Spinal anestezi uygulanan ortopedik girişimlerde hasta kontrollü sedasyon yöntemlerinin karşılaştırılması
- Tez No: 194625
- Danışmanlar: PROF.DR. SELMİN ÖKESLİ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Anesthesiology and Reanimation
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Meram Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Anesteziyoloji ve Reanimasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 59
Özet
7. ÖZETBu çalışmada, spinal anestezi altında ortopedik girişim uygulanan hastalara bloköncesi ve peroperatif hasta kontrollü sedasyon uygulayarak, farklı ilaçların etkilerinikarşılaştırmayı amaçladık.Bu çalışma, ASA I ve II grubuna giren 18-65 yaşları arasında değişen 106 hastadagerçekleştirildi. Spinal blok uygulamadan önce sedasyon amacıyla Grup D (n=27) 0,5µg/kg Deksmedetomidin, Grup M (n=27) 0,045 mg/kg Midazolam, Grup P (n=27) 0,5mg/kg Propofol, Grup K (n=25) serum fizyolojik 15 cc volümde 5 dakika süreyle infüzeedildi. Spinal blok uygulaması sonunda Grup D'e (n=27) 0,1µg/kg Deksmedetomidin,Grup M'ye (n=27) 0,015 mg/kg Midazolam, Grup P'e (n=27) 0,5 mg/kg Propofol, GrupK'e (n=25) 0,1 ml/kg serum fizyolojik 5'er dakika kilitli kalma süresi ayarlanarak HKSuygulaması başlatıldı. Operasyondan önce hiçbir hastaya premedikasyon uygulanmadı.Spinal blok sırasında hastalarda spinal iğne ağrısı olup olmadığı kaydedildi. Sedasyonöncesi ve sonrası, blok sonrası, 0., 3., 5. ve sonrası 10 dakika aralıklarla, postop 30.dakikada kalp atım hızı, sistolik, diastolik ve ortalama arter basınçları, SpO2, solunumsayısı, anksiyete değerleri ve sedasyon değerleri kaydedildi. Operasyon sonrası hasta vecerrah memnuniyetleri değerlendirildi.Bu çalışmada elde ettiğimiz bulgulara göre spinal iğne ağrısı en az midazolam vepropofol grubunda, en fazla kontrol grubunda görülmüştür. En fazla hipotansiyon vebradikardi insidansı (%11,1) deksmedetomidin grubunda gelişti. Diğer gruplardabradikardi hiç gelişmedi. Ancak midazolam grubunda (%33,3) ve propofol grubunda(%27) hipotansiyon insidansı benzerdi. Dakika solunum sayısı ve SpO2'de düşme,propofol ve midazolam gruplarında sayıca daha fazla ancak, kontrol grubu dışındaki tümgruplarda benzerdi ve nazal O2 uygulaması sonrasında hiçbir hastada %97'nin altınadüşmedi. Kontrol grubu dışında tüm gruplarda sedasyon skorları istenilen düzeyde bulunduve deksmedetomidin grubunun %77,7'sinde ramsay sedasyon skoru 3, propofol vemidazolam grubunun %55,5'inde ramsay sedasyon skoru 3 düzeyindeydi. Preoperatifanksiyete skorları yüksek olmasına rağmen kontrol grubu dışında peroperatif vepostoperatif anksiyete skorları anlamlı olarak düşük bulundu. Kontrol grubu dışında tümgruplarda hasta ve cerrah memnuniyeti mükemmeldi.50Sonuç olarak; spinal anestezi sırasında hasta kontrollü sedasyon uygulamalarındadeksmedetomidin, midazolam ve propofol uygulamaları hemodinami ve solunumaçısından güvenilir bulundu.51
Özet (Çeviri)
8.SUMMARYIn this study, we aimed to investigate the effects of various drugs on the patientsundergoing orthopedic procedures under the spinal anesthesia before the spinal block andwith preoperative sedation.One-hundered and six patients with ASA 1 or 2 and ages between 18-65 years wereincluded in this trial. Before the spinal block, in order to achieve sedative effect, 15 ccvolume infused within 5 minutes as 0,5 µg/kg Dexmedetomidin in Group D (n=27); 0,045mg/kg Midazolam in Group M (n=27); 0,5 mg/kg Propofol in Group P (n=27); serumsaline in Group C (control group). At the end of the spinal block, in group D (n=27)0,1µg/kg Dexmedetomidin, in group M (n=27) 0,015 mg/kg Midazolam, in group P (n=27)0,5 mg/kg Propofol, and in group C (n=25) 0,1 ml/kg serum saline were, PCA dose. Lockout time was 5 minutes. Premedication was not performed in any patient. Spinal injectionpain was recorded during the spinal block. Heart rate, systolic and diastolic and meanarterial pressures, SpO2, breath rate, anxiety score, and sedation score were recorded atbefore and after sedation, after the block, at 0., 3., 5. minutes and every 10 minutes and atpost-operative 30. minute. The satisfaction of the patient and surgen was recorded.The present study showed that injection pain due to spinal injection was the least inboth the midazolam and propofol groups and the most common in the control group. Theprevelance of bradicardia and hypertension was the highest in the Dexmedetomidin group.Bradicardia was not noted in other groups. The prevelance of hypotension was similar inboth the midazolam and propofol groups. The prevalence of patients with decreased breathrate and SpO2 was higher in the propofol and midazolam groups. This was not statisticallysignificant, except controls. After the nasal O2 therapy, none of the patients showed SpO2value less than 97%. Sedation scores were satisfied in all groups. 77.7% of the propofolgroups and 55.5% of the midazolam groups showed ramsay 3 score. Although preoperativeanxyte scores were high, preoperative and postoperative anxiety. Scores were satisfied inall groups, except controls. The satisfaction of the patient and surgon was exellent in allgroups, except controls.In submission, Dexmedetomidin, Midazolam and propofol therapies were safe inregards of hemodinamia and respiratory system during the spinal anesthesia with sedation.52