İntrasitoplazmik sperm enjeksiyonu uygulanan kötü yanıtlı olgularda oral kontraseptif ve mikrodoz alevlendirmeli protokolde hiperstimülasyona başlama gün değişikliklerinin indüksiyon parametreleri ve gebelik hızına etkileri
Effects of different initiation day of hyperstimulation in oral contraceptive and microdose flare up protocols on induction parameters and pregnancy rates in poor responders undergoing intracytoplasmic sperm injection
  1. Tez No: 194575
  2. Yazar: GÜVEN GÜNAYDIN
  3. Danışmanlar: PROF.DR. ONUR KARABACAK
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 64
Özet
NTRAS TOPLAZM K SPERM ENJEKS YONU UYGULANAN KÖTÜ YANITLIOLGULARDA ORAL KONTRASEPT F VE M KRODOZ ALEVLEND RMELPROTOKOLDE H PERST MÜLASYONA BAŞLAMA GÜN DEĞ Ş KL KLER N NNDÜKS YON PARAMETRELER VE GEBEL K HIZINA ETK LERDR. GÜVEN GÜNAYDINÖZETToplam yüz kırk altı kötü yanıtlı olgunun dahil edildiği bu prospektif randomizekontrollü çalışmada olgular başvurularına göre bilgisayar yardımı ile oluşturulmuş birrandomizasyon tablosuna uyularak dört gruba dağıtıldı. 37 olguya bir önceki siklus oralkontraseptif bittikten sonra hiç ara vermeden (1. grup), 49 olguya oral kontraseptif bittikten 2gün sonra (2. grup) ve 32 olguya oral kontraseptif bittikten 4 gün sonra (3. grup) mikrodozGnRH agonist, 40 mikrogram günde 2 kez olacak şekilde başlandı. Bu üç grupta GnRHagonisti başlandıktan bir gün sonra yüksek doz rekombinant gonadotropin ile kontrollü overhiperstimülasyonu yapıldı. 28 olguluk ayrı bir gruba da (4. grup) GnRH agonist ile uzun lutealbaskılama ve yüksek doz rekombinant gonadotropin ile kontrollü over hiperstimülasyonuuygulandı.Bu çalışmanın sonunda kötü yanıtlı olgularda mikrodoz alevlendirme protokolüuygularken kombine estrogen ve progesteron ön tedavisini takiben dört gün ara verildiktensonra indüksiyona başlamanın siklus iptalini ve progesteron kaçağını arttırmadan maksimumve hCG günü estradiol düzeylerinde artışa ve hCG günü endometriumda kalınlaşmaya nedenolduğu fakat bunun siklus ve transfer başına gebelik hızı ile eve çocuk götürme hızlarındaistatistiksel anlamlı bir değişmeye yol açmadığı sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
EFFECTS OF DIFFERENT INITIATION DAY OF HYPERSTIMULATION IN ORALCONTRACEPTIVE AND MICRODOSE FLARE UP PROTOCOLS ON INDUCTIONPARAMETERS AND PREGNANCY RATES IN POOR RESPONDERS UNDERGOINGINTRACYTOPLASMIC SPERM ENJECTIONDR. GÜVEN GÜNAYDINSUMMARYOne hundred and forthy six poor responder patients were included in this prospectiverandomised controlled study and allocated in four groups by a computer generatedrandomization protocol. All patients received oral contraceptive pills for at least 21 days priorto ovarian stimulation. 37 patients were treated with microdose flare up regimen withstimulation started on the first day of their menstrual cycle (group 1), 49 patients were treatedwith microdose flare up regimen with stimulation started on the third day of their menstrualcycle (group 2) and 32 patients were treated with microdose flare up regimen with stimulationstarted on the fifth day of their menstrual cycle (group 3). Microdose GnRH agonistadministered 40 micrograms s.c. b.i.d. followed by high dose recombinant gonadotropininjections. Another group of 28 patients (group 4) received long luteal supression and highdose recombinant gonadotropins.In poor responders microdose flare-up regimes following oral contraceptivepretreatment sparing 4 days before stimulation resulted in increased maximum and hCG dayestradiol levels and endometrial thickness at hCG day without increasing cycle cancellationand premature progesterone surge rates but not increased pregnancy rates per cycle andtransfer and take home baby rates when compared with cases whom stimulation startedwithout sparing in the first day of cycle following oral contraceptive pretreatment.