Ankara il merkezinde guatr prevelansı ve hormon düzeylerinin araştırılması
Investigation of goiter prevalance and hormone levels in adult in Ankara city center
- Tez No: 194242
- Danışmanlar: PROF. GÜLDEREN YENTÜR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Besin Hijyeni ve Teknolojisi, Beslenme ve Diyetetik, Food Hygiene and Technology, Nutrition and Dietetics
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Besin Analizleri ve Beslenme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 115
Özet
TEZ KONUSU: ANKARA L MERKEZ NDE ER ŞK NLERDE GUATRPREVALANSI VE HORMON DÜZEYLER N N ARAŞTIRILMASIÖĞRENC N N ADI SOYADI: EMEL ERZ NCANTEZ DANIŞMANININ ADI SOYADI: PROF. DR. GÜLDERENYENTÜRB L M DALI: BES N ANAL ZLER VE BESLENME B L M DALIYILI: 2007STATÜSÜ: YÜKSEK L SANS TEZBu çalışmada, Ankara ilinde guatr prevalansını saptamak amaçlanmıştır.Gazi Üniversitesi Sağlık Kültür ve Spor Dairesi Başkanlığı MikrobiyolojiLaboratuarına başvuran tiroit hastası olan ya da tiroit şüphesiyle gelen kişilerin TSH,FT3 ve FT4 değerleri incelenmiştir.Çalışmamıza Ankara doğumluların yanı sıra farklıbölgelerde doğup Ankara'da yaşayan kişilerde dahil edilmiştir. 569 kişi yaş, cinsiyet, yaşaralıkları, doğum yerlerine göre gruplandırılmıştır. Ayrıca tiroit hastası olduğu tespitedilen kişilerin hipertiroidi ve hipotiroidi durumları araştırılmıştır.Çalışmamız mını-VIDAS cihazında, ELFA(Enzyme-Linked FluorescentAssay) yöntemiyle, kişilerin verdikleri kan örneklerinde TSH, FT3 ve FT4 değerleriincelenerek yapılmıştır.Hipotiroidi tespit edilen hastalarda %31.2 ile 31-40 yaş, hipertiroidihastalarında %33,3 ile 21-30 yaşlarının en sık görülen yaş aralıkları olduğu tespitedilmiştir.Guatr hastalarında erkeklerde %22.15, kadınlarda % 23.6 dağılımgörülmüştür.Bölgelere göre hasta yoğunluğu %48.48 ile Ankara'da bulunmuştur.Doğum yerlerine göre en yüksek frekans Hipertiroidi ve Hipotiroidi için Ankara linde,en düşük frekans Hipertiroidi için Güneydoğu Anadolu Bölgesi doğumlular, Hipotiroidiiçin Akdeniz Bölgesi doğumlularda tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
TEZ KONUSU: INVESTIGATION OF GOITER PREVALANCE ANDHORMONE LEVELS IN ADULTS IN ANKARA CITY CENTERÖĞRENC N N ADI SOYADI: EMEL ERZ NCANTEZ DANIŞMANININ ADI SOYADI: PROF. DR. GÜLDERENYENTÜRB L M DALI: BES N ANAL ZLER VE BESLENME B L M DALIYILI: 2007STATÜSÜ: YÜKSEK L SANS TEZOur study aims researching of goiter prevalence in Ankara.Different individuals admitted to Microbiology Laboratory of Gazi UniversityHealth Culture and Sport Department with thyroid to be thyroid have been studied. In ourresearch individuals born in Ankara and the patient born in different regions and now living inAnkara have been studied. 569 individuals have been grouped in accordance with their sex,age and place of birth. Furthermore hyperthyroid and hypothyroid situation of the patients thatdetermined to be thyroid have been analysed.Our study has been performed with studying the patients blood TSH, FT3 andFT4 value by mini-V DAS ELFA.Age distribution has been proven to be 31-40 and 21-30 with the rate of %31.2hypothyroid and %33.3 hyperthyroid,respectively. Goiter rate were found as %22.5 in menand %23.6 in women. In accordane with the region Ankara has been found as %48.48 patientrate.In our study, most frequent goiter rate in birth place for hyperthyroide andhypothyroide was determined in Ankara and the goiter rate was determined for hyperthyroidein South Eastern Anatolia region and for hypothyroide in Mediterranean region.As a result of our research goiter prevalence has been proven to be %24 inAnkara. According to the data obtained in our research, Ankara is thought to be tend to goiter.