Kalsiyum dobesilatın venöz iskemiye uğramış fleplerin kurtarılmasındaki rolü
The role of calcium dobesilate on salvage of flaps having venous ischemia
  1. Tez No: 194665
  2. Yazar: CİHANGİR TORAMAN
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. YAĞMUR AYDIN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Plastik ve Rekonstrüktif Cerrahi, Plastic and Reconstructive Surgery
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Cerrahpaşa Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Plastik Rekonstrüktif ve Estetik Cerrahi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 37
Özet
ÖZETSerbest flep uygulamaları sonrasında en sık görülen dolaşımproblemleri, venöz yetmezlik problemleridir. Vasküler yetmezliğeuğrayan dokuda iskemi gelişmeye başlar. İskeminin süresiyle ilişkiliolarak dolaşım normale dönmesiyle, reperfüzyon başlar ve bununlabirlikte iskemi-reperfüzyon hasarı tablosu ortaya çıkar.Wistar cinsi, albino erkek sıçanlarında, 3x5cm. boyutlarında, inferiorepigastrik arter-ven bazlı fasyakütan ada flepleri kaldırıldı. 10'arsıçandan oluşan 4 grup oluşturuldu. Pedikülün 2 saat kemplenmesiyleprimer global iskemi, 2 saatlik reperfüzyon, venin 4 saatklemplenmesiyle sekonder venöz iskemi oluşturuldu. Klemp açıldı,12. saatte tam kat deri biopsisi alındı. Sıçanlar 1 hafta süreyle gözlemaltında tutuldu. İlaç grubuna 100mg/kg/gün kalsiyum dobesilat verildi.Gruplar:1- Sham grubu- Flep modelinin yaşabilirliğini göstermek için oluşturuldu.- Flep kaybı yaşanmadı2- Primer global iskemi grubu- Flep yaşayabilirliğine etkiyi göstermek için oluşturuldu- Flep kaybı yaşanmadı-3- Konrol grubu- Sekonder venöz iskemi oluşturuldu- Fleplerde ortalama 540mm2'lik alanda nekroz gelişti. Bağdoku içinde ortalama 29,9 nötrofil tespit edildi.4- İlaç grubu- Sekonder venöz iskemi oluşturuldu, ilaç verildi.- Fleplerde ortalama 252mm2'lik alanda nekroz gelişti veortalama 21 nötrofil tespit edildi.Sonuçlar, Student T testiyle değerlendirildi ve istatiksel olarakanlamlı olarak bulundu. Nekroz alanlarının azalmasıyla nötrofilsayılarının düşmesi arasındaki ilişki için Pearson korelasyon testiyapıldı ve her iki azalma için istatiksel olarak anlamlı bir ilişki ortayakonuldu.Çalışmadan elde edilen istatiksel olarak anlamlı sonuçların, flepcerrahi sonrasında gelişebilen venöz yetmezlik hallerinde kalsiyumdobesilatın kullanılabileceği sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
SUMMARYVenous vascular insufficiencies are major problems confronted duringfree flap surgery. Tissue ischemia starts with the onset of vascularinsufficiency then with recovery of perfusion, a new concept,ischemia-reperfusion injury takes place.We chose 40, Wistar, male, albino rats. We raised 3x5cm. sized,abdominal fasciacutaneous skin flaps based on inferior epigastricpedicle. Pedicle clamped for 2 h. for primary global ischemia, flapperfused for 2h., major vein clamped for 4h. After reperfusion for12h., skin biopsies are taken. All flaps are followed for 7 days. Druggroup received 100mg/kg/ calcium dobesilate p.o.Groups:1- Sham group: Any degree of necrosis wasn?t observed2- Primary global ischemia group: Any degree of necrosis wasn?tobserved.3- Control group: Exposed to secondary venous ischemia. Meanarea of necrosis was 540mm2. Mean neutrophil count was 31.4- Drug group: Exposed to secondary venous ischemia. Meanarea of necrosis was 252mm2 . Mean neutrophil count was21.Results:Decrease at flap mean necrosis area and mean neutrophil countbetween control and drug groups is evaluated with Student T test. Thedecrease at mean flap necrosis area and mean neutrophil count withadministration of calcium dobesilate found statistically significant.The decrease at mean flap necrosis area and mean neutrophil is foundstatistically significant with Pearson correlation test.Statistically significant results in this investigation revealed theadministration of calcium dobesilate in case of venous insufficienciesduring flap surgery.