Sıçanlarda travmatik ayak ödeminin tedavisinde iloprost ve diklofenak sodyum'un karşılaştırılması ( deneysel çalışma )
  1. Tez No: 194593
  2. Yazar: MUSTAFA USLU
  3. Danışmanlar: PROF.DR. AHMET SEBİK
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Ortopedi ve Travmatoloji, Orthopedics and Traumatology
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yüzüncü Yıl Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Ortopedi ve Travmatoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 60
Özet
2. ÖZETÇalışmada stabil bir prostasiklin analoğu olan iloprost'un ( İlomedin® ) ve steroidolmayan yangı baskılayıcı ilaçlar'dan diklofenak sodyum'un parenteral ve jel şekillerinin(Voltaren amp., Voltaren-Emuljel ) travma sonrası gelişen yumuşak doku ödemi tedavisindeetkilerinin değerlendirilmesi amaçlandı.Çalışmada 32 adet Sprague-Dawley cinsi, genç-erişkin ve erişkin erkek sıçankullanıldı. Sıçanların ortalama ağırlıkları 187 gr. idi. ( En fazla 260 gr. ve en az 122 gr. idi.)Sıçanlar rastgele seçilen sekizerli gruplar halinde dört ayrı gruba ayrıldı. Hazırlanan özel birdüzenek yardımı ile sıçan ayaklarında travma gerçekleştirildi. Travma sonrası gruplara ilaçlarıverilmeye başlandı. Kontrol grubu için izotonik sodyum klorür periton içine, diğer gruplariçin sırası ile diklofenak jel travma bölgesine yerel olarak sürülerek, diklofenak sodyumperiton içine ve iloprost periton içine verildi. Başlangıçta, 1., 2., 4., 8., 24., 48., 72. saatlerdesıçan ayaklarının hacimleri ölçüldü. Üçüncü günün sonunda sıçanlar öldürülerek ayaklarınınradyografileri çekildikten sonra, histopatolojik inceleme yapıldıÇalışma sonucunda kontrol grubuna göre; bu üç ilacın travmatik yumuşak doku ödemiüzerinde etkileri klinik ve histopatolojik olarak değerlendirildi. Klinik ve histopatolojik olarak72. saat sonunda ödem üzerine en etkili ilacın iloprost olduğu saptandı. Parenteral olarakuygulanan diklofenak sodyumun jel şekline göre ödemi azaltıcı etkisinin daha fazla olduğugörüldü. Jel şeklinin sıçan cildinden emiliminin yeteri kadar olmadığı düşünüldü. İloprost veparenteral verilen diklofenak sodyum gruplarında yapılan histopatolojik çalışmada yumuşakdoku ödeminin kontrol grubuna göre belirgin oranda azaldığı saptandı. İloprostun, klinikkullanımda insanlarda altı saatlik damar içi infüzyon şeklinde ve iki-üç hafta süre ileverilmesi önerilmektedir. Bu durum hastanın ilacı kullanabilmesini güçleştirmektedir.Hastanın tedaviye uyumunu sağlamak için, bu ilacın hasta tarafından daha kolay şekilde vekısa sürede alınabilecek ticari formüllerinin geliştirilmesine ihtiyaç vardır.4
Özet (Çeviri)
3. SUMMARYIn this experimental study, it is aimed to see and compare the antiedema effects of astable prostacycline anologue, iloprost ( İlomedin® ) and parenteral and local forms of a non-steroid antiinflammatuary drug, diclofenac sodium (Voltaren amp., Voltaren-Emuljel ) ontraumatic soft tissue edema.Thirtytwo young and adult male rats were included in this study and was studiedclinically, radiologically and histologically. The main weight of the rats is 187 gram.( Maximum 260 gr, minimum 122 gr. ). The rats were randomly and equally divided into fourgroups. Each group contains eight rats. Rat?s paw edema was performed for all rats by aspecial mechanism made before. After making traumatic soft tissue edema, drugs were givenfor each groups. For the first group ( control group ) saline intraperitoneally; the second grouptopical diclofenac jel; the third group diclofenac sodium intraperitoneally and the fourth groupiloprost intraperitoneally were given respectively. The volume of the rat?s paws was measuredbefore the trauma, at the first hour, second hour, fourth hour, eighth hour, twentyfoutrh hour,fourtyeighth hour and seventytwo hour after trauma. At the end of the third day the rats weresacrificed and after evaluating their paws radiologically; it was permitted to studyhistologically.At the end of the study, the antiedema effects of these three drugs ( diclofenac jel,diclofenac sodium i.p., iloprost i.p. ) were evaluated clinically and histopathologicallyaccording to the saline group. As a result, the most effective drug on the traumatic soft tissueedema was iloprost. Diclofenac sodium given intraperitoneally was more effective thantopical diclofenac. It was suggested that the absorbtion of the jel form of diclofenac fromtraumatized rat paw skin was not enough. In the histopathologic evaluation of ilomedin anddiclofenac sodium i.p. groups, soft tissue edema was decreased much more than controlgroup. İlomedin is given to the patient by intravenous infüsion for about six hours per day andit lasts two or three weeks. For that reason it is hard to take ilomedin for the patient. Weconcluded that we need to improve more effective forms of iloprost given easily to the patientin short periods to gain patient adaptation and to be used this drug excessivelly.5