Supratentorial kraniotomilerde palonosetronun postoperatif bulantı ve kusma üzerine etkisi
The effect of palonosetron on postoperative nausea and vomiting in supratentorial craniotomy
- Tez No: 242483
- Danışmanlar: PROF. DR. HALİT MADENOĞLU
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Anesthesiology and Reanimation
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Erciyes Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Anesteziyoloji ve Reanimasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 59
Özet
Amaç: İkinci kuşak beş hidroksi triptamin (5HT3) reseptör antagonisti olan palonosetron, postoperatif bulantı-kusma tedavisinde ve emotejen kemoterapi uygulamalarına bağlı bulantı-kusma tedavisinde kullanılmaktadır. Bulantı ve kusma postoperatif hasta konforunu olumsuz etkileyen rahatsız edici bir durumdur. Bu çalışmada, supratentorial kraniotomi uygulanan hastalarda, postoperatif bulantı ? kusma (POBK) üzerine iki farklı dozda palonosetronun terapötik etkinliğinin araştırılması amaçlandıHastalar ve Yöntem: Erciyes Üniversitesi Tıp Fakültesi Etik Kurul onayı alındıktan sonra çalışmaya ASA I-III grubu 18-75 yaş arası elektif supratentorial kraniotomi uygulanacak 90 hasta çift kör alındı. Hastalar rasgele 3 gruba ayrıldı.Grup P0: Kontrol grubu ( n=30)Grup P0.05: 0.05 mg palonosetron grubu (n= 30)Grup P0.075: 0.075 mg palonosetron grubu (n=30Anestezi indüksiyonu tüm gruplarda; 2mg/kg propofol ve 2µg/kg fentanil, kas gevşemesi 0.1mg/kg veküronyum kullanılarak sağlandı. Anestezi idamesi ise %50 hava + %50 O2 karışımı içerisinde %1 MAC sevofluran, intermittant fentanil verilmesi ile sağlandı. Cerrahinin duramater kapatılması aşamasında, çalışma ilaçları bolus şeklinde 30 saniye içerisinde verildi.Ameliyat bitiminde inhalasyon ajanı ve hava verilmesi durduruldu ve sadece % 100 oksijene geçilerek nöromuskuler blok 0.015 mg/kg atropin ve 0.04 mg/kg neostigmin kullanılarak antagonize edilerek ekstübe edildi. Ekstübasyondan itibaren 72 saat süreyle hastalar postoperatif bulantı-kusma açısından peryodik olarak değerlendirildi.Bulgular: 0.075 mg palonosetron verilen grupta ( P0.075 ).
Özet (Çeviri)
Aim: Second generation 5 hydroxyl tryptamine 3 (5 TH3) receptor antagonist used in treatment of postoperative nausea and vomiting used in the treatment of nausea and vomiting associated with chemotherapy. Nausea and vomiting is a condition which effects patient?s comfort in a bad way. In this study, in the postoperative period palonosetron is prescribed as a preventative for nausea and vomiting. The patient was then monitored to establish therapeutic efficiency of two different doses of palonosetron.Patients and Methods: After confirmation from the ethical committee in Erciyes University Medical Faculty as ASA I-III group aged between 18-75 years old, in total 90 people as double-blind. They will perform a supratentorial craniotomy. These patients were divided randomly.Group P0: Control group (n=30)Group P0.05: 0.05mg of palonosetron groupGroup P0.075: 0.075mg palonosetron groupThe anaesthetic induction in all groups; 2mg/kg propofol and 2µg/kg of fentanil, 0.1mg/kg of vecoronium to establish muscle relaxation in the patient. In order to maintain an anaesthetic state within the patient, a mixture of 50% air + 50% O2 together with 1 MAC sevofluran and intermittent 1 ? g/kg fentanil was given. This is administered within 30 second duration of the closing of surgery.At the end of the procedure, the inhalation agent and air were ceased and 100% pure oxygen continued. Spontaneous respiration and muscular movements were observed and then residue nevromuscular block 0.015 mg/kg atropine and 0.04 mg/kg neostigmin were administered to antagonise the patient. Once the patient begins to respond with spontaneous respirations and verbal response they are incubated.