Septik ratlarda leflunomidin antioksidan etkisi
The antioxidant effect of leflunomide in septic rats
  1. Tez No: 194597
  2. Yazar: MURAT SÜRÜCÜ
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. ERDOĞAN ÖZTÜRK
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Anesthesiology and Reanimation
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İnönü Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Anesteziyoloji ve Reanimasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 46
Özet
7. ÖZETSeptik Ratlarda Leflunomidin Antioksidan EtkisiAmaç: Sepsis, koroner yoğun bakım dışındaki yoğun bakım ünitelerinde en sıkkarşılaşılan ölüm nedenidir. Konağın infeksiyona karşı gösterdiği kontrolsüz inflamatuar yanıtolarak tanımlanan sepsis, ciddi sepsise, septik şoka ve sonunda başlangıçtaki hasarbölgesinden uzaktaki organlarda yetmezliklerin gelişmesine neden olarak hastanınkaybedilmesine neden olabilen patolojik bir süreçtir. Leflunomid, immünmodülatör veantiinflamatuar etkileri nedeniyle klinikte kullanılan bir ilaçtır. Bu çalışmada leflunomidkullanımının sepsisin neden olduğu oksidatif stres üzerine etkisini araştırdık. Bunun içinoksidatif stres parametreleri olan süperoksit dismutaz (SOD), katalaz (KAT), nitrik oksit(NO), malondialdehit (MDA) ve protein karbonil (PC) düzeylerine etkilerini araştırdık.Gereç ve Yöntem: Wistar Albino cinsi 50 rat, randomize olarak kontrol grubu (n=10)sham grubu (n=10) leflunomid grubu (n=10) sepsis grubu (n=10) sepsis+leflunomid grubu(n=10) olmak üzere beş gruba ayrıldı. Sepsis, çekal ligasyon ve delme ile oluşturuldu. Sepsisve sepsis+leflunomid grubuna deneyden 16 ve 8 saat öncesinde 2x10 mg/kg/gün leflunomid,kateter ile mide içerisine verildi.
Özet (Çeviri)
8. SUMMARYThe Antioxidant Effect of Leflunomide in Septic RatsThe aim of the study: Sepsis is the most mortality cause of the intensive care unitsexcept coronary intensive care units. Sepsis is a pathological condition, which is defined asuncontrolled inflammatory response against the host. The process leads to severe sepsis,septic shock and eventually far organ failure from the primary site and patient death.Leflunomide, is a drug which is used in clinically conditions for its immunomodulatory andantiinflamatory effects. In our study, we investigate the effects of leflunomide use on theseptic oxidative stress. For this purpose, we study the effects of this drug on oxidative stressparameters as superokside dismutase (SOD), catalase (CAT), nitric oxide (NO),malonydialdehyde (MDA) and protein carbonyl (PC) levels.Materials and methods: Wistar Albino type 50 rats were randomly divided into fivegroups; control (n=10), sham (n=10), leflunomide (n=10), sepsis (n=10) andsepsis+leflunomide (n=10) groups. Sepsis was performed with cecal ligation and puncturemethod. Leflunomide 2x10 mg/kg/day was administered via gastric catheter in sepsis andsepsis+leflunomide groups eight and sixteen hours before the experiment. At the end of 24hours rats were sacrificed and bowel tissues were extracted.