Günübirlik anestezi öncesi yapılan tetkikler ne kadar gerekli?
How much routine preoperative testing is enough for ambulatory anesthesia?
  1. Tez No: 194131
  2. Yazar: YALÇIN EREM
  3. Danışmanlar: PROF.DR. SAADET ÖZGEN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Anesthesiology and Reanimation
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Anesteziyoloji ve Reanimasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 96
Özet
iiÖZETErem Y. Günübirlik Anestezi Öncesi Yapılan Tetkikler Ne Kadar Gerekli?Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi Anesteziyoloji ve Reanimasyon AnabilimDalı Uzmanlık Tezi, Ankara, 2006.Son yıllarda, genel anestezi alacak hastalarda hikaye ve muayenede herhangi birsorun saptanmadığı takdirde rutin preoperatif laboratuar testlerinin yararının kuşkuluolduğuna dair görüşler yaygınlaşmaktadır. Bu çalışma, ürolojik cerrahi girişimlerinuygulanacağı hastalarda, anestezi öncesi yapılan rutin tetkiklerden hangilerininanestezi planında değişikliğe sebep olacak kadar gerekli olduğunu incelemeyiamaçlamaktadır. Cerrahi girişim sabahı, anestezi doktoru tarafından tüm hastalardanayrıntılı hikaye alınmış, fizik muayene ve ASA sınıflandırması yapılıp anestezi planıhazırlanmıştır. Sonrasında hastaların preoperatif rutin tetkikleri incelenerek anesteziplanında bir değişiklik varsa kaydedilmiştir. 400 günübirlik cerrahi hastası üzerindeyaptığımız bu çalışmada rutin tetkikler görüldükten sonra 7 hastada (%1,8) anesteziplanında değişiklik yapıldı. Düzenli doktor kontrolünün varlığının anestezi planınıdeğiştirmediği görüldü. 260 hastada (%65) normal olmayan laboratuar testleri tespitedilmiş, sadece 4 hastada anestezi yönteminin değişmesine, 3 hastada ise ek tetkikihtiyacına sebep oldu. Normal olmayan preoperatif laboratuar testleri ile anesteziplanı arasında anlamlı bir ilişki saptanmadı.
Özet (Çeviri)
iiiABSTRACTErem Y. How much routine preoperative testing is enough for ambulatoryanesthesia? Hacettepe University Faculty of Medicine, Thesis in Anesthesiologyand Reanimation, Ankara, 2006.Recently, anesthesiologists has begun to believe that, the usefulness of routinepreoperative testing is suspicious, if the patient history and physical examination arenormal. This study is designed to investigate which of the routine preoperative testsare necessary to change the anesthetic plan, of the patients undergoing urologicaloperations. On the morning of the surgery, the anesthesiologist obtained detailedprevious medical history, performed physical examination and rated ASAclassification and prepared the anesthesia plan. Afterwards, any change in theanesthetic plan was recorded if deemed necessary after reviewing the preoperativeroutine laboratory investigations of the patients. In 7 (1.8%) patients out of 400ambulatory anesthesia patients included into our study, anesthetic plans werechanged after reviewing the routine tests. Routine medical control did not changethe anesthetic method. 260 patients (65%) had abnormal laboratory investigationsthat led to a change in anesthetic management in 4 patients and the need foradditional investigation in 3 patients. We found no relation between the abnormalpreoperative tests and anesthetic method change.