All-on-4 cerrahisi öncesi maksilla ve mandibuladaki önemli anatomik oluşumların değerlendirilmesi: Konik ışınlı bilgisayarlı tomografi (KIBT) üzerinde sanal implant yerleştirme çalışması
Evaluation of important anatomical structers in maxilla and mandible before all-on-4 surgery: Virtual implant placement study on cone BEAM computed tomography (CBCT)
  1. Tez No: 750420
  2. Yazar: CEREN EKMEKCİOĞLU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ONUR ŞAHİN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İzmir Katip Çelebi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Ağız Diş ve Çene Cerrahisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 154
Özet
Giriş-Amaç: İlerleyen yaşla beraber yaygın görülen, kötü ağız hijyeni, diş çürüğü, restore edilemeyecek durumdaki dişler ve periodontal hastalık gibi birçok faktör total dişsizliğe sebep olabilir. Alveol kemik miktarının yetersiz olduğu durumlarda maksiller sinüs, mental foramen ve inferior alveolar sinir pozisyonu implant uygulamasına engel teşkil edebilmektedir. Bu durumda implant yerleştirmeden öncesinde otojen greft uygulaması, maksiller sinüs yükseltme, distraksiyon osteogenezisi gibi ilave cerrahi işlemler uygulanabilmektedir. Ancak, bu işlemlerin tedavi süresini uzatması, birden fazla cerrahi operasyon gerektirmesi, maliyeti arttırması ve komplikasyon riskleri nedeniyle All-on-4 konsepti hastalar ve hekimler için sıkça tercih edilen bir seçenek olmuştur. Bu çalışmada amaç, All-on-4 cerrahisi öncesi dişsiz maksilla ve mandibular bölgede sanal implant planlama programı kullanılarak konik ışınlı bilgisayarlı tomografi (KIBT) görüntüleri üzerinde yerleştirilen implantların, anatomik oluşumlara komşuluğunun değerlendirilmesi ile intraoperatif ve postoperatif komplikasyonların önlenmesine katkı sağlamaktır. Materyal-Metod: Çalışmamızda Ocak 2013 - Haziran 2021 tarihleri arasında implant planlaması için veya diagnostik amaçlı çekilen Cawood ve Howell sınıflamasına göre Sınıf 3, 4 ve 5 rezorpsiyona sahip total dişsiz hastalara ait KIBT görüntüleri retrospektif olarak incelendi. Dahil edilme kriterlerine uyan 122 hastanın görüntüleri çalışmaya dahil edilerek veriler Newtom's NNT programı (Versiyon 9.1, QR SRL, Verona, İtalya) ile incelendi. İmplant yerleştirme programı kullanılarak; sagital, aksiyel ve koronal kesitler üzerinde maksilla ve mandibulada All-on-4 konseptine uygun olacak şekilde 11.5, 13 ve 15 mm'lik implantlar yerleştirildi. Bu implantların maksillada canalis sinousus ile, mandibulada ise kret tipi, lingual perforasyon, insiziv kanal ve mental foramen tipleri ile ilişkisi incelendi. Sonuç: All-on-4 cerrahisi öncesi sanal implant planlama programı ile konik ışınlı bilgisayarlı tomografi (KIBT) görüntüleri kullanılarak canalis sinuosus teması, lingual kortikal perforasyon, insiziv kanal teması, mental foramene bağlı komplikasyonlar önlenebilir.
Özet (Çeviri)
Evaluation of Important Anatomical Structers in Maxilla and Mandible Before All-On-4 Surgery: Virtual Implant Placement Study on Cone Beam Computed Tomography (CBCT) Aim: Many factors such as poor oral hygiene, dental caries, teeth that cannot be restored and periodontal disease, which are common with advancing age, can cause total edentulism. In cases where the amount of alveolar bone is insufficient, the position of the maxillary sinus, mental foramen and inferior alveolar nerve may prevent implant placement. At this stage, additional surgical procedures such as autogenous graft application, sinus lifting, and distraction osteogenesis can be applied prior to implant surgery. However, the prolongation of the treatment period, the necessity of more than one surgical intervention, the increased cost and the risk of complications, the All-on-4 concept has been a frequently preferred option for patients and surgeons. The aim of this study is to contribute to the prevention of intraoperative and postoperative complications by evaluating the proximity of implants placed on cone-beam computed tomography (CBCT) images to anatomical formations before All-on-4 surgery, using the virtual implant planning program in the edentulous maxilla and mandible. Material-Method: In our study, CBCT images of total edentulous patients with Class 3, 4 and 5 resorption according to Cawood and Howell classification, taken between January 2013 and June 2021 for implant planning or diagnostic purposes, were retrospectively analyzed. Images of 122 patients who met the inclusion criteria were included in the study and the data were analyzed with the Newton's NNT software (Version 9.1, QR SRL, Verona, Italy). Using implant placement software; On sagittal, axial and coronal sections, 11.5, 13 and 15 mm implants were placed in the maxilla and mandible in accordance with the All-on-4 concept. The relationship of these implants with the canalis sinousus in the maxilla, crest type, lingual perforation, incisive canal and mental foramen types in the mandible were examined. Conclusion: Canalis sinuosus contact, lingual cortical perforation, incisive canal contact, mental foramen-related complications can be prevented by using cone beam computed tomography (CBCT) images before All-on-4 surgery.