Ameloblastoma ve ameloblastik epitel içeren diğer odontojenik tümörlerin nükleer morfometrik değerlendirilmesi.
Nuclear and morphometric evaluation of ameloblastoma and the other odontogenic tumors consist of ameloblastic epithelium.
  1. Tez No: 194003
  2. Yazar: ÜMİT KARAÇAYLI
  3. Danışmanlar: PROF.DR. YAVUZ SİNAN AYDINTUĞ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: GATA
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Ağız, Diş, Çene Hastalıkları ve Cerrahisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 89
Özet
ÖZETAmeloblastoma ve Ameloblastik Epitel İçeren Diğer OdontojenikTümörlerin Nükleer Morfometrik DeğerlendirilmesiTümörler bening ya da malign olarak ikiye ayrılırlar. Bazı tümörler beningolmalarına rağmen lokal agresiv davranabilirler. Malign tümörler metastaz yaparlar vehayatı tehdit ederler.Ameloblastik epitel içeren odontojenik tümörler genelde bening tümörlerdir.Bazıları lokal agresiv davranış gösterebilirler. Çok nadir olarak ameloblastomalarmetastaz yapabilir. Bu tez çalışmasında aynı epitelden köken alan bu farklıhistopatolojik tipteki tümörlerin farklı davranış potansiyellerinin tümör hücrelerininDNA, morfometrik ve immünohistokimyasal özelliklerinden kaynaklanıpkaynaklanmadığını araştırmayı amaçladık.Bunun için 30 ameloblastoma, 30'da ameloblastik epitel içeren ameloblastomadışı odontojenik tümör seçtik. Bu tümörlerin DNA içeriklerine, morfometrik veimmünohistokimyasal özelliklerine baktık.Tümörlerin tümünün DNA içeriği diploid olarak bulundu. Tümörler arasındaameloblastik epitel hücrelerinin morfometrik özellikleri birbirinden farklı değildi.
Özet (Çeviri)
SUMMARYNuclear and Morphometric Evaluation of Ameloblastoma and The OtherOdontogenic Epithelium Consist Of Ameloblastic EpitheliumTumors have two types named bening and malign. Some tumors, despitebeing bening, may be local aggressive. Malign tumors go under metastasis and arelethal.Odontogenic tumors that include ameloblastic epithelium are usually beningtumors. Some of them display local aggressive behavior. Very rarely, ameloblastomamay go under metastasis. In this thesis study, we aimed to investigate whether thedifferent behavior potentials of these tumors of different histopathological type butsame epithelium root sourced caused from their DNA, morphometric andimmunohistochemical properties.For this purpose, we picked 30 ameloblastoma tumors and 30 non-ameloblastoma tumors including ameloblastic epithelium. We examined the DNAcontents, morphometric and immunohistochemical properties of these tumors.The DNA content of all the tumors has been observed to be diploid. Themorphometrical properties of ameloblastic epithelium cells were not different amongtumors.