Peroperatif dönemde kullanılan sıvıların iskemi/reperfüzyon gelişimine etkisinin değerlendirilmesi
The effect of the fluids used in the peroperative period on the development of ischemia / reperfusionevaluation
  1. Tez No: 646147
  2. Yazar: SERHAT ÖZÇİFTÇİ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET GAMLI
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Anesthesiology and Reanimation
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bakanlığı
  10. Enstitü: Ankara Numune Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Anesteziyoloji ve Reanimasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 44
Özet
Ekstremite cerrahisinde turnike kullanımı kansız bir çalışma alanı sağlar ve iskemi/ reperfüzyon hasarı için iyi bir insan modeli oluşturur. Diz Artroskopisi, ortopedi cerrahisinde tanı ve tedavi amacıyla sıkça uygulanan, turnike kullanılan bir operasyon şeklidir. Diz artroskopisinde çoğu zaman anestezik yöntem olarak spinal anestezi kullanılmaktadır. Spinal anestezi sırasında oluşacak hipotansiyonu önlemek için peroperatif dönemde kristaloid veya kolloid sıvılar uygulanmaktadır. HES hipovoleminin tedavi ve proflaksisinde, akut normovolemik hemodilüsyonda kullanılabilir. Yüksek moleküllü HES solüsyonlarnın vücuttaki birikimi kullanılan HES'in tipine bağlıdır. Bu nedenle molar subsitüsyonu düşük HES solüsyonları tercih edilmelidir. Bu çalışmada, spinal anestezi altında turnike kullanılarak yapılan diz artroskopisi operasyonlarında peroperatif dönemde kullanılan Serum Fizyolojik ve HES 130 / 0,4 solüsyonunun iskemi/reperfüzyon hasarına olan etkilerinin araştırılması amaçlandı. Spinal anestezi uygulanan ve turnike altında diz artroskopisi yapılan, fiziksel durumu ASA I ve II olan 48 hasta çalışmaya dahil edildi. Çalışmaya katılan 48 hastanın alınan kan numunelerinde oluşan hemoliz nedeniyle her iki gruptan 4'er hasta değerlendirme dışı bırakıldı. Rastgele iki gruba ayrılan hastalara standart monitorizasyonu takiben sıvı infüzyonu için el sırtından ve kan örnekleri almak için diğer kol antekubital bölgeden damar yolu açıldı. 10 ml /kg/saat hızıyla kontrol grubunda( Grup A)(n=21) %0,9 Na Cl, çalışma grubunda (Grup B)(n=19) % 6 Hydroxyethyl Starch 130/0,4 infüzyonuna başlandı. Tüm hastalara opere olacak tarafları altta kalacak şekilde yan yatar pozisyonda spinal anestezi uygulandı ve 12,5 mg hiperbarik bupivakain verildi ve hastalar supin pozisyona getirildi. Sensoryal blok düzeyi T10 dermatomuna ulaşılan hastalarda turnike uygulamasına için hastanın operasyonunun başlamasına izin verildi. Kan örnekleri sıvı infüzyonuna başlamadan önce, turnike uygulamadan önce, turnike indirilmesinden 1 dk önce, turnike indirildikten 5 dk ve 15 dk sonra alındı. Ksantin oksidaz ve Malondialdehit (MDA) düzeyleri belirlendi. İstatistiksel analizler Ki-kare testi, Fisher's Exact testi, Student testi ile yapıldı. % 6 HES 130/0,4 kullanılan hastalarda hemodinaminin stabil olarak seyrettiğini, malondealdehit düzeylerinin daha düşük, ksantin oksidaz düzeylerinin değişmemiş olduğunu tespit edildi. Sonuç olarak; %6 HES 130/ 0,4 solusyonu ile ön yüklemenin turnike uygulanan atroskopik diz girişimlerinde iskemi reperfüzyon hasarı açısından yararlı olabileceğini düşünmekteyiz.
Özet (Çeviri)
The use of a tourniquet in limb surgery provides a bloodless working space and creates a good human model for ischemia / reperfusion injury. Knee Arthroscopy is a frequently used tourniquet method used for diagnosis and treatment in orthopedic surgery. Spinal anesthesia as an anesthetic method in knee arthroscopy is used. Crystalloid or colloid fluids are applied during the peroperative period to prevent hypotension during spinal anesthesia. HES can be used in the treatment and prophylaxis of hypovolemia, acute normovolemic hemodilution. The accumulation of high molecular HES solutions in the body depends on the type of HES used. Therefore, HES solutions with low molar substitution should be preferred. In this study, it was aimed to investigate the effects of Serum Physiological and HES 130 / 0.4 solution on ischemia / reperfusion injury used in the perioperative period in knee arthroscopy operations performed under spinal anesthesia using a tourniquet. 48 patients who underwent spinal anesthesia and knee arthroscopy under tourniquet and whose physical condition was ASA I and II were included in the study. 4 patients from both groups were excluded from the evaluation due to hemolysis in the blood samples of 48 patients participating in the study. Vascular access was established from the back of the hand for fluid infusion and from the antecubital region of the other arm to collect blood samples, following standard monitoring, in the patients randomly divided into two groups. 0.9% Na Cl in the control group (Group A) (n = 21) with a rate of 10 ml / kg / hour, In the study group (Group B) (n = 19) 6% Hydroxyethyl Starch 130 / 0.4 infusion was started. Spinal anesthesia was applied to all patients in the lateral lying position with the operative sides on the bottom, and 12.5 mg of hyperbaric bupivacaine was administered, and the patients were placed in the supine position. The patient's operation was allowed to start for tourniquet application in patients whose sensorial block level was reached at T10 dermatome. Blood samples were taken before fluid infusion, before tourniquet application, 1 minute before tourniquet lowering, 5 minutes and 15 minutes after tourniquet lowered. Xanthine oxidase and Malondialdehyde (MDA) levels were determined. Statistical analyzes were performed by Chi-square test, Fisher's Exact test, Student test. It was found that hemodynamics remained stable, malondealdehyde levels were lower, and xanthine oxidase levels were unchanged in patients using 6% HES 130 / 0.4. As a result; We think that preloading with 6% HES 130 / 0.4 solution may be beneficial in terms of ischemia reperfusion injury in arthroscopic knee procedures with tourniquet.