Migren hastalarında nnos gen polimorfizminin araştırılması
NNOS gene polymorphism in migraine patients
- Tez No: 194702
- Danışmanlar: Y.DOÇ. BELGİN ALAŞEHİRLİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eczacılık ve Farmakoloji, Pharmacy and Pharmacology
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Farmakoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 79
Özet
Migren, nörolojik ve non-nörolojik belirtilerle karakterize, ataklarla seyreden bir bas agrısı sendromudur. Migrende fizyopatoloji karmasıktır. Bugün için genetik ve çevresel faktörler, vasküler degisiklikler, hipotalamik disfonksiyon, nörotransmitterler, trigeminovasküler anormallikler ve nörojenik inflamasyonun ortak rolü oldugu kabul edilmektedir. Migren etiyolojisinde genetik yatkınlıgın önemi uzun zamandan beri bilinmektedir. Ancak bu genetik aktarımın sekli halen tam olarak ortaya konulamamıstır. Bununla beraber birden fazla genin rol aldıgı düsünülmektedir. Migrende kilit bir molekül oldugu düsünülen nitrik oksidin (NO) vazodilatasyon, nörotransmisyon, nörojenik inflamasyon ve nosisepsiyon gibi biyolojik aktivitelerde rolü bulunmaktadır. GTN, histamin, nitrogliserin gibi NO donörü olan ilaçların migren atagını tetikledigi bilinmektedir. NO ve migren arasında iliski oldugunu gösteren çesitli çalısmalar bulunmaktadır. Bu çalısmada, nNOS geni C276T polimorfizmi ile migren arasında iliski olup olmadıgı arastırıldı. 120 migrenli hasta ve 185 saglıklı bireyden alınan tam kan örneklerinden DNA izolasyonunu takiben Polimeraz Zincir Reaksiyonu (PCR) ve Restriksiyon Parça Uzunluk Polimorfizmi (RFLP) ile elde edilen genotipler saglıklı gönüllülerden elde edilen örneklerle karsılastırıldı. Elde edilen veriler, istatistiksel olarak degerlendirildiginde; nNOS geni C276T polimorfizmi ile migren hastalıgı arasında anlamlı bir iliski olmadıgı belirlendi.
Özet (Çeviri)
Migraine is a sendrome that characterized by neurological and non-neurological symptoms. Migraine developed with a headache by attacks. Physiopathology of migraine is complicated. Today, genetic and environmental factors, vascular modifications, hypothalamus dysfunctions, neurotransmitters, trigeminovascular abnormalities and neurogenic inflammations are considered to have an active part in migraine. Importance of genetic predisposition of etiopathogenesis of migraine has been known for a long time. The pattern of inheritance has not been identified completely yet but multigenetic factors may play role in inheritance. Nitric oxide (NO) plays a major role in vasodilation, neurotransmission, neurogenic inflammation, nociception, etc. has been considered to be the key molecule of migraine. Glyceryl trinitrat, histamine and nitroglycerin NO donor, have been known to trigger migraine attacks. There are several studies that shown relations between NO and migraine. In this study, we investigated that if there is any relation between C276T polymorphism of nNOS gene and migraine. Following DNA isolation from blood samples were taken from 120 migraine patients and 185 healthy persons the genotypes (compared with samples that obtained from healthy persons), by Polymerase Chain Reaction (PCR) and Restriction Fragment Lenght Polymorphism (RFLP). Statistical evaluation of the data showed that there is no any marked relation between the C276T polymorphism of the nNOS gene and migraine.