Klinik örneklerden izole edilen bakterilerde beta-laktamaz varlığının ve çeşitli antibiyotik gruplarına karşı duyarlılıklarının araştırılması
Investigation of presence of beta-lactamases and susceptibilities to various antibiotics groups of bacteria isolated from clinical samples
- Tez No: 194153
- Danışmanlar: PROF.DR. OSMAN AKTAŞ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Mikrobiyoloji, Microbiology
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Mikrobiyoloji ve Klinik Mikrobiyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 66
Özet
vÖZETBu çalışmanın amacı beta-laktamaz üreten bakterilerin yöremizdekiprevalansını ve çeşitli antibiyotiklere karşı duyarlılıklarını saptamaktır. Klinikörneklerden izole edilen toplam 1911 bakteri (870 E.coli, 343 Enterobacter spp, 332Pseudomonas spp 166 Acinetobacter spp, 50 MRSA, 50 MSSA, 50 MRKNS ve 50MSKNS) beta laktamaz üretimi ve antibiyotiklere dirençleri yönünden araştırılmıştır.İnvitro duyarlılık testi NCCLS'de tanımlanan standartlara göre ?disk difüzyon?yöntemi ile; Gram-olumsuz bakterilerde genişletilmiş spektrumlu beta-laktamaz (GSBL)varlığı çift disk sinerji ve indüklenebilir beta-laktamaz (İBL) varlığı direkt indüksiyontestiyle; stafilokoklarda beta-laktamaz varlığı nitrosefin diskleriyle araştırılmıştır.Gram-olumsuzlarda beta-laktamaz olumluluğu en yüksek Pseudomonas spp (%19.5) olmuş, bunu Acinetobacter spp (%19.2), Enterobacter spp (% 14.5) ve E.coli(%10.5), stafilokoklarda ise MRSA (% 70.0) ilk sırada yer almış, bu bakterileri sırasıylaMRKNS (% 64.0), MSSA (%42.0) ve MSKNS (%34.0) izlemiştir.Gram-olumsuzlarda en etkili antibiyotiklerin karbapenemler, netilmisin veamikasin olduğu gözlenmiştir. GSBL olumlu Pseudomonas spp ve Acinetobacter sppsuşlarının tümü amoksisilin-klavunat, trimetoprim-sulfametaksazol ve ampisilin-sulbaktama dirençli bulunmuş, E.coli ve Enterobacter spp suşlarının ise en fazladirençli olduğu antibiyotiğin amoksisilin-klavunat olduğu görülmüştür. İBL olumluve suşları trimetoprim-sulfametaksazol (SXT);Pseudomonas AcinetobacterEnterobacter suşları da gentamisin ve SXT'ye yüksek oranda dirençli bulunmuştur.Stafilokoklarda, vankomisin ve teikoplanin direnci saptanamamıştır. Beta-laktamaz üretenlerin üretmeyenlere göre antibiyotiklere daha dirençli olduğu tespitedilmiştir. Beta-laktamaz olumlularda en etkili antibiyotiklerin MRSA ve MRKNS içinnetilmisin, amikasin ve klindamisin; MSSA ve MSKNS için ampisilin-sulbaktamsefazolin ve klindamisin olduğu; MRSA ve MRKNS için eritromisin ve tetrasiklin, MSSAve MSKNS suşlarında penisilinin en etkisiz antibiyotikler olduğu görülmüştür.Sonuç olarak, yöremizde çeşitli enfeksiyonlardan izole edilen bakterilerdeki betalaktamaz prevalansının ve bu bakterilerin çeşitli antibiyotiklere dirençlerinin önemlisayılacak düzeyde yüksek olduğu görülmüştür.Anahtar kelimeler; Beta-laktamazlar, Nitrosefin, Antibiyotik duyarlılığı
Özet (Çeviri)
viSUMMARYInvestigation of Presence of Beta-Lactamases and Susceptibilities to VariousAntibiotics Groups of Bacteria Isolated From Clinical SamplesThe purpose of the present study was to determine the prevalence of beta-lactamase (BL) positive bacteria and susceptibility of them to various antimicrobials inour region. Total 1911 bacteria (870 E. coli, 343 Enterobacter spp, 332 Pseudomonasspp, 166 Acinetobacter spp, 50 MRSA, 50 MSSA, 50 MRCNS and 50 MSCNS) isolatedfrom clinical samples were investigated for its beta lactamases existence and theresistance to various antimicrobialsIn vitro susceptibility testing was performed by disc diffusion method doneaccording to NCCLS. Extended spectrum BL (ESBL) detection in Gram-negative bacilliwas performed by the double disc synergy test and inducible BL (IBL) by the directinduction test. BL production in staphylococci was detected with the nitrocephine discs.Pseudomonas spp. were found in the highest ratio (19.5%) for BLs productionand followed by Acinetobacter spp (19.2%), Enterobacter spp (14.5%) and E.coli(10.5%) in the Gram-negative bacilli. Also, in the MRSA isolates were found the highestfirstly (70.0%) for the presence of BL production and followed by MRCNS (% 64.0%),MSSA (42.0%) and MSCNS (34.0%) among the staphylococci. It was seen that themost effective antibiotics were carbapenems, netilmicin and amikacin against all of thebacilli. In ESBL-producing, all of Pseudomonas and Acinetobacter strains wereresistant to amoxicillin-clavulanate, sulfamethoxazole-trimethoprim (SXT) andampicillin-sulbactam. Most of E.coli and Enterobacter spp strains were resistant toamoxicillin-clavulanate. IBL-producing Pseudomonas and Acinetobacter strains werehighly resistant to SXT and also Enterobacter spp resistant to SXT and gentamicin.There was no resistance against vancomycin and teicoplanin in staphylococci. BL-producing bacteria were determined more resistant to the antibiotics than non-producers. In the BL producers, the most effective antibiotics were found netilmicin,amikacin and clindamycin against MRSA and MRCNS strains, ampicillin-sulbactamcephazolin and clindamycin against MSSA and MSCNS strains. The least effectiveantibiotics were found erythromycin and tetracycline against MRSA and MRCNSstrains, penicillin against MSSA and MSCNS.Consequently, it was determined that BLs prevalence was high in bacteriaisolated from various infections and the resistance of the bacteria to the antibiotics inan important ratio in our region.Keywords; Beta-lactamases, Nitrocephine, Antimicrobial susceptibility