Çukurova koşullarında yetiştirilen ana ve II. ürün dane mısır çeşitlerinde fenolojik dönemlerin, uyum oranı ve verim unsurları ile tane verimi arasındaki ilişkilerin incelenmesi
Investigation of the relationships between some yield components, phenological periods and harmonization ratio with grain yield in grain corn varieties grown as base and second products types under Çukurova conditions
  1. Tez No: 442403
  2. Yazar: RECEP AKGÜN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. TEVRİCAN DOKUYUCU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarla Bitkileri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Tahıllar ve Yemeklik Baklagiller Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 93
Özet
Araştırma, Çukurova koşullarında birinci ve ikinci ürün olarak yetiştirilen dane mısır çeşitlerinde fenolojik dönemlerin, bazı verim unsurları ve uyum oranı ile tane verimi arasındaki ilişkilerin incelenmesi amacıyla 2014 yılında, Doğu Akdeniz Tarımsal Araştırma Enstitüsü Müdürlüğü, Doğankent işletmesinde, tesadüf blokları deneme deseninde dört tekrarlamalı olarak yürütülmüştür. Çalışmada materyal olarak, orta erkenci (FAO 600-700 olum grubunda) 4 adet hibrit mısır çeşidi (71MAY69, 72MAY80, 32 T83 ve 31P41) kullanılmıştır. Çalışmada elde edilen ortalamalara göre, incelenen özelliklerde önemli farklılıklar belirlenmiş olup, bitki boyu 181.34 – 226.14 cm, tepe püskülü uzunluğu 38.88-50.83 cm, ilk koçan yüksekliği 68.25-93.74 ilk koçan yüksekliği / bitki boyu oranı 0.33-0.41 cm, tepe püskülü uzunluğu / bitki boyu 0.19 – 0.28 cm, tepe püskülü uzunluğu / ilk koçan yüksekliği 0.48 – 0.74 cm, bitkide koçan sayısı, 1.16-1.27 adet, vejetatif periyod 56.00 – 60.50 gün, döllenme süresi 1.75-3.0 gün, tane dolum periyodu 81.0-83.5 gün, bitki kuru ağırlığı 3055.49 -4028.50 kg/da, tanedeki nem %15.95-16.39, tane koçan oranı 86.69-89.52 hasat indeksi 32.01-41.63, tane verimi 1296.51-1416.54 kg/da, koçanda tane sayısı 709.11-817.24 adet, 1000-tane ağırlığı 317.5 -358.6 gr, çimlenme-çıkıştt 71.25-86.75- oC gün, tepe püskülü çıkış süresitt 740.75 -808.5 oC gün, koçan püskülü çıkış süresitt 804.875-886.813, vejetatif periyodtt 770.312 -845.875 oC gün, tane dolum periyodutt 1223.44 -1267.13oC gün ve uyum oranı 0.61-0.68 arasında değişmiştir. Araştırma bulgularına göre, uyum oranı ile bitki boyu, ilk koçan yüksekliği, bitki kuru ağırlığı ve koçan püskülü çıkışı süresitt arasında önemli ve pozitif bir ilişki olduğu, tepe püskülü uzunlu/bitki boyu oranı, tepe püskülü uzunlu/ilk koçan yüksekliği oranı ve tepe püskülü çıkış süresitt arasında ise önemli fakat negatif bir ilişki olduğu saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
This research was carried out to investigate the relationships between grain yield and some yield components, phenological periods and harmonization ratio in grain corn varieties grown as the main and second crop in Çukurova conditions. The experiments were conducted as a randomized complete block design with four replications in 2014 year, at the Eastern Mediterranean Agricultural Research Institute, Dogankent, Adana. As the study material, medium early (in the group FAO 600-700) 4 hybrid maize varieties (71MAY69, 72MAY80, 32 T83 and 31P41) were used. According to the average values obtained in the study, investigated traits were changed for plant height between 181.34 and 226.14 cm, tassel length between 38.88 and 50.83 cm, the first ear height between 68.25 and 93.74 cm, the ratio of the first ear height / plant height 0.33-0.41, the ratio of tassel length/plant height between 0.19 and 0.28, tassel length / first ear height from 0.48 to 0.74, the number of ear for each plant 1.16 to 1.27, vegetative period from 56.00 to 60.50 days, pollination period 1.75-3.00 days, grain filling period 81.00-83.5 days, plant dry weight 3055.49 to 4028.50 kg/da, grain moisture content 15.95-16.39%, grain weight/ear weight between 86.69 and 89.52, harvest index from 32.01 to 41.63, grain yield between 1296.51 and 1416.54 kg/da, the number of grains per ear between 709.11 and 817.24 grains, 1000-grain weight between 317.5 and 358.6 g, germination-emergence periodtt between 71.25 and 86.75 °C days; emergence-tasselling periodtt between 740.75 and 808.5 °C days, emergence-ear tufts output periodtt between 804.875 and 886.813°C days, vegetative periodtt from 770.312 to 845.875 °C days, grain filling periodtt from 1223.44 to 1267.13 °C days and harmonization ratio also ranged from 0.61 to 0.68. According to the results, among harmonization ratio and plant height, first ear height, plant dry weight and ear tufts output timett are a significant and positive relationship, also among tassel length / plant height ratio, tassel length / first ear height ratio and tasselling timett are found to be important but a negative relationship.