Fiziksel eğitim alan ve almayan astımlı çocukların solunum fonksiyon parametrelerinin karşılaştırılması
The comparison of the pulmonary function parametres in asthmatic children with and without physical education programme
  1. Tez No: 194081
  2. Yazar: EYLEM TÜTÜN
  3. Danışmanlar: PROF.DR. AYTEN PAMUKÇU UYAN, PROF.DR. FERDA DOKUZTUĞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon, Physical Medicine and Rehabilitation
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Abant İzzet Baysal Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 162
Özet
ÖZETTütün E., Fiziksel eğitim alan ve almayan astımlı çocukların solunum fonksiyonparametrelerinin karşılaştırılması, Abant zzet Baysal Üniversitesi SağlıkBilimleri Enstitüsü Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Programı Yüksek LisansTezi, Bolu, 2005.Bu çalışma, orta ve hafif şiddetli astımlı çocuklarda, alt ve üst ekstremitelerineyönelik egzersiz eğitim tipinin yerini göstermek ve bu egzersizlerin, solunumfonksiyonlarına, fiziksel uygunluk düzeylerine ve fonksiyonel kapasiteye olanetkilerini belirlemek amacıyla planlanmıştır. Bu çalışmaya Abant zzet BaysalÜniversitesi (A. .B.Ü.) zzet Baysal Tıp Fakültesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları AnaBilim Dalı, Astım polikliniğine başvuran persistan hafif ve orta şiddetli astım tanısıkonmuş ve fiziksel eğitim programı için A. .B.Ü. Kemal Demir Fizik Tedavi veRehabilitasyon Yüksekokulu'na sevk edilen kliniği stabil 44 birey katılmıştır.Bireyler randomize edilerek 15 birey alt ekstremite eğitimi grubu, 15 birey üstekstremite eğitim grubu ve14 birey de kontrol grubu olmak üzere üç grubaayrılmıştır. Çalışmanın başlangıcında eğitim ve kontrol gruplarındaki bireylerinöyküsü, semptomları, fiziksel uygunluk testleri, solunum fonksiyonları,kardiyopulmoner ve fonksiyonel kapasitesi, kas iskelet sistemi değerlendirilmiştir.Ölçümler sekiz hafta sonunda tekrar yapılmıştır. Alt ve üst ekstremite eğitim gruplarıher seans 45-60 dakika olmak üzere haftada 3 kez ve toplam 8 hafta fiziksel eğitimprogramına alınmıştır. Kontrol grubu ise herhangi bir egzersiz programınakatılmamıştır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACTTütün E., The comparison of the pulmonary functional parameters in asthmaticchildren with and without physical education programme. Abant zzet BaysalUniversity Health Sciences Institue MSc Thesis in Physical Therapy andRehabilitation, Bolu, 2005.In this study, we aimed to establish the role of upper and lower extremity exercisetraining in children with mild and moderate asthma. It was also intended todetermine the effect of this training on respiratory functions, physical fitness, andfunctional capacity. Children who were diagnosed with mild and moderate asthmawere selected from the pediatric asthma clinic of Abant Izzet Baysal UniversityMedical School. Forty four patients who were referred from pediatric asthma clinicto Abant zzet Baysal University Physical Therapy and Rehabilitation School forphysical exercise training program were included in the study and these patients wererandomized to lower extremity training group (n=15), upper extremity training group(n=15), and control group (n=14). History, symptoms, physical fitness tests,respiratory functions, cardiopulmonary and functional capacities, musculoskeletalsystem parameters of the training and control groups were evaluated at the beginningof the study. These measurements were repeated at the end of the 8 weeks. Traininggroups were divided into two different physical exercise training program; namelyupper and lower extremity exercises. This physical exercise training comprised of45-60 minutes, three-weekly sessions that lasted for 8 weeks. Control group didn?tparticipated any exercise programs. Evaluation after the study period showed thatfunctional capacity, muscle strength, flexibility, physical fitness levels, thoracicexpansion and respiratory function parameters increased significantly in both of thetraining groups (p0.05).