2002 yılı Samsun ili yaz spor okullarına katılan gençlerin fiziksel ve teknik gelişimlerinin değerlendirilmesi
The evaluation of physical and technical progress of the youngs,joined the summer sports school in Samsun in 2002
- Tez No: 194058
- Danışmanlar: DOÇ.DR. SEYDİ AHMET AĞAOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2005
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 176
Özet
ÖZET2002 YILI SAMSUN İLİ YAZ SPOR OKULLARINA KATILAN GENÇLERİNFİZİKSEL VE TEKNİK GELİŞİMLERİNİN DEĞERLENDİRİLMESİYılmaz AKSOY, Yüksek Lisans TeziOndokuz Mayıs Üniversitesi Samsun, Ekim 2005Bu çalışmada Gençlik ve Spor Genel Müdürlüğü ( GSGM )' nce, gençleri yaztatillerinde spor yapmaya yönlendirmek ve kötü alışkanlıklardan uzak tutmak amacıylaGençlik ve İl Müdürlükleri ( G.S.İ.M.) bünyesinde açılan Yaz Spor Okulları ( YSO )' nakatılan gençlerin fiziksel, motorik ve teknik açıdan 2 ( İki ) aylık süreçteki gelişimleri, sporbranşları ve yaş grupları arasındaki farklar değerlendirilmiştir.2002 yılı Samsun Yaz Spor Okullarında 6 ( Altı ) branş (basketbol N:69 , futbolN:33, güreş N:11, hentbol N:34, taekwondo N:20 ve voleybol N:52 ) ta, 8-14 yaşlarındatoplam 219 sporcu üzerinde yapılan bu çalışmada gençlerin; boy, vücut ağırlığı, esneklik (Otur eriş testi ile ), Sırt kuvveti ( Dinamometre ile ), hız (30 m sprint, fotoselli kronometreile), dayanıklılık (12 Dk Cooper testi ile ) ve teknik ( her branşta beş teknik ) gelişimleriÖn-son test tekniğiyle araştırılmıştır.Yapılan testler sonucunda elde edilen verilerin istatistiki çalışması SPSS 10.0paket programıyla, Tukey HSD çoklu karşılaştırma ve Eşli T-Test teknikleri kullanılarakyapılmış ve elde edilen sonuçlar üzerinde tartışılmıştır. Değerlendirme sonuçlarındap
Özet (Çeviri)
ABSTRACTTHE EVALUATION OF PHYSICAL AND TECHNICAL PROGRESS OF THEYOUNGS, JOINED THE SUMMER SPORTS SCHOOL IN SAMSUN, IN 2002Yılmaz AKSOY, Graduate ThesisUniversity of Ondokuz Mayıs Samsun, October 2005In this study; we evaluated sports branch and age groups, two monthly physical,motor and technical progress of the youngs joined the Summer Sports School, opening atcity directorship by way of Yought and Sports General Directorship to channel them doingsports and send away bad habits.İn this study made İn 2002 in Samsun Summer Sports School we researchedheight, body weight, flexibiliy ( with sit-reach test ), Back strength ( with electronicdynamometer ), 30 m speed ( with photocell choronometer ), endurance ( with 12 minutecooper test ) and technical ( five technics at all branch ) progress of the total 219 youngs at8 to 14 age with Pre-Post Test technic at six sports branch ( basketball N:69, football N:33,Wrestlig N:11, handball N:34, taekwondo N:20 and volleyball N:52 ).Statistical study of the data reached at the end of the tests was made at P.C. withSPSS 10.0 packet programme, using Tukey HSD Multiple Comparation and Paired T-Testtechnics and we made discussion about it. We looked for meaningfulness at p< 0,05 level.As a result we understand that there is differences between age groups and olsobetween sports branches. And we observed that two monthly training eveloped the youngas physical and technics.PDF created with pdfFactory Pro trial version www.pdffactory.com