Nonilfenol toksikasyonuna maruz bırakılan ratlarda taurinin malondialdehit, glutatyon, süperoksit dismutaz ve nitrik oksit üzerine etkilerinin araştırılması
An investigation of the effects on MDA, GSH, SOD and NOx levels of the rats exposed to nonylphenol toxication
- Tez No: 194510
- Danışmanlar: PROF. DR. RECEP ASLAN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Veteriner Hekimliği, Veterinary Medicine
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Afyon Kocatepe Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyokimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 120
Özet
ÖZETNonilfenol Toksikasyonuna Maruz Bırakılan Ratlarda Taurinin MDA, GSH, SOD veNO Üzerine Etkilerinin AraştırılmasıYasemin SUNUCU KARAFAKIOĞLUGünümüz yaşamı toksik etkili pek çok çevresel kimyasal maddenin tehditi altındadır. Bumaddelerden biri de endüstride yaygın olarak kullanılan, yüzey gerilimini azaltıcı etkilinonilfenol (NF)'dir. Toksik faktörlere karşı korunmada antioksidanların rolünün anlaşılmasıile birlikte hangi antioksidanın hangi dozda ve hangi olgularda daha etkili olduğununsaptanması önemli hale gelmiştir. Bu çalışma ile güçlü bir antioksidan olan taurininnonilfenole bağlı oksidatif stresten korunmadaki rolünün kan örneklerinde araştırılmasıamaçlanmıştır. Çalışmada, ağırlıkları 175-250 g arasında değişen 3-4 aylık 40 adet erkek?Wistar-albino? rat kullanılmıştır. Deney grupları her birinde 8 hayvan bulunacak şekilde,Kontrol Grubu, Taurin Grubu, Nonilfenol Grubu, Nonilfenol+Taurin Grubu ve NF'nin alkoliçersinde çözülerek uygulanmasından oluşan Alkol Grubu (A) olmak üzere 5 grubaayrılmıştır. Deneme için 1 µl'sinde 1µg nonilfenol içeren nonilfenol stok solüsyonu, alkoliçinde hazırlanmış, 50 µg/kg nonilfenol içeren bu çözelti NF ve NFT Gruplarında ratlarındiyetlerine püskürtme tarzında ilave edilmiştir. Alkol Grubunun diyetlerine ise sadece 50 µlalkol püskürtme tarzında ilave edilmiştir. Ayrıca T ve NFT Grubu içme sularına % 3 (v/w)oranında taurin ilave edilmiştir.
Özet (Çeviri)
SUMMARYAN INVESTIGATION OF THE EFFECTS OF TAURINE ON MDA, GSH, SOD andNOx LEVELS OF THE RATS EXPOSED TO NONYLPHENOL TOXICATIONYasemin SUNUCU KARAFAKIOĞLUToday?s life is under threat of various toxic-influential environmental and chemical substances.Nonylphenol (NP), surface tension reductive chemical, is considered to be one of those substances andis widely used in the industry. As a consequence of understanding antioxidants? role in preventingagainst toxic factors, it has become quite significant to determine which antioxidant is effectual andsafely at what dose on which events. Investigating the role of taurine, a powerful antioxidant, inpreventing nonylphenol bound oxidative stress in the blood samples was aimed in this study. 40?Wistar-albino? male rats weighed between 175 and 250 g and aged between 3 and 4 months wereused in the study. Experimental rats were equally distrubuted amongst five groups provided that eachhas 8 of them: Control Group, Taurine Group, Nonylphenol Group, Nonylphenol + Taurine Group,and Alcohol Group since nonylphenol was treated and dissolved in the alcohol. As for piloting,nonylphenol stock solution including 1 μg nonylphenol in 1μl was prepared in the alcohol and thesolution which has 50 μg/kg nonylphenol was added through spraying into the diets of the rats placedin the Nonylphenol and Nonylphenol+Taurine Groups. Only 50 μl alcohol was added throughspraying into the diets of the Alcohol Group. Besides, taurin at the rate of 3 % (v/w) was added to thedrinking water of the Taurine and Nonylphenol+Taurine Group.