Artroskopik parsiyel menisektomi hastalarında ev egzersizi, EMG-biofeedback ve elektrik stimulasyonu tedavilerinin etkinliğinin karşılaştırılması
Effects of home exercises, EMG-biofeedback and electrical stimulation on patients of arthroscopic partial meniscectomy
  1. Tez No: 194596
  2. Yazar: NURAY AKKAYA
  3. Danışmanlar: PROF.DR. FÜSUN ARDIÇ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon, Physical Medicine and Rehabilitation
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Pamukkale Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 124
Özet
ÖZETAmaç: Bu çalışmada artroskopik parsiyel menisektomi sonrası uygulanan ev egzersizi,kuadriseps kasına EMG-Biofeedback (EMG-B) ve kuadriseps kasına elektrik stimulasyonutedavilerinin; diz ağrısı, eklem hareket açıklığı, uyluk kas atrofisi, diz ekstansör kas gücü,yürüme hızı ve diz fonksiyonel durumuna etkilerini araştırmak amaçlandı.Gereç ve yöntem: Çalışmaya artroskopik parsiyel menisektomi uygulanan 36 hastaalındı. Hastalar randomize olarak üç gruba ayrıldı. Birinci gruba ev egzersizi, ikinci gruba evegzersizine ek olarak kuadriseps kasına EMG-B eğitimi, üçüncü gruba ev egzersizine ekolarak kuadriseps kasına elektrik stimulasyonu tedavisi uygulandı. EMG-B ve Russtimulasyonu programının kullanıldığı elektrik stimulasyonu tedavisi, kuadriseps kasınaizometrik kontraksiyon yaptırmak için 2 hafta süreyle toplam 10 seans uygulandı. Hastalar,preoperatif, postoperatif 1, 7, 14.gün ve 6.
Özet (Çeviri)
SUMMARYPurpose: In this study, effects of home exercises, EMG-Biofeedback (EMG-B) toquadriceps muscle and electrical stimulation to quadriceps muscle on knee pain, range ofmotion, thigh muscle atrophy, strength of knee extention, gait velocity and functionalsituation of knee after arthroscopic partial menisectomy were purposed to investigate.Material and Methods: Thirty six patients applied arthroscopic partial menisectomywere taken to this study. Patients were divided into 3 groups randomly. Home exercises wereapplied in all groups. In the second group EMG-B and in the third group electrical stimulationto quadriceps muscle were added to home exercises as treatment. EMG-B and electricalstimulation treatment with usage of Russian stimulation program were applied 10 sessions for2 weeks to make isometric contraction to quadriceps muscle.