Kömür tozunun neden olduğu pnömokonyozda rol oynayan sitokinlerin genotipik ve fenotipik analizleri
Genotypic and phenotypic analysis of cytokines related with coal dust- induced pneumoconiosis
- Tez No: 194457
- Danışmanlar: PROF.DR. ASUMAN KARAKAYA
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Eczacılık ve Farmakoloji, Pharmacy and Pharmacology
- Yıl: 2005
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Farmasötik Teknoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 156
Özet
ÖZETKömür Tozunun Neden Olduğu Pnömokonyozda Rol Oynayan SitokinlerinGenotipik ve Fenotipik AnalizleriBu çalışma, KİP'e neden olan TNF-α, IL-1α, IL-1β, IL-1ra, IL-6 ve TGF-β gibisitokinlerin ülkemizdeki kömür işçilerindeki profilini ortaya koymak amacı ileyapılmış olan genotipik ve fenotipik analizleri kapsamıştır. Bireysel duyarlıkta etnikfarklılıkların büyük öneminin bulunduğu göz önüne alındığında elde edilecek olananaliz sonuçları işçi sağlığı riskinin değerlendirilmesi açısından önemlidir.Genotipleme çalışmalarından sonra in vitro olarak mutant ve mutant olmayanişçilerin monositlerinden TNF-α, IL-1α, IL-1β, IL-1ra sitokinlerinin salınımıölçülmüş ve bu sitokinlerin genlerindeki polimorfizmlerin salınım üzerinegösterdikleri etkiler incelenmiştir.Hasta grubunu uzun süre kömür madencisi olarak çalışmış ve KİP hastalığınayakalanmış emekli 56 işçi oluştururken buna karşılık kontrol grubu ise 11'i emekli,88'i ise çalışan kömür işçisi olmak üzere toplam 99 işçiden oluşturulmuştur.Genotipleme deneyleri PCR-RFLP yöntemleri ile yapılırken, monositlerden salınımölçümleri ise incelenen sitokinlere özgü ELISA kitleri ile yapılmıiştır.Genotipleme deneyleri sonucunda hastalık geneli açısından KİP gelişimiüzerinde en fazla etki gösteren sitokin polimorfizmleri, TNF-α (-238) polimorfizmiile IL-1β (+3953) polimorfizmleridir (1,52 kat).
Özet (Çeviri)
SUMMARYGenotypic and Phenotypic Analysis of Cytokines Related with Coal Dust-Induced PneumoconiosisIn our study, we aimed to investigate CWP-related cytokines TNF-α, IL-1α, IL-1β,IL-1ra, IL-6 and TGF-β to point out the cytokine profile of Turkish coal miners byperforming genotypic and phenotypic analysis. It has been shown that ethnicaldifferences are playing role in individual sensitivity so that our results are importantto evaluate the health risks of coal miners. After genotyping, the in vitro release ofTNF-α, IL-1α, IL-1β, IL-1ra cytokines from blood monocytes of mutant and non-mutant workers was investigated. Afterwards, the effects of the cytokinepolymorphisms on the amounts of cytokines released from monocytes wereevaluated.Patient group was selected of 56 retired workers suffering from CWP, on theother hand control group included 11 retired and 88 active workers having nofindings of CWP. Genotyping experiments were performed with PCR-RFLPmethods and cytokines released from monocytes were measured with cytokinespesific ELISA kits.According to genotyping results, in all patients, TNF-α (-238) and IL-1β(+3953) polymorphisms affected CWP progression more than the other cytokinepolymorphisms (OR= 1,52).