Azotprotoksitli ve azotprotoksitsiz minimal akımlı anestezide derlenme özelliklerinin karşılaştırılması
Comparison of recovery characteristics after minimal flow anesthesia with and without nitrous oxide
  1. Tez No: 194297
  2. Yazar: ÖZLEM ŞEHNAZ ÖZDEMİR
  3. Danışmanlar: PROF.DR. ERKAN TOMATIR
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Anesthesiology and Reanimation
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Pamukkale Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Anesteziyoloji ve Reanimasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 60
Özet
ÖZETÇalışmamızda, azotprotoksitli ve azotprotoksitsiz minimal akımlı anestezininderlenme özellikleri bakımından kapsamlı olarak karşılaştırılması ve konuya ilişkinbelirsizliklerin azaltılması amaçlandı.Etik Kurul onayı ile elektif histerektomi planlanan ASA I-II fiziksel durumunda60 erişkin kadın hasta çalışma kapsamına alındı. Ameliyattan 1 saat önce midazolam0,1 mg kg-1 ve atropin 0,01 mg kg-1 ile İM premedikasyon uygulandı. %100 O2 ile 1dk preoksijenasyonun ardından propofol 2 mg kg-1 ile İV indüksiyon yapıldı ve 0,125µg kg-1 dk-1 hızında remifentanil infüzyonuna başlandı. Cis-atracurium 0,2 mg kg-1İV verildikten 2 dk sonra trakeal entübasyon gerçekleştirildi; trakeal tüpün kafışişirildi. Hastalar rastgele iki gruba ayrılarak; bir gruba oksijen-N2O, diğer gruba iseoksijen-hava karışımı içinde desfluran ile minimal akımlı anestezi uygulandı.Solunumsal, dolaşımsal değişkenler ve kaf basıncı izlendi. Postanestezik dönemdederlenme süresi ve kalitesi, titreme, bulantı-kusma gibi komplikasyonlar, postoperatifağrı şiddeti, barsak hareketlerinin geri dönüşü ve ağızdan beslenmeyi toleranssüreleri kaydedildi; ?farkında olma? sorgulandı.
Özet (Çeviri)
SUMMARYCOMPARISON OF RECOVERY CHARACTERISTICS AFTER MINIMALFLOW ANESTHESIA WITH AND WITHOUT NITROUS OXIDEThe aim of our study was to compare comprehensively recovery characteristics afterminimal flow anesthesia with and without nitrous oxide and to decrease doubtfulness aboutthis subject.After approval of the local Ethics Committee and informed consent, 60 adult femalepatients (ASA I-II) scheduled for elective hysterectomy were included. As premedication,midazolam 0.1 mg kg-1 and atropin 0.01 mg kg-1 IM were administrated one hour beforeinduction. After preoxygenation of one minute with 100% O2, anaesthesia was inducedwith bolus of IV propofol 2 mg/kg and continuous infusion of remifentanil 0.125 µg kg-1dk.-1. Intubation was facilitated 2 minutes later then the bolus of IV cis-atracurium 0.2 mgkg-1 and tracheal cuff was inflated. They were randomly allocated into two groups, toreceive minimal flow anaesthesia including desflurane in oxygen-nitrous oxide or oxygen-airmixture. Respiratory and circulatory parameters and cuff pressure were monitorized. In thepostoperative course; recovery time and quality, complications such as shivering andnause-vomiting, postoperative pain severity, recovery of bowel movements and tolerancetime of oral feeding were noted and awareness was questioned.