Penisilin modeli deneysel epilepside leptin ve ghrelinin etkileri: elektrofizyolojik bir çalışma
Effects of leptin and ghrelin on penicillin-induced experimental epilepsy: an electrophysiologic study
- Tez No: 203198
- Danışmanlar: PROF. DR. ERDAL AĞAR
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Fizyoloji, Physiology
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel Tıp Bilimleri Bölümü
- Bilim Dalı: Fizyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 111
Özet
Epilepsi, oldukça sık olarak gözlenen nörolojik bir hastalıktır ve spontan tekrarlayan nöbetlerle karakterizedir. Nitrik Oksit (NO)' in epilepsi üzerine etkileri bilinmektedir. Leptin ve ghrelin hormonlarının da epilepsi üzerine etkili oldukları tespit edilmiştir. Leptin ve ghrelinin NO sistemiyle etkileşim içerisinde olduğu da bilinmektedir. Ancak epileptiform aktivite üzerine leptin ve ghrelinin etkisinde NO sisteminin rolü bilinmemektedir.Bu amaçla, 102 adet adet dişi Wistar sıçan, üretan anestezisi altında sol somatomotor korteksleri açılıp korteks yüzeyine kayıt elektrotları yerleştirildikten sonra dijital kayıt düzeneğine bağlandı. Çalışmada; Penisilin, Penisilin + L-Arjinin, Penisilin + D-Arjinin, Penisilin + L-NAME, Penisilin + D-NAME, Penisilin + 7-NI, Penisilin + Leptin, Penisilin + L-Arjinin + Leptin, Penisilin + L-NAME + Leptin, Penisilin + 7-NI + Leptin, Penisilin + Ghrelin (0.5 ?g), Penisilin + Ghrelin (1 ?g), Penisilin + Ghrelin (2 ?g), Penisilin + L-Arjinin + Ghrelin, Penisilin + L-NAME + Ghrelin, Penisilin + 7-NI + Ghrelin grupları oluşturularak epileptiform aktivite üzerine etkileri ve etkileşimleri incelendi.Elde edilen verilere göre, L-Arjinin ve 7-NI' nın antikonvulsan, L-NAME' in prokonvulsan bir etki gösterdiği, D-Arjinin ve D-NAME' in ise epileptiform aktivite üzerine etkisiz olduğu gözlendi. Ayrıca, leptinin prokonvulsan etkisi; L-NAME ile devam etse de anlamlı bulunmazken, L-Arjinin ve 7-NI ile antikonvulsan bir hal aldı. Ghrelinin antikonvulsan bir etki gösterdiği; bu etkinin L-Arjinin ve 7-NI ile daha da arttığı; L-NAME ile bu antikonvulsan etkinin kaybolduğu gözlendi.Penisilin modeli deneysel epilepside leptin ve ghrelinin NO sistemiyle etkileşimini inceleyen herhangi bir yayın bulunmadığı dikkate alınırsa, bu alanda bir ilk olan çalışmamızdan elde edilen deney sonuçlarına göre, penisilin ile oluşturulan epileptiform aktivite üzerine leptinin prokonvulsan, ghrelinin ise antikonvulsan etkisinde NO sisteminin rolü olduğu anlaşılmaktadır.
Özet (Çeviri)
Epilepsy is a common neurological disorder and charecterized with spontaneous, recurrent seizures. The effects of nitric oxide (NO) on the epilepsy is known. It was determined that leptin and ghrelin hormones had influenced on the epilepsy. It was also known that these hormones and NO system interact each other but the role of NO system on the effect of leptin and ghrelin in the penicilin-induced epileptiform activity is not known.For this reason, female Wistar rats (n=102) which were anesthetized with urethane, their cortex were opened, recording electrods were put on the left somatomotor cortex and connected to the digital recording system. These rats divided into Penicillin, Penicillin+L-Arginine, Penicillin+D-Arginine, Penicillin+L-NAME, Penicillin+D-NAME, Penicillin+7-NI, Penicillin+Leptin, Penicillin+L-Arginine+ Leptin, Penicillin+L-NAME+Leptin, Penicillin+7-NI+Leptin, Penicillin+Ghrelin (0.5 ?g), Penicillin+Ghrelin (1 ?g), Penicillin+Ghrelin (2 ?g), Penicillin+L-Arginine+ Ghrelin, Penicillin+L-NAME+Ghrelin, Penicillin+7-NI+Ghrelin treated groups.The results of experiments showed that L-Arginine and 7-NI had an anticonvulsant effect, L-NAME had a proconvulsant effect. D-Arginine and D-NAME did not affect on epileptiform activity. While the proconvulsive effects of leptin were not occured significantly with L-NAME treatment, it was turned to anticonvulsant effect with L-Arginine or 7-NI treatment. Ghrelin showed an anticonvulsant effect and these effects were enhanced by L-Arginine and 7-NI treatment. In addition, these anticonvulsive effects of ghrelin were removed by L-NAME treatment.There are no studies about the interaction of ghrelin and leptin with NO system in penicillin-induced experimental epilepsy. Therefore, the present study showed that NO system influenced the proconvulsive effects of leptin and the anticonvulsive effect of ghrelin on the penicillin-induced epileptiform activity for the first time.