Nörobruselloz tanısı ile takip edilen hastaların değerlendirilmesi
  1. Tez No: 194592
  2. Yazar: HASAN KARSEN
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. HAYRETTİN AKDENİZ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Mikrobiyoloji, Microbiology
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yüzüncü Yıl Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Klinik Mikrobiyoloji ve Enfeksiyon Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 79
Özet
2. ÖZETBruselloz, dünyanın hemen her yerinde görülebilen zoonotik bir hastalıktır.Nörobruselloz, nadir görülmesine rağmen geri kalmış ve gelişmekte olan ülkelerdesorun olarak kalmaya devam etmektedir. Bu çalışmada 1997-2006 yılları arasındakliniğimizde nörobruselloz tanısı ile takip ve tedavi edilen 16 kadın ile 14 erkekolmak üzere toplam 30 hastanın klinik ve laboratuvar parametreleri ile aldıklarıtedaviler değerlendirildi. Serumda Wright aglütinasyon testi 1/160 ve üzeri, beyinomurilik sıvısı (BOS)'nda ise Wright aglütinasyon testi 1/10 ve üzeri titrede olanlarnörobruselloz olarak kabul edildi. Serumda Wright aglütinasyon testi pozitif olupnörobruselloz kliniği olan ancak BOS'nda Wright ve/veya Coobms'lu Wrightaglütinasyon testi negatif olan hastalar da nörobruselloz olarak kabul edilip tedaviedildi.Bütün hastaların tedavilerinde rifampisin ve doksisiklin temel olmak üzereüçüncü antibiyotik olarak ise streptomisin, siprofloksasin, TMP-SMZ veyaseftriaksondan birisi eklendi. Hastalarımıza verilen tedavinin süresi en az 6 haftaen fazla 36 hafta olmak üzere ortalama 10,7 hafta idi. Hastaların tümünedeksametazon 4x8 mg/gün olarak başlanıp her hafta doz yarıya indirilerek 4haftaya tamamlandı. Hastaların 27'si şifa ile taburcu edilirken, 2 hastadabacaklarda parezi kaldı. Olgulardan biri ise kontrole gelmedi. Bu çalışmadanörobrusellozun tanı, takip ve tedavisinin bir profili çıkarıldı.Bu çalışmayla nörobrusellozun nörolojik tabloları, seyri, tanısı, takibi,tedavide kullanılan antibakteriyel ajanların kombinasyonu, kullanım süreleri vesteroid kullanımı ile ilgili daha geniş kapsamlı çalışmalara ihtiyac olduğu sonucunavarıldı2
Özet (Çeviri)
3. SUMMARYBrucellosis is a zoonotic disease which can be seen in any area of theworld. Although rarely seen, neurobrucellosis remains to be an important healthproblem in developing and under developed countries. In this this study, clinicaland laboratory parameters of the patients followed up and treated with thediagnosis of neurobrucellosis in our clinic between 1997 and 2006, and theirtreatment modalities were retrospectively evaluated. 16 female, 14 male patients,totaly 30, were investigated. Titers with Wright agglutination test equal to or above1/160 in serum and equal to or above 1/10 in cerebrospinal fluid were accepted aspositive. Patients with positive Wright agglutination test in serum as well as withclinical picture of neurobrucellosis but with negative Wright and/or Wrightagglutination test with Coombs were accepted as toxic neurobrucellosis andtreated for this. Principal antibiotics were rifampicin and doxycyclin in treatment ofall patients. Addition 3. antibiotics have given to all patients, as streptomycin,ciprofloxacin, TMP-SMZ or ceftriaxone. Treatment duration was minimally 6 andmaximally 36 weeks with the mean duration of 10,7 weeks. All patients were givensimilary dexamethazone for 1 month. 27 of patients were discharged withrecovery, 2 patients had slight degree sequela, one of our patients were lost tofollow up. In this study reported related to the pictures of neurobrucellosis,diagnosis, follow up and treatmet.Therefore it was concluded that further studies related to the clinicalpictures of neurobrucellosis, course, diagnosis, follow up, combinations ofantibacterial agents, and steroid usage in treatment and treatment duration arerequired.3