Epidural morfin uygulamasını takiben epidural hasta kontrollü bupivakain, levobupivakain ve ropivakainin etkileri
The effects of epidural patient controlled bupivacaine levobupivacaine and ropivacaine followed by epidural morphine.
  1. Tez No: 193977
  2. Yazar: ŞENAY OLGUNER
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. HAKKI ÜNLÜGENÇ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Anesthesiology and Reanimation
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Anesteziyoloji ve Reanimasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 75
Özet
ÖZETEpidural morfin uygulamasını takiben epidural hasta kontrollü bupivakain,levobupivakain ve ropivakainin etkileriProspektif, randomize, çift-kör, kontrollü çalışmamız 3 farklı dozda epiduralmorfin veya salin uygulamasını takiben epidural hasta kontrollü bupivakain,levobupivakain ve ropivakainin etki ve yan etkilerini araştırmak amacıyla planlandı257 ASA I-II grubu sezaryen olguları randomizasyon tablosuna görebupivakain (B), levobupivakain (L) veya ropivakain (R) grupları olmak üzere 3 anagruba ayrıldı. Her ana grup kendi içinde kullanılacak olan salin veya 1, 2, 3 mg morfinyükleme dozlarına göre B0, B1, B2, B3, L0, L1, L2, L3, R0, R1, R2 ve R3 olmaküzere toplam 12 alt gruba ayrıldı. Buna göre spinal anestezi sonrasında postoperatifdönemde sensoryel blok T10 düzeyine inince randomize olarak epidural kateterdendaha önce belirlenmiş ve yükleme amacıyla hazırlanmış olan 3 farklı dozdaki morfinveya izotonik 10 ml volümde bolus olarak uygulandı. Daha sonra olguların epiduralHKA den bolus bupivakain (20 mg), levobupivakain (20 mg) veya ropivakain (30mg) 15 dakika kilitli kalma süresi ile kullanmalarına izin verildi.
Özet (Çeviri)
ABSTRACTThe effects of epidural patient controlled bupivacaine, levobupivacaine andropivacaine followed by epidural morphineThis prospective, double blind, randomized, controlled study was designed toevaluate the effectiveness and side effect of epidural patient controlled bupivacaine,levobupivacaine and ropivacaine followed by epidural 3 different doses of morphineor saline.Two hundred and fifty-seven ASA I-II parturients were recruited randomly toreceive patient controlled bupivacaine, levobupivacaine and ropivacaine forpostoperative pain relief. Each group was also divided into four subgroup dependingon morphine loading doses (0, 1, 2, 3 mg) as B0, B1, B2, B3, L0, L1, L2, L3, R0, R1,R2 and R3. In postoperative period, when the sensory block level decreased to T10level, loading dose of morphine or saline in 10 ml of volume were given epidurally.Parturients were then allowed to use a patient-controlled analgesia (PCA) devicegiving boluses of bupivacaine (20 mg), or levobupivacaine (20 mg) or ropivacaine (30mg) with 15 minutes lockout period.