Özel müzik kurslarındaki öğretimin değerlendirilmesi
  1. Tez No: 76261
  2. Yazar: EBRU TANBOĞA
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. RIDVAN SÜER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Müzik, Music
  7. Yıl: 1998
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Müzik Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 89
Özet
ÖZEL MUZIK KURSLARINDAKI ÖĞRETİMİN DEĞERLENDİRİLMESİ (YÜKSEK LİSANS TEZİ) GAZİ ÜNİVERSİTESİ FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ ARALIK 1998 ÖZET Bu araştırma özel müzik kurslarındaki öğretim ile ilgili yaklaşımı saptamak ve değerlendirmek amacıyla yapılmıştır.“Betimsel bir çalışma”niteliği taşıyan bu araştırmada belgesel tarama yöntemiyle özel müzik kurslarının işleyişi ve bu kurslarda verilen genel müzik eğitimi araştırmacının görev yaptığı kurumlarla sınırlı tutularak gözden geçirilmiş belgesel tarama yöntemi ile de müzik eğitimi verilen kurslardaki eğitim sisteminin mevcut durumu saptanmaya çalışılmıştır. Ayrıca, kurslarda eğitim alan öğrencilerin konuya ilişkin görüş, öneri ve yaklaşımları ile uygun gördükleri yöntem, teknik ve değerlendirme kriterlerini belirlemek amacıyla anket uygulanmıştır. Araştırma için incelenen çeşitli kaynaklardan elde edilen bilgilere göre, öğrenciye müziksel duyarlılık kazandırmak müzik eğitiminin en önemli hedefleri arasındadır. Anket yoluyla edinilen verilerden çıkan bulgular; müzik kurslarında eğitim alan öğrencilerin genel bir müzik fikrini edinmek istemelerine rağmen ilk ve orta dereceli okullarda bu amaca yeterince ulaşamadıklarını, özel müzik kurslarını bu aşamada tercih ettiklerini, fakat müzik kurslarına devam ettikleri süre içerisinde de özel çalışmalara yeterli zamanı ayıramadıklarını ortaya koymaktadır. Araştırmanın bu sonuçlarının bir ölçüde özel müzik kurslarındakieğitim programlarını geliştirme çalışmalarına katkı sağlayacağı kabul edilmekte, belirlenen konuda yapılmış ilk araştırma olmasının ise araştırmanın önemini daha da arttırdığına inanılmaktadır. Bilim Kodu : 5002019 Anahtar Kelimeler : Müzik, Öğretim Sayfa Adedi : 89 Tez Yöneticisi : Doç.Dr. Rıdvan SÜER
Özet (Çeviri)
EVALUATION OF EDUCATION AT PRIVATE MUSIC COURSES (M.Sc. Thesis) GAZI UNIVERSITY INSTITUTE OF SCIENCE AND TECHNOLOGY DECEMBER 1998 ABSTRACT This research is made to determine and evaluate the approach about education at private music courses. In this research, that is qualified as un“ introductory study”working style of private music courses and general music education given at these courses were observed by limiting the place in which the researcher is in charge of, also were tried to determine the teaching system that is still being applied. On the other hand, a questionnaire was applied on students that are being educated at these courses, to observe the approaches, suggestions and opinions on this subject and to determine the system, technique and evaluation criteria. According to the information obtained from some kinds of sources that were observed for the research, to focus the students for gaining musical sensitivity is the most important aim of the musical education.Verifications that were obtained from the questionnaire show that students can not carry out their aim in primary and secondary schools although they want to learn about general music information. There fore they prefer private music courses and these verifications also show that they can not have enough time to attend these courses. Thus, the results of this research will be beneficial for the studies on development of the education programmes. It is believed the subject that was worked on and being the first research in its makes this researches important. Science code KeyWords Page Number Adviser 5002019 Music, Teaching 89 Doç.Dr. Rıdvan SÜER