Zonguldak il merkezinde 0-6 yas çocugu olan annelerin çocuk yetiştirme tutumları
Child raising attitude of the mothers of 0-6 years old children in the centrum of Zonguldak
  1. Tez No: 194299
  2. Yazar: TÜLAY AYYILDIZ
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. AYSE OCAKCI, Y.DOÇ.DR. FERRUH N. AYOGLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Nursing, Child Health and Diseases
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Zonguldak Karaelmas Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Hemşireliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 94
Özet
ÖZETÇocuk yetiştirme tutumları, toplumsallaşma sürecindeki çocukların, sağlıklı bir kişilikyapısı geliştirebilmeleri, kendileriyle ve toplumla barışık yaşayabilmeleri, gelecektekendileri ve toplum için yararlı bireyler olabilmeleri açısından önemlidir. Bu çalışma,Zonguldak il merkezinde 0-6 yaş grubu çocuğu olan annelerin çocuk yetiştirmetutumlarının belirlenmesi ve çocuk yetiştirme tutumları üzerinde etkili olan etkenlerindeğerlendirilmesi amacıyla yapılmıştır. Örneklem grubunu Zonguldak l Merkezindeyaşayan 0-6 yaş grubu çocuğu olan 382 anne oluşturmuştur. Veri toplama aracı olarakkişisel bilgi formu ve beş alt boyuttan oluşan aile yaşamı ve çocuk yetiştirme tutumuölçeği kullanılmıştır. Verilerin değerlendirilmesinde Student t Testi, Tek Yönlü VaryansAnalizi, Post Hoc Tukey Testi ve Kruskall-Wallis Varyans Analizi kullanılmıştır.Annelerin %64.1'inin 25-34 yaş grubu, %8.6'sı hiç okula gitmemiş, %83.9'ununherhangi bir işte çalışmamakta olduğu ve % 41.6'sının 2 çocuğu olduğu saptanmıştır.Çalışmanın sonucunda, annelerin ortalama koruyucu tutum puanlarının; annenin yaşı(p=0.012), eğitimi (p=0.001), çalışma durumu (p=0.001), en uzun yaşadığı yerleşimbirimi (p=0.025), çocuk sayısı (p=0.001), çocuk yetiştirme konusunda bilgi alma(p=0.001), çocuğunu isteyerek dünyaya getirme (p=0.004), çocuğun sürekli sağlık sorunuolması (p=0.002), eşinden yardım alma (p=0.004), babanın eğitimi (p=0.001) ve çalışmadurumuna (p=0.044) göre anlamlı fark gösterdiği tespit edilmiştir. Demokratik tutumpuanlarının ise; annenin eğitimi (p=0.004), yetiştikleri anne tutumu (p=0.020), babanıneğitimi (p=0.005) ve çalışma durumuna (p=0.001) göre anlamlı fark gösterdiğisaptanmıştır. Ev kadınlığını reddedici tutum puanlarının da; annenin yaşı (p=0.013),eğitimi (p=0.001), çalışma durumu (p=0.001), yetiştikleri anne tutumu p=0.001), dahaönce çocuk yetiştirme ile ilgili bilgi alma (p=0.008), kendilerini çocuk yetiştirmekonusunda yeterli bulma (p=0.007), babanın eğitimi (p=0.001) ve çocuk sayısına(p=0.009) göre anlamlı fark gösterdiği belirlenmiştir. Eşle çatışma tutum puanlarının;annenin eğitimi (p=0.001), çalışma durumu (0.001), çocuğunu isteyerek dünyaya getirme(p=0.012), babanın eğitimi (p=0.001) ve eşinden yardım alma durumuna (p=0.001) göreanlamlı fark gösterdiği tespit edilmiştir. Otoriter tutum puanlarının da; annenin yaşı(p=0.007), eğitimi (p=0.001), çalışma durumu (p=0.001), en uzun yaşadığı yerleşimbirimi (p=0.001), işlerinden kalan zamanda çocuklarıyla istedikleri gibi ilgilenebilme(p=0.021), çocuk yetiştirme konusunda bilgi alma (p=0.001), çocuğunu isteyerekdünyaya getirme (p=0.019), çocuğun sürekli sağlık sorunu olması (p=0.011), eşindenyardım alma durumu (p=0.001), çocuk sayısı (p=0.001), babanın eğitimi (p=0.001) veçalışma durumu (p=0.010) göre anlamlı fark gösterdiği saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACTThe child raising attitudes and conducts are important for the children in the course ofsocialization to develop a healthy personality, live in peace with themselves and thecommunity, and become self-confident individuals that would make contribute to thecommunity. This study was carried out to determine the child raising conducts andattitudes of the mothers of 0-6 years old children in the Centrum of Zonguldak, andevaluate the factors that affect such conducts and attitudes. The sampling groupcomprised of 382 mothers of 0-6 years old children living in the Centrum of Zonguldak.The data collection tools included a personal questionnaire and the family life and childraising conduct scale consisting of five subscales. Statistical analyses were performedusing Student t Test, One-Way of Analysis Variance, Post Hoc Tukey Testi or Kruskall-Wallis Variance Analysis. It was determined that 64.1% of the mothers were betweenthe ages of 25 and 34 years, 86% of them had no schooling, 83.8% of didn?t have any joband 41.6% had two children. The study demonstrated significant differences in theaverage points of the mothers for protective conduct depending on the mother?s age(p=0.012), education (p=0.001), employment (p=0.001), settlement unit where the motherlived for the longest time (p=0.025), number of children (p=0.001), knowledge on thechild growing (p=0.001), having a baby readily (p=0.004), permanent health problems ofthe children (p=0.002), help and support of the spouse (p=0.004), the father?s education(p=0.001) and employment (p=0.044). The difference was significant in the points fordemocratic conduct, depending on the mothers? education (p=0.004), conducts of theirmothers (p=0.020), the father?s education (p=0.005) and employment (p=0.001). Thepoints for defiance of being a housewife were significantly different, depending on themothers? age (p=0.013), education (p=0.001), employment (p=0.001), conduct of theirmothers (p=0.001), available knowledge on the child growing (p=0.008), self-confidenceon child growing (p=0.007), the father?s education (p=0.001) and the number of children(p=0.009) . However, the points for conduct on conflict with spouse were significantlydifferent in terms of the mothers? education (p=0.001), employment (p=0.001), having ababy readily (p=0.012) and the father?s education (p=0.001) and spouse help andassistance (p=0.001). There were significant differences in the points for authoritativeconduct, depending on the mother?s age (p=0.007), education (p=0.001), employment(p=0.001), settlement unit where the mother lived for the longest time (p=0.001), abilityto take care of children at a desired level (p=0.21), knowledge on child raising (p=0.001),having a baby readily (p=0.019), permanent health problems of the children (p=0.011),spouse help and support (p=0.001), number of children (p=0.001), the father?s education(p=0.001) and employment (p=0.010).