Sezaryanlarda spinal levobupivakaine ilave edilen sufentanil, fentanil ve morfinin etkileri.
The effects of sufentanil, fantanil and morphine in addition to spinal levobupivacaine in caesarean section.
  1. Tez No: 193976
  2. Yazar: AYLİN İNAL SABUNCUOĞLU
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. HAKKI ÜNLÜGENÇ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Anesthesiology and Reanimation
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Anesteziyoloji ve Reanimasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 98
Özet
ÖZETSezaryenlerde Spinal Levobupivakaine İlave Edilen Sufentanil, Fentanil VeMorfinin EtkileriProspektif, randomize, çift-kör çalışmamız sezaryen için spinal anestezideintratekal levobupivakaine ilave edilen fentanil, sufentanil ve morfinin sensoriyel v emotor blok karekteristiklerini ve yan etkilerini karşılaştırmak amacıyla yapıldı.Fakülte etik kurul ve hastaların onayları alınarak, elektif sezaryen operasyonuplanlanan ASA I-II grubu miyadında 135 anne adayı bilgisayar programlı randomizasyonprogramına göre 3 gruba ayrıldı. Grup I (n=40) hastalarına 7,5 mg levobupivakain (%0,5)+ fentanil (20 µcg), Grup II (n=40) hastalarına 7,5 mg levobupivakain (% 0,5)+sufentanil (2 µcg), Grup III (n=40) hastalarına 7,5 mg levobupivakain (% 0,5) + morfin(200 µcg) kombinasyonları toplam 2 cc olacak şeklide intratekal uygulandı. Sensoryelblok baslangıcı ve süreleri, maksimum sensoriyel bloğa ulaşma süresi ve maksimumsensoriyel blok düzeyi, motor blok düzeyi (bromage 3 ve 0), spinal analjezi süresi,hastaların ek analjezik ihtiyaci (VAS>3), spinal analjezi kalitesi, hemodinamikdeğişkenler ve yan etkiler ilk 10 dk. 1 dakika aralıklarla, daha sonra her 5 dk'da bir 30dakika süresince ve postoperatif her 15 dakikada bir hastada sensoriyel blok T10 düzeyinegerileyinceğe kadar değerlendirilerek kaydedildi. Ek olarak tüm annelerde demografikveriler (Anne yaşı, kilo, boy, gestasyon süresi, gestasyon sayısı) ve yenidoganin 1. ve 5.dakikalarda APGAR skorları degerlendirilip kaydedildi.
Özet (Çeviri)
ABSTRACTThe Effects Of Sufentanil, Fentanyl And Morphine İn Addition To SpinalLevobupivacaine İn Caesarean SectionThis prospective, randomized, double-blind study was conducted to compare thesensory and motor block characteristics and side effects of fentanyl, sufentanil andmorphine given intrathecally in addition to 0.5% plain levobupivacaine (15 mg) forspinal analgesia in parturients undergoing caesarean section.Following faculty ethic committee approval and written parturient consent, 135ASA I or II adult parturients undergoing Caesarean section were allocated to one of thethree groups according to the computer generated random table. Group I (n=40) received7,5 mg of 0.5% (1.5 ml) levobupivacaine + fentanyl (20 µcg) (0.5 ml), Group II (n=40)received 7,5 mg of 0.5% (1.5 ml) levobupivacaine + sufentanil (2 µcg) (0.5 ml), andGroup III (n=40) received 7,5 mg of 0.5% (1.5 ml) levobupivacaine + morphine (200µcg) (0.5 ml), in totally 2 ml intrathecally. Onset and duration of sensory and motorblock, maximal dermatomal level of sensory block, time to reach the maximaldermatomal level of sensory block and duration of spinal analgesia, supplement analgesicrequirement, haemodynamic variables and side effects were recorded at 1 minutesintervals for 10 minutes then at 10, 15, 20, 25 and 30 min after the injection, andsubsequently every 15 min until the block regressed to T10 for 120 minutes.