Yenidoğan sıçanlarda ibotenate ile oluşturulan eksitotoksik beyin hasarı üzerine kapsaisinin koruyucu etkileri
Protective effects of capsaicin on ibotenate-induced excitotoxic brain injury in newborn rats
  1. Tez No: 709846
  2. Yazar: YASEMİN BARANOĞLU KILINÇ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MUSTAFA DİLEK
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bolu Abant İzzet Baysal Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 164
Özet
Amaç: Eksitotoksisite perinatal beyin hasarlarının ortak mekanizması olması açısından önemlidir. Kapsaisin TRPV1 reseptörlerinin eksojen agonistidir ve geniş yelpazede farmakolojik etkilere sahiptir. Sunulan çalışmada, kapsaisinin farklı dozlarının, ibotenat ile oluşturulan eksitotoksik yenidoğan beyin hasarı sıçan modelinde, beyin hasarı, mast hücreleri ve inflamatuar belirteçler üzerine etkilerinin araştırılması amaçlanmıştır. Gereç ve Yöntem: Her iki cinsiyetten Wistar sıçan yavruları (P5) naive-kontrol grubunda 7 diğer gruplarda 13'er sıçan olmak üzere 8 gruba ayrıldı. Naive-kontrol grubuna dokunulmadı, sham-kontrol ve ibotenat gruplarına PBS, ibo+DMSO grubuna % 0.1 DMSO, ibo+kapsaisin-1 grubuna 0.2, ibo+kapsaisin-2 grubuna 1, ibo+kapsaisin-3 grubuna 5 mg/kg kapsaisin ve ibo+MK-801 grubuna 1 mg/kg MK-801 intraperitoneal uygulandıktan 30 dakika sonra sham-kontrole çözücü solüsyon (vehicle) diğer gruplara 10 μg ibotenat intraserebral olarak enjekte edildi. Kristal-viyole ile boyanan koronal beyin kesitlerinde kortikal/beyaz cevher kalınlıkları ve beyaz cevher lezyon büyüklüğü ölçüldü. Toluidine-blue ile boyanan beyin mast hücreleri sayı ve degranülasyon açısından değerlendirildi. Beyin dokusu homojenatlarında aktivin-A, IL-1β, IL-6 ve IL-10 konsantrasyonları ELISA yöntemi ile ölçüldü. Veriler one-way ANOVA ve devamında post-hoc Tukey testi ile analiz edildi. Bulgular: İbotenat kortikal ve beyaz cevher kalınlıklarında azalmaya, beyaz cevher lezyonuna, beyin mast hücrelerinin sayı ve degranülasyonunda artışa, beyin dokusu aktivin-A, IL-1β ve IL-6 konsantrasyonlarında artışa yol açarken (P0.05).
Özet (Çeviri)
Background: Excitotoxicity is important because it is common mechanism of perinatal brain injuries. Capsaicin is an exogenous agonist of TRPV1 receptors and has a wide range of pharmacological effects. We aimed to investigate effects of different doses of capsaicin on brain damage, mast cells and inflammatory markers in a rat model of ibotenate-induced neonatal excitotoxic brain injury. Material and Methods: P5 Wistar rat pups of both sexes were divided into 8 groups (n=7 for naive-control, n=13 for each of the other groups). Except for naive-control, intraperitoneally sham-control and ibotenate groups received PBS, ibo+DMSO group received 0.1 % DMSO, ibo+capsaicin groups received 0.2, 1 and 5 mg/kg capsaicin, ibo+MK-801 group received 1 mg/kg MK-801. Thirty minutes later, sham-control received vehicle and the other groups received 10 μg ibotenate by intracerebral route. Cortical/white matter thicknesses and white matter lesion size were measured in coronal brain sections stained with cresyl-violet. Toluidine-blue-stained brain mast cells were evaluated for number and degranulation. Activin-A, IL-1β, IL-6 and IL-10 concentrations in brain tissue homogenates were measured using ELISA. Data were analyzed with one-way ANOVA followed by post-hoc Tukey test. Results: While ibotenate caused white matter lesion, decreased cortical and white matter thicknesses, increased number and degranulation of brain mast cells, increased brain tissue activin-A, IL-1β and IL-6 concentrations (P0.05).