Investigating the role of the mediator complex in estrogen receptor alpha-mediated transcription
Medıator kompleksin östrojen reseptörü alfanın düzenlediği transkripsiyondaki rolünün araştırılması
  1. Tez No: 519008
  2. Yazar: TUĞÇE CANAVAR YILDIRIM
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MURAT ALPER CEVHER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyokimya, Biochemistry
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İhsan Doğramacı Bilkent Üniversitesi
  10. Enstitü: Mühendislik ve Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Moleküler Biyoloji ve Genetik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Moleküler Biyoloji ve Genetik Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 90
Özet
Mediator Kompleksi ökaryotik transkripsiyonunun en önemli düzenleyici proteindir. Enhancer sekanslarında bulunan transkripsiyonel aktivatörlerden aldığı sinyalleri promoter bölgelerindeki transkripsiyon sistemine iletir. Mediatorın kendisi ve MED1 alt biriminin östrojen reseptörü alfanın (ERα) aracılık ettiği gen ekspresyonlarının aktifleştirilmesinde ve meme kanseri hücrelerinin proliferasyonunda ilgisi olduğu bilinmesine rağmen Mediator'ın ligand bağlı reseptöre bağlanıp onu spesifik enhancer bölgelerinden promoter bölgelerine hangi mekanizmayla getirdiği ve etkileşimlerini nasıl gen aktivasyonuna çevirdiği hala bilinmemektedir. Biz bu mekanizmayı açıklığa kavuşturmak için Mediator ve ERα arasındaki bağlantıyı belirlemeyi amaçladık. Diğer alt birimlerle birlikte rekombinant aktif çekirdek Mediator kompleksini ürettik. İlginç bir şekilde gördük ki MEDX ile bağlanma potansiyeli göstermektedir. Mediator ERα etkileşiminin yanı sıra Mediator kompleksinin kazanılmış tamoksifen direncindeki rolünü araştırdık. Normal ve tamoksifene dirençli hale gelmiş MCF-7 hücre hatlarında 2XERE TATA promoterına gelen RNA Pol II ve Mediator alt birimlerindeki değişimleri karakterize etmek için immobilized template recruitment assay uyguladık. Başlama Öncesi Kompleksi (PIC) denen transkripsiyon sistemindeki farklılıkların ERα-pozitif meme kanseri hastalarının tamoksifene dirençli hale gelmesindeki etkisini netleştirmeye çalıştık. Dirençli hücrelerde MEDZ alt biriminin promotera gelmesindeki artış ileriki deneyler için dikkat çekici ve umut vericiydi. Bulgularımızın ERα-aracılı transkripsiyonun detaylı olarak aydınlatılmasında ve alternatif tedavilerin bulunmasında yardımcı olmasını umut ediyoruz.
Özet (Çeviri)
Mediator is the most important coregulator in eukaryotic transcription. It conveys the signals received from transcriptional activators on enhancer sequences to transcription machinery on promoter regions. Although Mediator itself and MED1 subunit have been implicated in the activation of estrogen receptor alpha (ERα)-mediated gene expressions and breast cancer cell proliferations, the mechanism by which Mediator interacts and brings ligand-bound ERα on its cognate element site to promoter and translates their interactions to gene activation is still unknown. We aimed to identify the interaction between ERα and Mediator to clarify this mechanism. We recombinantly generated active human core Mediator complex along with other subunits of Mediator. We interestingly saw that MEDX showed a potential interaction. In addition to characterizing Mediator- ERα interaction, we also checked the role of the Mediator Complex in acquired tamoxifen resistance. We performed immobilized template recruitment assay to characterize the alterations in recruitment of Mediator subunits and RNA Pol II to 2XERE-TATA promoter in wild type and tamoxifen resistant MCF-7 cell lines. We tried to clarify how changes in pre-initiation complex formation causes resistance to tamoxifen in ERα-positive breast cancer patients. The increase in MEDZ subunit recruitment in resistant cells was striking and promising for further experiments. We hope that our findings will help to elucidate the detailed mechanism of ERα-dependent transcription and design alternative therapeutics.