Kraniotomilerde farklı dozlarda deksametazonun kan glükozu, serum eletrolitleri ve postoperatif bulantı kusma üzerine etkisi
Effects of different dosages dexamethasone on the blood clucose concentration, serum electrolytes and postoperatif nause and vomiting in patients undergoing craniotomy
  1. Tez No: 194044
  2. Yazar: MÜSLİME KARAÇINAR
  3. Danışmanlar: PROF.DR. HALİT MADENOĞLU
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Anesthesiology and Reanimation
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Erciyes Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Anesteziyoloji ve Reanimasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 52
Özet
ÖZETAmaç: Bir kortikosteroid olan deksametazon, beyin cerrahisi hastalarındatümöre bağlı ödemin tedavisinde yaygın olarak kullanılmaktadır. Hiperglisemiiskemik beyinde nörolojik hasarı artırmaktadır. Hiperglisemi, kortikosteroidlerinbilinen en önemli yan etkilerinden biridir. Bu çalışmada primer olarak, kraniotomiyapılan hastalarda beyin ödemini azaltmak amacıyla verilen profilaktikdeksametazonun farklı dozlarının kan şekeri üzerine etkisinin araştırılması vebununla birlikte serum elektrolitlerine ve postoperatif bulantı ve kusma üzerineetkisinin araştırılması planlandı.Hastalar ve Yöntem: Erciyes Üniversitesi Tıp Fakültesi etik kurul onayıalındıktan sonra ASA I-II grubu 30-60 yaş arası elektif kraniotomi uygulanacaknondiyabetik 68 hasta rasgele 4 gruba ayrıldı. Her grup 17 hastadan oluşmaktaydı.Anestezi indüksiyonu tüm gruplarda propofol, fentanil ve veküronyum ilegerçekleştirildi. Anestezi idamesi standardize N2O-O2 karışımı içerisinde %1-2sevofluran verilerek sağlandı. Hastalara deksametazon dozu endotrakeal entübasyonsağlandıktan sonra uygulandı. Deksametazon dozundan sonraki 60, 120, 180 ve240.dk'larda i.v sıvı ya da ilaç verilmeyen ekstremiteden, sadece kan örneği almakiçin kullanılan kateter yoluyla alınan kan örnekleri biyokimya laboratuarınagönderildi. Örneklerden kan şekeri, Ca+2, Na++ ve K+ bekletilmeden çalışıldı.Ameliyat bitiminde volatil anestezikler kesildikten sonra, atropin veneostigmin kullanılarak rezidü nöromüsküler blok antagonize edildi. Yeterli solunumaktivitesi ve uyanıklık sağlanan hastalar ekstübe edildi. Ekstübasyondan itibarenhastalar POBK açısından değerlendirildi ve bu değerlendirmeye beyin cerrahisiyoğun bakım ünitesinde devam edildi.Bulgular: Grupların demografik özellikleri benzerdi. Gruplar arasıkarşılaştırmada kan şekeri ve serum elektrolitleri açısından istatistiksel olarak farkviiyoktu (p>005).
Özet (Çeviri)
EFFECTS OF D FFERENT DOSAGES DEXAMETHASONE ON THEBLOOD GLUCOSE CONCENTRAT ON, SERUM ELECTROLYTES ANDPOSTOPERAT F NAUSE AND VOM T NG N PAT ENTS UNDERGO NGCRAN OTOMYAbstractAim:Dexametashone, as a corticosteroid, is commonly used in the therapy oftumor-related edema of neurosurgery patients. Hyperglycemia increases neurologicaldamage in the ischemic brain. Hyperglycemia is one of the known side effects ofcorticosteroids. In this study, search of the effects of different dosages ofprophylactic dexametashone on the blood glucose level, which is given with thepurpose of reducing brain edema in the patients undergoing craniotomy, is primarilyplanned. Besides, its effects on the serum electrolytes and PONV (postoperativenausea and vomiting) have been also searched.Patients And Methods:With the approval of the ethic commission of ErciyesUniversity, ASA Groups I-II, between 30-60 ages, nondiabetic 68 patients to whomelective craniotomy will be applied were randomized into 4 groups.Anesthesia induction was made by giving propofol, fentanil and vecuronuimin all groups. Anesthesia was maintained with %1-2 sevofluran in standardized N2O-O2 mixture. Dexametazone was applied to the patients after tracheal intubation. Atthe 60th, 120th, 180th and 240th minutes, after dexametazon application blood samplesare taken from the catheter, which is used only for blood uptake, in the extremitywithout iv fluid or medicine stream, and were sent to the biochemical laboratory.From samples, were blood glucose and serum electrolytes such as Ca+2, Na++ and K+immediately labored.At the end of the operation, after interrupting the volatile anesthetics, residualneuromuscular block was antagonized by using atropine and neostigmin. Theixpatients who are providing enough breathing activity and consciousness wereextubated. Beginning from extubation, the patients were evaluated in terms ofPONV. The evaluation was continued in neurosurgery intensive care unit.Results:Demographic characteristics of groups were similar. There wasn?tany statistical difference at the intergroups comparison in the means of blood glucoseand serum electrolytes (p>0,05).