirmekamacıyla düzenlendi.Çalışma grubumuza katılan hastaların %87.3'ünü erkekler oluşturdu. Grubun%76.1'i bekardı. Ortalama hastalık başlangıç yaşı 15.53±11.93 olarak bulundu.Hastaların %20.5'i üniversite mezunuydu. %50.2'sinin hiçbir sosyal güvencesi yoktu.Hastaların eğitim düzeyi ile hastalık hakkında bilgi düzeyi, son bir yıldaki nöbet sıklığı,ilacı düzenli kullanması, hastalıkla ilgili kontrole gitmesi ilişkili bulundu.Çalışmamızda epilepsili hastaların epilepsi hakkında yeterli bilgiye sahipolmadığı ve bazı hastalarda hastalıkla ilgili mistik inançların olduğu belirlendi. Hastalarınantiepileptik ilaç yan etkilerine ileri derecede maruz kaldıkları, hastaların büyükçoğunluğunda iyi bir nöbet kontrolü sağlanamadığı anlaşıldı.Sonuçlar, hasta ve yakınlarının bilgilendirilmesi, mistik inançları yok etmek içinepilepsinin topluma daha iyi tanıtılması, epilepsili bireylere özellikle hemşirelerin aktifrol aldığı multidisipliner ekip yaklaşımı ile hizmet verilmesi hastaların tedaviye uyumunuartıracağını göstermektedir.
Özet (Çeviri)
2.SUMMARYEVALUATION OF PATIENTS WITH EPILEPSY CONFORMTO ANTIEPILEPTIC MEDICATIONThis study has been done to evaluate patients? knowledge and understandingabout their epilepsy, to asses which factors affect to conform to medical care, to putforward proposals which will guide in the planning of health care neccessities and toemphasize necessity of epilepsy nursing for our country.This study was realized with 205 patients with epilepsy who applied to neurologypoliclinics, Gülhane Military Medicine Academy Haydarpaşa Hospital beetween thedates of 01.09.2005-01.03.2006. Patients with epilepsy who have been at the age of 18and over, have accepted to answer the questions, have read and written Turkısh, havetaken antiepileptic drugs for at least two year, have not had psychiatric problem wereincluded this study. According to the literature on this field the Patient InterwiewQuestionnaire has been used as a means of collecting data. The Patient InterwievQuestionnaire has been developed to evaluate level of knowledge about epilepsy,patients? personal, socio-demographic and illness characteristic.%87.3 of patients who have participated to this study is male. %76.1 of theparticipants are single. Mean age at onset of epilepsy in the study population is found15.53±11.93. %20.5 of patients are graduated from university. %50.2 of patients have nohealth insurance. It is found that education level is related with knowledge about illness,duration of seizure, using medicine regularly, going to control about illness.In our study, ıt is found that patients with epilepsy have not have enoughinformation about epilepsy and some of them have had mystical beliefs related to illness.It is realized that patients have been over exposed to the side effects antiepileptic drugsand have not well controlled seizure.As a result of this study, patients? conforming to the medical care would increaseIf the patient and family are informed to control the disease, the epilepsy is presentedbetter to the puplic in order to prevent mystical beliefs and they are served withmultidiciplinary team aproach which nurses take active role.