Elektif sezaryen olgularında sevofluran ve bupivakain ile spinal anestezinin maternal ve yenidoğan etkileri
The effects of sevoflurane and bupi̇vacai̇ne wi̇th spi̇nal anesthesi̇a to maternal and newborn i̇n electi̇ve cesarean events
  1. Tez No: 429138
  2. Yazar: EMİNE DİKMEN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. BİRKAN TOPÇU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Anesthesiology and Reanimation
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kafkas Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 56
Özet
ÖZET Bu çalışmada elektif sezaryanlarda volatil anestezik Sevofluran ile Spinal Anestezide bupivakain kullanılarak maternal etkiler, fetal etkiler ve yenidoğan apgar skorlaması açısından bu yöntemlerin birbirine üstünlüğü olup olmadığının incelenmesi amaçlanmıştır. Hastalar rastgele iki gruba ayrıldı: Genel anestezi Grubu(Sevofluran); (Grup 1, n=50) ve Spinal Anestezi Grubu(Bupivekain); (Grup 2, n=50) olarak ayarlandı. Grup 1: Premedikasyonda 50 mg ranitidine,10 mg metoklopromid, indüksiyonda;propofol 2mg/kg, rocuronium bromid 0,6mg/kg, Sevofluran %1,7 ve %50 O2+ %50 N2O uygulandı. Grup 2:50 mg ranitidine ve 10 mg metoklopramid premedikasyonda ve 10mg bupivekain spinal doz uygulandı. Genel Anestezi Grubu(Grup 1,n=50) Hastalarda indüksiyonda Propofol 2 mg/kg, rocuronium bromide 0,6 mg/kg uygulandı. Tam gevşeme sağlandığında endotrakeal entübasyon gerçekleştirildi. Hastalarda anestezi cihazı kontrollü ventilasyon sağlanarak tidal volüm 8-10 mg/kg, solunum sayısı 10-12/dk olarak ayarlandı (GE Avans). Anestezi idamesinde sevoflurane %1,7 ve %50 O2 + %50 N2O uygulandı. Lüzum halinde kas gevşemesi için 0,15 mg/kg rocuronium bromide uygulandı. Spinal Anestezi grubunda (Grup 2, n=50) ise hastalara oturur pozisyonda hiperbarik bupivakain 10 mg, 25 G kılavuzlu kalem uçlu spinal iğne (Egemen medikal) kullanılarak Lumbal vertebra 4-5 aralığından uygulanıldı. İğnenin duramateri geçtiği hissedildiğinde iğnenin ince kılavuzu çıkarılarak Beyin Omurilik Sıvısının (BOS) gelmesi gözlendi. BOS'nın geldiğinden emin olduktan sonra bupivakain 10 mg yavaşça BOS içine verildi. Blok seviyesi kontrolünden (soğuk, sıcak, pinpirik testi) sonra cerrahi işlem yapılmasına izin verildi. Tüm hastalarda vital bulgular (SAB, DAB, Nabız) ve SpO2her 5 dakikada bir ölçülerek kayıt edildi. Her iki grupta hasta yaşı, kaçıncı gebeliği olduğu, gestasyonel yaşı (hafta olarak), yenidoğan ağırlığı, insizyona başlama süresi, bebeğin çıkım süresi, cerrahi süresi kaydedildi. Ayrıca annenin preoperatif hematokriti, postoperatif hematokriti, beklenen kanama miktarı kaydedildi. Bebekte ise 1. ve 5. dk Apgar skoru bakıldı. Sonuç olarak hem spinal anestezi hemde genel anestezi yöntemleri elektif sezaryen vakalarında uygulanabilecek yöntemler olup elde ettiğimiz bulgularımız doğrultusunda rejyonel yöntemlerin biraz daha üstünlük gösterdiği kanaatine varılmıştır. Ayrıca elektif sezaryen olgularında her iki yöntemin güvenliği açısından karşılaştırıldığında, hemen hemen aynı olmakla birlikte komplikesezaryen olgularında genel anestezi yönteminin bebeklerde ciddi sıkıntılara yol açabileceği kanısına varılmıştır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT In this study, it is aimed to compare Sevoflurane method which is used in elective caesareans as volatile anesthetic and Bupivacaine method which is used in spinal anesthesia in terms of fetal effect and Apgar score Patients were randomly separated to two groups: General Anesthesia Group (Group G, n=50) and Spinal Anesthesia Group (Group S, n=50) Group 1: 50 mg ranitidine and 10 mg methoclopramide for in premedication and 2 mg/kg Propofol and 0.6 mg/kg Rocuronium Bromide for induction and 1.7% sevoflurane, 50% O2, and 50% N2O for anesthesia maintenance. Group 2: 50 mg ranitidine and 10 mg methoclopramide for in premedication and 10 mg Bupivacaine spinal dose. 2 mg/kg Propofol and 0.6 mg/kg Rocuronium Bromide were performed for induction in General Anesthesia Group. When the full relaxation was ensured, endotracheal intubation was performed. Controlled ventilation was performed and so, tidal volume was regulated as 8-10 mg/kg, respiratory rate as 10-12/minute by using an anesthesia machine (GE Avans). 1.7% sevoflurane, 50% O2, and 50% N2O were used for anesthesia maintenance. For muscle relaxation, Rocuronium Bromide was applied in the necessary conditions. 10 mg hyperbaric Bupivacaine was performed for induction in Spinal Anesthesia Group (Group S, n=50) to patients' 4-5 lumbar vertebrae space by using 25 G pencil point spinal needle with guide (Egemen Medical). When the spinal needle penetrated the dura mater, thin guide of the needle was removed and that cerebrospinal fluid (CSF) came was observed. 10 mg bupivacaine was slowly enjected into CSF after CSF came. After block level control (Cold-Hot, pinprick test), it was allowed to perform the surgical operation. Vital signs (SAP DAP, Pulse) and SpO2 were recorded by measuring in every 5 minutes. In both groups, patients' age, the number of pregnancy, gestational age, birth weight, start time for incision, the baby's exit time, surgery time were recorded. Additionally, amount of bleeding, pre-operative hematocrit and post- operative hematocrit levels of the mother were recorded. In babies, Apgar Score was viewed in 1. and 5. minutes. Consequently, it was determined that spinal anesthesia and general anesthesia can be applicable methods in elective caesarean cases, but that regional methods is more useful than this methods. It was concluded that both methods is same in terms of security, but general anesthesia method can lead to serious problems for baby in complicated caesarean cases.