Struthers'ın arkadı-anatomik çalışma
Arcade of Struthers-anatomical study
  1. Tez No: 194652
  2. Yazar: UĞUR ANIL BİNGÖL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. OĞUZ ÇETİNKALE
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Plastik ve Rekonstrüktif Cerrahi, Plastic and Reconstructive Surgery
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Cerrahpaşa Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Plastik Rekonstrüktif ve Estetik Cerrahi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 49
Özet
Literatürde Struthers'ın Arkadı'nın adlandırılmasında, tarihçesinde, arkadı oluşturan yapılar,yol açtığı yada yol açabileceği klinik durumlar konusunda ciddi bir karışıklık vardır. Buarkad, ulnar sinirin dirsek bölgesinde basıya uğrayabileceği beş potansiyel bölgeden birisidir.Bu çalışmanın amacı; Struthers'ın Arkad'ı olarak adlandırılan fasyal yapının tarihçesi,adlandırılması, sıklığı, anatomik yapısı ve klinik önemini, taze kadavra çalışmasıdoğrultusunda yeniden değerlendirmek ve literatürde var olan tartışmalı bilgileri tekrargözden geçirmektir.20 adet taze donmuş kadavranın (12 kadın, 8 erkek; ortalama yaş 69) 20 adet üst ekstremitesiüzerinde diseksiyon çalışması yapıldı. Posteromedial insizyonu takiben, aksilladanbaşlanarak kolun tamamındaki ve önkolun hemen proksimaline dek ekstremitenin medial,anterior ve posterior yüzleri ciltten arındırıldı. Struthers'ın Arkadı'nın bulunduğu öne sürülenanatomik lokalizasyona yönelik direkt insizyon yada diseksiyon gerçekleştirilmedi. Medialintermusküler septum, brakial fasya, ulnar sinir ve internal brakial ligaman ayırt edilerekölçümler yapıldı. Diseksiyonlar ve ölçümler için referans nokta olarak medial epikondilseçildi. Ulnar sinir aksilladan çıktığı ve anteriordan posterior kompartmana geçtiği nokta olanStruthers'ın Arkadı'na dek ve kübital tünelden çıktığı noktaya dek takip edildi.Yapılan diseksiyonlarda klasik anlamda belirtilen Struthers'ın Arkadı yapısına rastlanılmadı.nternal brakial ligaman; 20 kolun 13 tanesinde (%65) saptandı. On üç kolun 10 tanesinde(%77) internal brakial ligaman tek bir ligaman şeklinde, 3 tanesinde (%23) ise çokluligamanlar şeklinde birleşmeden bulunmaktaydı, 7 kolda (%35) ise internal brakial ligamansaptanmadı. Medial intermusküler septum diseksiyon yapılan tüm kollarda mevcuttu. Brakialfasyanın üzerinde herhangi bir lokal kalınlaşma tespit edilemedi. Yalnızca bir diseksiyonmateryalinde ulnar sinirin kompresyona uğradığına dair işaretler tespit edildiYapılan çalışmalar sonucu aslında Struthers'ın böyle bir arkad tanımlamadığı ve arkadkelimesini hiç kullanmadığı anlaşılmıştır. Kendi çalışmamızda Struthers'in Arkadı olaraktanımlanan yapıya rastlamadık. Bu konuda yapılmış çalışmalarda adı geçen arkada %0 ve%100 sıklıkla rastlanılmıştır. Arkadın sıklığının bu kadar geniş aralıkta bildirilmesi, arkadıntanımının araştırmacıdan araştırmacıya değişiyor olması ve diseksiyon yöntemiyle ilgiliolabilir. Ulnar sinir transpozisyon cerrahisi sonrasında ikincil nöropati oluşturabilmepotansiyeli iyi bilinmekle birlikte, birincil nöropati oluşturabilme potansiyeli ve bununkliniğe yansıması son derece tartışmalıdır ve pratik olarak önemi yokmuş gibi görünmektedir.Bu yapı üzerinde bir karara varabilmek için vaka serilerinin sayısı yetersizdir. nternal brakialligaman ve medial intermusküler septumun ulnar sinir ile olan ilişkisini araştırmaya yönelikdaha büyük vaka serileri üzerinde daha çok çalışma yapılmasına ihtiyaç vardır.
Özet (Çeviri)
In the literature the terminology, history, occurence, definition, incidence and importance as asite of compression of the Arcade of Struthers is still controversial. This arcade is thought tobe one of the five potential sites which causes ulnar nerve compression. The aim of this studyis to determine the musculotendinous and fibrous structures on anatomical dissections forsearching Arcade of Struthers occurance and it?s clinical importance, on the other hand toanalyze the data from the literature concerning this anatomical structure.Twenty arms from fresh frozen cadavers were dissected (12 female, 8 male, mean age69years). Direct insicion to the anatomic localization foresight as Struther?s Arcade was notdone. The region was seached for the existence of musculotendinous and fibrous structures.Attention was given to the fascial layers of the medial aspect of arm and the brachial fascia,medial intermuscular septum, internal brachial ligament and their relation ships to the ulnarnerve. When present, its appearance, extension, distance from the medial humeral epicondyle,and relation with the ulnar nerve were recorded.A musculotendinous arcade, defined as Arcade of Struthers, was not identified. The internalbrachial ligament was found in 13 of 20 cases (65 percent). Internal brachial ligament wassingle in 10 of these 13 arms (77%) and multiple in 3 of them (23%). In 7 arms internalbrachial ligament was not determined (35%). Medial intermuscular septum was found in alldissected arms. No local thickening was found in the brachial fascia. Evidence of ulnar nervecompression was found in one of the specimen.Review of the literature showed that Struthers never defined such an arcade, never used theterm ?arcade?.We did not find any arcade which was called Struthers?s Arcade. Previousstudies reported the occurence of this arcade between 0-100%. The reason of this large rangecould be because of different definitions of arcade or different dissection methods. Thisarcade was well recognized as a potential secondary site of compression of the ulnar nerve atthe elbow in patients submitted to anterior transposition surgery, but its clinical importance asa primary site of compression is controversial. The number of specimens is too small to drawconclusion. More studies with large number of cases are needed to determine the ulnar nerveand its relationship with the medial intermuscular septum and internal brachial ligament.