Papilödemli olgularımızın görme alanı, vep ve renkli görme testleri ile değerlendirilmesi
Evaluation of papilledema patients with visual field, vep and color discrimination tests
  1. Tez No: 811644
  2. Yazar: ESRA DAĞ ŞEKER
  3. Danışmanlar: DOÇ. MUALLA HAMURCU
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Göz Hastalıkları, Eye Diseases
  7. Yıl: 2004
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bakanlığı
  10. Enstitü: Ankara Numune Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Göz Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 63
Özet
Ankara Numune Eğitim ve Araştırma Hastanesi 3. Göz Kliniğine Ocak 2003 ile Eylül 2004 yılları arasında başvuran 16 papilödemli hasta takibe alındı. Hastalarımızdan birinde (%6.25) hidrosefali, 2 sinde (%12.5) intrakranial kitle saptandı. Diğer 13 hastada ölçülen BOS basıncı yüksek bulundu. 3 hastada (%18.75) kafa içi basınç artışının sebebinin nörobruselloz, 1 hastada (%6.25) nörobehçet, 1 hastada (%6.25) ise venöz sinüs trombozu olduğu saptandı. Geri kalan 8 hastaya (%50) idiopatik intrakranial hipertansiyon tanısı kondu. Hastalara rutin oftalmolojik muayenenin yanı sıra görme alanı, İshihara ve FM 100 Hue testleri ile renk görme muayenesi, patern VEP yapıldı. Papilödemli hastalarda öncelikle etyoloji araştırılmalıdır. Kafa içi basıncının uzun süre yüksek seyretmesi sonucunda kalıcı görme kaybı gelişebileceği için hastaların erken tanısı, etyolojisine göre tedavisi ve dikkatli takibi önemlidir.
Özet (Çeviri)
Sixteen patients with papilledema applied to Ankara Numune Training and Research Hospital between January 2003 and September 2004 years were followed up. One of the patients (%6.25) had hydrocephalus, two had (%12.5) intracranial mass. Other 13 patients CSF pressure was measured high. High intracranial pressure's reason was in 3 patients (%18.75) neurobrucellosis, 1 (%6.25) neurobehcet, 1 (%6.25) venous sinus thrombosis. Remaining 8 patients (%50) were diagnosed as idiopatic intracranial hypertansion. As well as routine opthalmological examination visual field, Ishihara, FM 100 Hue color discrimination tests and pattern VEP tests were performed to patients. Primarily in papilledema patients etiology should be assesed. Early diagnose, etiological treatment and careful follow up is important since intracranial pressure stays high for a long time, permanent visual defect can occur.