Açık kalp cerrahisinde preoperatif NT-proBNP düzeyi ile postoperatif inotrop kullanım ilişkisi
The relationship of postoperative inotropic usage and preoperative NT-proBNP levels in open heart surgery
  1. Tez No: 194088
  2. Yazar: ÇETİN TEKİN
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. MUSTAFA CERRAHOĞLU
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Kardiyoloji, Cardiology
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Celal Bayar Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Kalp ve Damar Cerrahisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 66
Özet
ÖZETAÇIK KALP CERRAH S NDE PREOPERAT F NT-PROBNP DÜZEY LEPOSTOPERAT F NOTROP KULLANIM L ŞK SBu çalışmada, kardiyopulmoner bypass ile koroner bypass cerrahisi yapılanhastalarda, ameliyat öncesi dönemde NT-proBNP düzeyinin ölçülmesinin, ameliyatsonrası erken dönemde inotropik ajan kullanımına etkisinin değerlendirilmesiamaçlanmıştır.Mart 2004 ile mayıs 2005 tarihleri arasında, merkezimizde, elektif koronerarter bypass greftleme ameliyatı uygulanacak 52 olgu çalışmaya alındı. Ameliyattanönceki dönemde böbrek yetmezliği, yeni geçirilmiş miyokard infarktüsü, kombinekapak hastalığı, ciddi obstrüktif akciğer hastalığı olan hastalar çalışmaya alınmadı.Hastaların tümünde, ameliyattan önceki dönemde ekokardiyografi ile ejeksiyonfraksiyonu değerlendirildi. Tüm hastalarda NT-proBNP düzeyi, Celal BayarÜniversitesi Tıp Fakültesi Biyokimya Anabilimdalı Laboratuarında Elecys ProBNPsandwich immunoassay yöntemi ile ölçüldü. Bu yöntem ile ölçülen NT-proBNP içinnormal değer 220 pmol/lt'nin altı olarak alındı. Hastalar, NT-proBNP düzeyi 220pmol/lt'nin altında olanlar (grup A) ile bu değerin üstünde olanlar (grup B) şeklinde ikigruba ayrıldı. Bu gruplar inotropik ilaç ve kalp destekleyici ilave yöntem kullanımınagöre karşılaştırıldı. NT-proBNP seviyesi yüksek olan grupta, sol ventrikül ejeksiyonfraksiyonu, kardiyak output ve kardiyak indeks değerleri düşük bulundu (p0.05).Sonuç olarak, açık kalp ameliyatı öncesi dönemde NT-proBNP düzeyibakılarak, ameliyattan sonraki dönemde hastanın prognozu hakkında fikiredilebileceği ve ameliyat sonrası dönemde inotropik tedavi rejiminin belirlenebileceğikanısına varıldı.
Özet (Çeviri)
SUMMARYTHE RELATIONSHIP OF POSTOPERATIVE INOTROPIC USAGE ANDPREOPERATIVE NT-PROBNP LEVELS IN OPEN HEART SURGERYThe aim of this study is to evaluate the preoperative NT-proBNP levels on theuse of inotropic agents in the early postoperative period, in patients who hadondergone coronary artery bypass graft (CABG) with cardiopulmonary bypass.52 patients that had elective CABG between March 2004 and May 2005 weretaken ito study. Those who had renal failure, new onset myocardial infarction,combined valvular diseases, severe obstructive pulmonary disease in thepreoperative period were excluded from the study. Left Ventricul Ejection Fraction(LVEF) were evaluated echocardiographically in the preoperative period in allpatients. All of the patients NT-proBNP levels were calculated in Celal BayarUniversity faculty of medicine biochemistry laboratuary using Elecys proBNPsandwich immunassay method. NT-proBNP levels for this methos was under 220pmol/lt. The patients were grouped into two as the NT-proBNP levels under 220 andabove 220 pmol/lt. They were compared according to the use of inotropic agents andheart asisting methods.