KTÜ ögrencileri arasında Dogu karadeniz bölgesi kökenli olanların burun analizi
The nose analysis of the KTU students originated eastern Black sea region belgin garip
  1. Tez No: 194278
  2. Yazar: BELGİN GARİP
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. GÜLAY YEĞİNOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kulak Burun ve Boğaz, Plastik ve Rekonstrüktif Cerrahi, Otorhinolaryngology (Ear-Nose-Throat), Plastic and Reconstructive Surgery
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Anatomi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 117
Özet
Bu araştırma KTÜ Tıp Fakültesi Anatomi Anabilim Dalı'nda ekim 2003-Temmuz2005 tarihleri arasında gerçekleştirilmiştir.Araştırmada Karadeniz Teknik Üniversitesi'nde öğrenim gören 18-28 yaş arası kızve erkek öğrenciler üzerinde çalışılmıştır. Araştırmada burun yüksekliği, nazal köprüuzunluğu, burun genişliği, columella genişliği, yumuşak burun ucu genişliği, nazal uççıkıntısı, sağ ve sol kanat uzunlukları, sağ ve sol kanat kalınlıkları, sağ ve sol nazal kökeğim uzunlukları, sağ ve sol burun deliği taban genişlikleri, sağ ve sol columellauzunlukları, alın yüksekliği, total yüz yüksekliği, yüz yüksekliği, üst yüz yüksekliği, altyüz yüksekliği, mandibula yüksekliği, üst dudak yüksekliği, yüz genişliği, intercanthalmesafe, ağız genişliği, sağ ve sol burun deliği uzun eksenleri ve sağ, sol burun deliği kısaeksenleri nasofrontal açı ve nasolabial açı ölçümleri yapıldı. Ölçümleri gerçekleştirmekiçin digital caliper, goniometre ve misina kullanıldı.Çalışmaya dahil edilen öğrenciler Doğu Karadeniz Bölgesi, Marmara Bölgesi, BatıAnadolu Bölgesi ve Doğu Anadolu Bölgesi kökenli olmak üzere 4 gruba ayrıldı. DoğuKaradeniz Bölgesi kökenli öğrencilerin ölçüm değerleri diğer bölge kökenli öğrencilerinölçüm değerleri ile karşılaştırıldı. Elde edilen verilerin istatistiksel analizi sonucunda;Doğu Karadeniz Bölgesi kökenli erkek öğrencilerle Marmara Bölgesi kökenli erkeköğrenciler arasında; yüz yüksekliği, mandibula yüksekliği, yüz genişliği, sağ ve sol burundeliği kısa eksenleri'nde, Batı Anadolu Bölgesi kökenli erkek öğrencilerle; nazal köprüuzunluğu, burun genişliği, columella genişliği, yumuşak burun ucu genişliği, sağ columellauzunluğu, yüz genişliği, ağız genişliği, Doğu Anadolu Bölgesi kökenli erkek öğrencilerle;columella genişliği, columella uzunluğu, mandibula yüksekliği, yüz genişliği'nde anlamlıfarklılıklar bulundu. Doğu Karadeniz Bölgesi Kökenli kız öğrencilerle Marmara Bölgesikökenli kız öğrenciler arasında; burun yüksekliği, sağ ve sol kanat uzunlukları, sağ ve solburun deliği uzun eksenleri, sağ ve sol burun deliği kısa eksenleri, Batı Anadolu Bölgesikız öğrencilerle; sağ ve sol kanat uzunlukları, columella genişliği, yumuşak burun ucugenişliği, üst dudak yüksekliği, ağız genişliği, Doğu Anadolu Bölgesi kökenli kızöğrencilerle; nazolabial açı, sağ ve sol nazal kök eğim uzunlukları, sol burun deliği tabangenişliği'nde anlamlı farklılıklar bulundu.Bu araştırmanın; antropometrik çalışmalar yapacak araştırmacılara, rhinoplasti vecerrahi düzeltmeler için yol gösterici olarak sunulan analiz araçları geliştirebileceği, yüzuyumunun düzeltilmesinde uyumsuzlukların elenmesine katkı sağlayacağı ve DoğuKaradeniz Kökenli hastaların burunlarının estetik ve düzeltme operasyonlarında,karakteristik özelliklerinin göz önüne alınması gerektiğini vurgulayabileceği düşünüldü.
Özet (Çeviri)
This research has been done at Karadeniz Technical University?s Medicine Fakulty,Department of Anatomy between the dates of October 2003- July 2005.This research based on the male and female students studting in KTU between agesof 18-28 years old. n this research, nose height, nose width, nasal bridge lenght, width ofcolumella, widht of soft nose, nasal tip protrusion, lengths of right and left ala, right andleft ala thicknees, lengths of right and left nasal roots inclination, lengths of right and leftnostrils base, lengths of right and left columella, height of forehead, height of total face,height of face, height of upper face, height of lower face, height of mandible, height ofupper lip, widht of face, intercanthal distance, mouth width, long and short axis of rightand left nostrils, nasofrontal angle and nasolabial angle have been measured. Themeasurements were done by using digital caliper, goniometry and fishing line.Students included to the study, divided into four groups due to their origins as fromEastern Black Sea Region, Marmora Region, Western Anatolia Region and EasternAnatolia Region. The measurent results of the students from Eastern Black Sea Regionorigin were compared to the measurement results of other regions originated students. nthe result of statistical analysis of collected data; important differences have beendiscovered throughout comparisons of Eastern Black Sea Region originated male studentswhen compared to Marmora Region originated male students at; height of face, height ofmandible, width of face, short axis of right and left nostrils, when compared to WesternAnatolia Region originated male students at; length of nasal bridge, nose width, width ofcolumella, width of soft nose tip, length of right columella, width of face, width of mouthand when compared to Eastern Anatolia Region originated male students at; width ofcolumella, height of mandible, whith of face. Meanwhile important differences have beenalso discovered throughout comparisons of Eastern Black Sea Region originated femalestudents when compared to Marmora Region originated female students nose height,lengths of right and left ala, long and short axis of right and left nostrils, when compared toWestern Anatolia Region originated female students at; lengths of right and left ala,columella width, width of soft nose tip, height of upper lip, mouth width and whencompared to Eastern Anatolia Region originated female students at; nasolabial angle,tallness, lengths of right and left nasal root inclinations and width of left nasal base.t is thought that, this research can contribute to searches of future anthropometricsresearchers, can be a guideline and develop analyze equipments for rhinoplastic surgeons,can add to correctness of face harmony and eliminating disharmonies of face and lastly canemphasize the importance of characteristic specialties of nose esthetic and correctnesssurgeons of Eastern Black Sea Region originated patients.