Kronik rinosinüzit hastalarının 24 saatlik özofageal pH monitarizasyonu ve nazal lavaj sıvısında pepsin analizi yapılarak incelenmesi
Nasal lavage fluid pepsin assay and 24 hour esophageal pH monitoring in patients with chronic rhinosinusitis
- Tez No: 194121
- Danışmanlar: PROF.DR. ÖMER TAŞKIN YÜCEL
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Kulak Burun ve Boğaz, Otorhinolaryngology (Ear-Nose-Throat)
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Kulak Burun Boğaz Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 67
Özet
vÖZETÖzmen S, Kronik Rinosinüzit Hastalarının 24 saatlik Özofageal pHMonitorizasyonu ve Nazal Lavaj Sıvısında Pepsin Analizi Yapılarak İncelenmesi,Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi, Kulak Burun Boğaz Anabilim Dalı,Uzmanlık Tezi, Ankara, 2006.Larengofarengeal reflünün (LFR) pek çok otorinolaringolojik hastalığın patogenezinderol oynadığı düşünülmektedir. Bu çalışmanın asıl amacı KRS ve LFR ilişkisini ortayakoymaktır. Ayrıca çalışmamızda nasal lavaj sıvısında fluometrik yöntem ile pepsinanalizinin LFR saptanmasındaki tanı değeri, 24 saatlik çift problu özofageyal pHmonitorizasyonu ile karşılaştırılarak araştırılmıştır. Kontrollü prospektif çalışma olarakplanlanan bu çalışmada; kronik rinosinüzit (KRS) nedeniyle endoskopik sinüs cerrahisiplanlanan 33 hastaya 24 saatlik pH monitorizasyonu ve nazal lavaj sıvısında pepsinanalizi yapılmıştır. Diğer nedenlerle operasyonu planlanan 20 kontrol hastası alınaraksonuçları karşılaştırılmıştır. KRS hastalarında (33 hastanın 29'unda), kontrolhastalarına (20 hastanın 11'inde) oranla istatistiksel olarak daha fazla farengeal reflüsaptanmıştır. Pepsin analizinin LFR saptanmasında % 100 duyarlılık ve % 92,5özgüllük gösterdiği bulunmuştur. Bu bulgular ile KRS ve LFR'nün ilişkili olduğu venazal lavaj sıvısından pepsin analizinin LFR saptanmasında kullanılabilecek girişimselolmayan bir yöntem olduğu sonucuna varılmştır.
Özet (Çeviri)
viABSTRACTÖzmen S, Nasal Lavage Fluid Pepsin Assay and 24-Hour Esophageal pHMonitoring in Patients with Chronic Rhinosinusitis, Hacettepe UniversityFaculty of Medicine, Thesis in Otorhinolaryngology, Ankara 2006.Laryngopharyngeal reflux (LPR) has been implicated as a contributing factor in thepathogenesis of many otolaryngological disorders. The primary objective of this studyis to determine the relationship of chronic rhinosinusitis (CRS) and LPR. We alsoinvestigated the diagnostic utility of pepsin measurement in the nasal lavage fluid byfluorometric assay compared to 24 hour double probe pH monitoring. A controlledprospective study was performed. 33 patients who were scheduled for endoscpic sinussurgery due to medically refractory CRS underwent double probe 24 hour pHmonitoring and nasal lavage for pepsin analysis. 20 patients who were showed not tohave sinusitis were selected as control group. We found a higher incidence ofpharyngeal acid reflux events in patients with CRS (29 of 33, 88 %), compared tocontrol patients (11 of 20, 55 %) which was statistically significant. Pepsin assayshowed a high correlation with pH data in detecting LPR with 100 % sensitivity and92,5 % specificity compared to the pharyngeal probe of 24 hour double probe pHmonitoring. This data suggests that an association with CRS and LPR is present anddetection of pepsin in nasal lavage fluid may provide a non-invasive method toevaluate LPR.