Role of estrogen in hippocampal dendritic spine changes during pubertal, adult and aged female rats
Östrojenin puberte, erişkin ve yaşlılıkta hipokampal dendritik spine değişikliklerine olan etkisi
- Tez No: 194376
- Danışmanlar: PROF.DR. JOHN MORRİSON, PROF.DR. RÜŞTÜ ONUR
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Eczacılık ve Farmakoloji, Moleküler Tıp, Pharmacy and Pharmacology, Molecular Medicine
- Yıl: 2005
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Farmakoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 88
Özet
ÖZETYILDIRIM, M. Östrojenin puberte, erişkin ve yaşlılıkta hipokampal dendritik spinedeğişikliklerine olan etkisi. Hacettepe Üniversitesi Sağlık Bilimleri Enstitüsü,Farmakoloji Doktora Tezi, Ankara, 2005. Östrojen hipokampusta sinaptik plastisiteyiyaşa bağlı olarak etkilemektedir ve bu hafıza için önemlidir. Yapılan çalışmalarhipokampustaki yaşa bağlı değişiklikleri ortaya koymuştur. Ayrıca peri-pubertaldönemde öğrenmeyi yakından etkileyen dramatik değişiklikler meydana gelmektedir. Buyüzden, pubertede olan yaş ve hormonal değişikliklerin hipokampustaki sinapslarıetkileyeceği öngörülmüştür. Öte yandan, LIMK gibi pubertede farklı aktivite seviyesindeolan bazı sinyal iletim molekülleri hormonların nöronlar üzerine olan etkilerine aracılıketmektedirler. Östrojen bazı özel sinyal iletim moleküllerini hızlıca aktive etmekte venon-genomik mekanizmalarla protein sentezinin module edilmesinde rol oynamaktadır.Spine morfolojisi ve yapısında önemli rolü olduğu için LIMK molekülü çalışılmıştır.Sonuçlar göstermiştir ki, CA1 bölgesindeki spine sayısı post-pubertal olarak 46%azalırken, hacim aynı zaman diliminde 20% artmaktatır. Ama gruplar arasında östrojenetkisine rastlanılmamıştır. Bu sonuçlar, sinapstaki östrogen reseptör α (ER-α) üzerindenolan spine oluşumunun sinyal iletim moleküllerinin yaşa bağlı değişikliklerinebağlanabilir. Ayrıca CA1 bölgesindeki sinapslarda ER-α ile birlikte LIMK'in ileriyaşlarda östrojene daha duyarsız olduğu hipotez edilmiştir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACTYILDIRIM, M. Role of estrogen in hippocampal dendritic spine changes duringpubertal, adult and aged female rats. Hacettepe University Institute Of HealthSciences, Ph.D. Thesis in Pharmacology, Ankara, 2005. Estrogen affects the synapticplasticity in hippocampus as a function of age and this is required for learning. Studiesfor age-related changes in hippocampus showed that it is affected by age. Also dramaticchanges occur in the peri-pubertal period that is associated with changes in learning. So,it was hypothesized that age and hormonal changes taking place during puberty wouldalter synapses in the hippocampus. On the other hand, several signaling molecules orsecondary messenger pathways, i.e. LIM kinase (LIMK), may mediate hormonal effectson neurons, which might be in different state of activity in pubertal ages. Estrogenstimulates the rapid activation of specific signal transduction pathways that initiate a non-genomic mechanism where protein synthesis is modulated. Since LIMK is involved inspine morphology and synaptic properties, it was targeted. The results indicated that thenumber of spines in CA1 was decreased 46% post-pubertally, as the volume increased anoverall 20% during the same time frame. There was no estrogen effect among the groups.This may be linked to age-related alterations in signaling pathways activated by synapticestrogen receptor α (ER-α) that regulates spine formation. It was also hypothesized that,as with ER-α, LIMK may be less responsive to estrogen in CA1 synapses of aged femalerats.