Erken dogum eylemli hastalarda anjiyotensin dönüstürücü enzim insersiyon/delesyon polimorfizmi
Angiotensin converting enzyme insertion/deletion polymorphism in preterm labor
  1. Tez No: 194703
  2. Yazar: AYŞEGÜL FERHAN ARSLAN
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. MEHTAP ÖZKUR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eczacılık ve Farmakoloji, Pharmacy and Pharmacology
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Farmakoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 59
Özet
Erken dogum eylemi (EDE) gebeligin 37. haftasından önce baslayan ve dogumla sonuçlanabilen dogum eylemidir. Erken dogum gelismis ülkelerde perinatal mortalite ve morbiditenin anomaliler dısındaki en önemli sebebidir. Hastalıgın maternal ve fetal faktörlerle spesifik genlerin etkilesimi sonucu gelistigi düsünülmektedir. Anjiyotensin dönüstürücü enzim (ADE) bir çinko metallopeptidazdır ve hücre yüzeyinde bulunmaktadır. Vücutta yaygın olarak bulunan ve pek çok özellikleri olan anjiyotensin II (AII)'nin olusumunda rol oynayan baslıca enzim olması nedeniyle ADE'nin pek çok hastalıgın patofizyolojisinde yer alabilecegi düsünülmüstür. ADE seviyelerinin genetik kontrolü oldugunun bulunması ve bu konuda en önemli varyasyonun ADE geninde intron 16'da yer alan insersiyon/delesyon polimorfizmi oldugunun tesbiti üzerine, pek çok arastırma bu fonksiyonel polimorfizm üzerine odaklanmıstır. ADE'nin varlıgı insan plasentası ve uterusu dahil pek çok dokuda tesbit edilmistir. ADE aktivitesinin gebelikte artıs gösterdigi ve dogum eylemi sırasında myometriumun AII'nin kontraktil etkisine duyarlılıgının arttıgı tesbit edilmistir. Tüm bu verilerilerin rehberliginde /D polimorfizmine baglı olarak ADE aktivitesinde olabilecek bir degisiklik, erken dogum eylemli hastalarda preterm uterus kontraksiyonlarını baslatan faktörlerden biri olabilir. Bu arastırmada bir grup Türk hastada EDE'de ADE /D polimorfizminin rolü arastırılmıstır. Yetmis dört EDE'li, 86 kontrol bireyde polimeraz zincir tepkimesi (PZT) ile analiz yapılmıstır. ADE /D polimorfizmiyle EDE arasında istatistiksel olarak anlamlı bir iliski bulunamamıstır. Bu sonuca göre ADE geni /D polimorfizmi EDE'nin moleküler patogenezinde rol oynamayabilir.
Özet (Çeviri)
Preterm labour is labour resulting birth before 37 completed weeks of gestational age. Preterm birth is the single largest cause of perinatal mortality and morbidity in non-anamalous infants in developed nations. It is likely the result of interactions between specific genes and the maternal and fetal factors. Angiotensin converting enzyme (ACE) is a zinc metallopeptidase widely distributed on the surface of various cells. It plays an essential role in production of angiotensin II. The wide distribution and multifunctional properties of this peptide suggest that ACE would be involved in various pathophysiological conditions. The discovery that ACE levels are under genetic control ushered in a new era of investigation; most studies focused on an insertion/deletion (/D) polymorphism in intron 16 of the ACE gene as a marker for a functional polymorphism. ACE has been found in many tissues including human placenta and uterus. Plasma ACE activity has been observed to increase in pregnancy. Myometrium from labouring women has been observed to be more sensitive to the contractile effects of A-II than myometrium from non laboring women. Here we speculated that changes in ACE activity due to /D polymorphism might be a factor related to preterm uterine contractions in preterm labor patients. We examined the role of ACE /D polymorphism in preterm labor in a group of Turkish subjects. Seventy four patients with preterm labor and 86 control subjects were analysed by polymerase chain reaction (PCR). A significant association was not found between ACE /D polymorphism and preterm labor. Thus, the /D polymorphism of the ACE gene may not have a role in molecular pathogenesis of preterm labor patients.