Spinal anestezi uyulamalarının retrospektif değerlendirilmesi
Spinal anesthesia performed in retrospectively
  1. Tez No: 194032
  2. Yazar: CEMİL BÜYÜKTEPE
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. ŞEBNEM ATICI
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Anesthesiology and Reanimation
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Mersin Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Anesteziyoloji ve Reanimasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 83
Özet
ÖZETÇalışmamızda kliniğimizde 2000-2006 yılları arasında spinal anesteziuygulanan hastaların retrospektif olarak değerlendirilmesi amaçlandı.Hastaların anestezi takip formlarından ve dosyalarından yaş, cinsiyet, boy,kilo, operasyonu uygulayan klinik, operasyon nedeni, ASA riski, premedikasyonuygulaması, kullanılan iğne çapı, spinal iğnenin markası, enjeksiyonun yapıldığıspinal aralık, sipinal alana uygulanan ilaçlar ve dozları, girişim öncesi ve sonrası 5,15, 30, 60, 90, 120. dk'lardaki kan basıncı ve kalp atım hızları, girişim sırasında vesonrasında gelişmiş komplikasyonlar ve tedavilerine ait veriler kayıt edildi.Kayıtlardan 825 hastaya (14-85 yaş) (ASA I-III) spinal anestezi uygulamasıyapıldığı saptandı. Hastaların kan basınçlarının ve kalp hızlarının kilo, yaş, cinsiyetve ASA'ya göre istatistiksel olarak fark göstermediği saptandı (p>0.05).
Özet (Çeviri)
ABSTRACTThe Evaluation of Spinal Anesthesia Process RetrospectivelyIn our study, we aim to evaluate in our clinic patients who were performed spinalanesthesia between years 2000 and 2006 retrospectively.We recorded the age, sex, length, weight and ASA values of the patients,clinics performing the operations, the indications of the operations, if premedicationwere performed or not, the range, trademark of the spinal needle, spinal levelinterspace of the enjections, the drugs used and their amaounts, the bloodpressures and the heart rates values before and 5, 15, 30, 60, 90, 120. minutesafter performing spinal anaesthesia and the complications and complicationmanagments from the anaesthesia evaluation form and patients? files.We detected that spinal anesthesia had been performed to 825 patients(ASAI-III) ( 14-85 years old).