Sepsiste plazmaferez tedavisinin pıhtılaşma parametreleri üzerine etkisi
The effects of plasmapheresis therapy on coagulation parameters in the cases of sepsis
- Tez No: 194407
- Danışmanlar: DOÇ.DR. MUHAMMET GÜVEN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Hematoloji, Hematology
- Yıl: 2005
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Erciyes Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 77
Özet
ÖZETAMAÇ: Sepsis ve çoklu organ yetmezliği uygun antibiyotik tedavisi, hemodinamikdestek ve hasta takibinde kaydedilen düzelmelere rağmen halen yüksek mortalite vemorbidite oranlarına sahiptir. Organ yetmezliğinin eşlik etmiş olduğu ağır sepsis,vücudun infeksiyona göstermiş olduğu genel inflamatuar ve prokoagulan cevapnedeniyle meydana gelir. Karışık olaylar zincirinde, bakteri toksinleri, sitokin vemediyatörler organ yetmezliğine katkıda bulunur. Bu çalışmada, terapotik plazmadeğişimi ile bu mediyatörlerin uzaklaştırılması ve plazmada eksikliği oluşan bazımaddelerin yerine konulmasıyla pıhtılaşma parametrelerinde meydana gelebilecekdeğişiklikler incelendi.HASTALAR ve METOD: Kasım 2003 tarihinden haziran 2005 tarihine kadar, ağırsepsis ve septik şoklu 24 hasta çalışmaya alındı. Bütün hastalar geleneksel sepsistedavisi aldı. İlave olarak, hastaların hepsine tanı konulduktan sonra 24 saat içindebir kez taze donmuş plazma ile plazmaferez yapıldı. Plazmaferez tedavisi öncesi vesonrası alınan kan örneklerinde PT, PTT, trombin zamanı, D-dimer, fibrinojen,protein C, protein S ve antitrombin III düzeyleri çalışıldı.
Özet (Çeviri)
THE EFFECTS OF PLASMAPHERESIS THERAPY ON COAGULATIONPARAMETERS IN THE CASES OF SEPSISABSTRACTOBJECTIVE: Sepsis and multiple organ failure still have high morbidity andmortality, despite the adequate antibiotic therapy, hemodynamic resuscitation andimproved patient care. Severe sepsis, defined as sepsis associated with acute organdysfunction, results from a generalized inflammatory and procoagulant response toan infection. In a complex chain of events, bacterial toxins, cytokines and mediatorscontrubite to multiple organ failure during sepsis. In this study, possible changes ofcoagulation paramaters through removing these mediators and replacing somedeficient substances in plasma by therapeutic plasma exchange have beeninvestigated.PATİENTS AND METHODS: From november 2003 to June 2005, twenty fourpatients with severe sepsis and septic shock were eligible. All patients receivedconventional sepsis therapy. Additionally, all patients were performed therapeuticplasma exchange once within twenty four hours of diagnosis. On blood sampleswhich were taken before and after plasma exchange, studies of complete bloodcount, PT, PTT, thrombin time, D-dimer, fibrinogen, protein C, protein S andantithrombin III were carried out.