Sezeryanlarda Anestezi İndüksiyonu'nda Tiopental'e eklenen Sevofluran ve Ketamin'in hemodinami ve farkında olma üzerine etkileri
The Effects of sevoflurane and ketamine added to thiopentone anaesthesia induction on haemodynamy and awareness during caeseria section
- Tez No: 115728
- Danışmanlar: DOÇ.DR. HALİT MADENOĞLU
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Anesthesiology and Reanimation
- Yıl: 2002
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Erciyes Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Anesteziyoloji ve Reanimasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 61
Özet
ÖZET EEG verilerini, esas olarak bilinç kaybı düzeyini sayısal olarak ölçebilen Bispectral index (BİS) anestezi derinliğini ölçmede son yıllardaki en popüler gelişme olarak kabul edilmektedir. Biz bu çalışmamızda üç farklı anestezi indüksiyon protokolü uygulayarak elektif sezeryan ameliyatlarında anestezinin farklı dönemlerinde gözlenen hemodinamik değişimler, uyanıklık, farkında olma durumlarının anestezinin derinliğinin değerlendirilmesini sağlayan EEG parametrelerinden BİS indeksi ve SEF değerleri arasındaki ilişkiyi araştırmayı amaçladık. Yaşlan 18-35 arasında değişen ASA 1-11 grubu 63 bayan hasta çalışmaya alındı. Grup 1 hastalarda (n=20) tiopental, grup II hastalarda (n=20) %1 konsantrasyonda sevofluran+tiopental, grup III hastalarda (n=23) tiopental+ketamin ile anestezi indüksiyonu sağlandı. İndüksiyon öncesi, indüksiyon sonrası, entübasyon öncesi, entübasyon sonrası, entübasyon sonrası 1., 2., 3. dakikalar, doğum öncesi, doğum sonrası, doğum sonrası 1., 2., 3. dakikalar, entübasyon öncesi ve ekstübasyon sonrası dönemlerde SAB, DAB, KAH, SpÛ2, SEF, BİS indeksi değerleri ve izole ön kol testi değerleri kaydedildi, iler 3 grupta da komplikasy onların görülmesi bakımından gruplar arasında istatistiksel olarak anlamlı bir farklılık yoktu (p > 0,05). BIS ve SEF değerleri Grup 1 1 Ete indüksiyon öncesi ve ekstübasyon sonrası değerler diğer zamanlardaki değerlerden anlamlı derecede yüksekti. Bu yükseklik istatistiksel olarak anlamlıydı (p < 0,05). Her 3 grupta da doğum sonrası, doğum sonrası 1., 2., 3. dakikalardaki BIS ve SEF değerleri diğer zamanlardaki değerlerden anlamlı derecede düşüktü. Bu düşüklük istatistiksel olarak anlamlıydı (p< 0,05). SEF değerleri tüm ölçümleri zaman dilimlerinde, KAH, SAB, DAB, SpO2, BIS indeksi gibi diğer parametrelerle bir korelasyon göstermedi. BIS indeksi diğer ölçüm yaptığımız parametrelerle bir korelasyon göstermiyordu (p> 0,05). BİS, diğer spesifik algoritimlerin iyileştirilmesi için bir model olarak hizmet edebilir. Gelecekteki tıbbi personelin, klinik bilgiyi daha pratik formadda sağlamak üzere, hastanın nörolojik durumunun yorumunu ilave uzman yorumuna gerek kalmaksızın yapabileceklerdir. 51
Özet (Çeviri)
SUMMARY BIS (bispectral index) which is using in calculating EEG parameters such as the level of consciousness have been accepting the most popular development in recent years. In our study we aimed to evaluate intraoperatif hemodynamic parameters, awareness, wakefulness depth of anaesthesia with BIS and SEF parameters in cesarean operations by 3 different anesthesia techniques. Sixty three pregnant patient ASA I II aged between 18or 35 years old were included to the study. Anaesthesia induction were maintained by, in group I with thiopental, in group II with %1 concentration sevofluorane + thiopental in group III with thiopcnlal+ketamine. The parameters of before induction, after induction, before intubation, after intubation, 1,2,3 min after intubalion,before delivery, after delivery, 1,2,3 min after delivery, before exlubation and after extubalion values and SBP. DBI\ HR, SPO,BIS,SEF, isolated forearm technique values were measured. There were no statistically significant different between 3 groups for complications seen during anaesthesia. In group HI before induction and after extubation BİS and SEF values were significantly greater than the other values. This difference was statistically significant. (p0.05). BİS may act as a model in order to cure the other special algorithms. In future, medical person may evaluate the neurological patients situation by making clinical information more practical with out requirement of a neurologist explanation 52