Fetusta nervus facialisin morfolojik anatomisi
Morphologic anatomy of the facial nerve in fetus
- Tez No: 194406
- Danışmanlar: DOÇ.DR. AHMET KALAYCIOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Morfoloji, Morphology
- Yıl: 2005
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Anatomi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 127
Özet
VII. ÖZETBu çalışma Ekim 2003 ile Mayıs 2005 tarihleri arasında Karadeniz TeknikÜniversitesi, Tıp Fakültesi Anatomi Anabilim Dalı'nda gerçekleştirildi.Araştırmada intrauterin yaşları 21.0 ile 31.5 hafta arasında değişen 16 adet fetuskadavrasının 32 n. facialis'i kullanıldı. N. facialis, uç dalları arasındaki bağlantılara göretiplere ayrıldı ve n. facialis'in for. stylomastoideum'dan çıktığı yer ile truncustemporofacialis ve truncus cervicofacialis'e ayrıldığı yer arasındaki kök uzunluğu ölçüldü.Ayrıca n. facialis'in kök kısmından ayrılan dalları ile uç dallarının belirlenen anatomiknoktalara göre morfometrik ölçümleri de yapıldı. N. facialis'in kök uzunluğu ve her birdalı ile ilgili elde edilen ölçüm değerleri kız-erkek, sağ-sol, kız sağ-kız sol, erkek sağ-erkeksol, kız sağ-erkek sağ, kız sol-erkek sol olarak karşılaştırıldı.Çalışmanın sonucunda ; n. facialis'in dallanması ve morfometrik yerleşimininbelirlenmesinin cerrahi uygulamalar sırasında n. facialis'in korunması adına yol göstericiolacağı ve uygulamalar sonucunda ortaya çıkabilecek olan n. facialis zedelenmesinidolayısıyla da yüz felçlerini engelleyebileceği düşünüldü.
Özet (Çeviri)
VIII. SUMMARYThis study was done between October 2003 and May 2005 at Karadeniz TechnicalUniversity, Medical Faculty, Department of Anatomy.In the study, 32 the facial nerve of 16 fetus cadavers which differ intrauterin agesbetween 21.0 and 31.5 weeks were used. According to the branching patterns of the facialnerve and interconnections between branches, it was grouped into 6 types and the length ofthe facial nerve trunk between its emergence from the skull through the stylomastoidforamen and its bifurcation at the parotid area was measured. Besides, morphometricmeasurements were done between some anatomical landmarks and the nerve branches thatoriginated from major trunk of the facial nerve and its trunks. The measurement values ofthe length of the facial nerve trunk and its each branches compared as girls-boys, rights-lefts, rights of the girls-lefts of the girls, rights of the boys-lefts of the boys, rights of thegirls-rights of the boys, lefts of the girls-lefts of the boys.As a result of this study ; we are firmly of the opinion that understanding of thefacial nerve branching and morphometric locations of the facial nerve branches will shedlight on the every kind of surgical and clinical evaluation concerning the facial nerve andprevent injury of the facial nerve, the facial paralysis during the facial surgery procedures.