Tip 1 diyabetes mellituslu hastalarda speckle- tracking görüntüleme ile atriyal ve ventriküler disfonksiyonun değerlendirilmesi; p dispersiyonu, nt-probnp (n-terminal probrain natriüretik peptid) düzeyleri ile arasındaki ilişki
Atrial and ventricular dysfunction evaluation, with speckle-tracking imaging in type 1 diabetes mellitus and the relation ship with p dispersion, nt-probnp (n-terminal-probrain natriuretic peptide) levels
  1. Tez No: 330033
  2. Yazar: AYŞE ŞİMŞEK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. FIRAT KARDELEN
  4. Tez Türü: Tıpta Yan Dal Uzmanlık
  5. Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Çocuk Kardiyolojisi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 70
Özet
Diyabetes Mellitus insülinin yetersiz salınması ve/ veya yetersiz etkisi sonucu hiperglisemi ile seyreden sistemik bir hastalıktır. Çocukluk ve adölesan dönemde en sık görülen endokrin metabolik hastalık grubunu oluşturmaktadır. Tip 1 DM?li hastalarda kardiyovasküler sistem hastalıkları en önemli morbidite ve mortalite sebeplerindendir. Amacımız henüz mikro ve makrovasküler komplikasyon gelişmemiş en az 3, en fazla 10 yıldır Tip 1 Diyabetes Mellitus tanısı ile takipli çocuk hastalarda Speckle Tracking ekokardiyografik inceleme, P dispersiyonu ve NT-Pro BNP düzeylerinin ölçümü ile kardiyak disfonksiyonun değerlendirilmesi ve bunun; hastalığın süresi, hiperglisemi kontrolü ile ilişkisinin araştırılmasıdır. Çalışmamıza Pediatrik Endokrinoloji Polikliniğinde Tip 1 DM tanısı ile takipli 63 hasta kabul edildi. Hastalar izlem süresine göre 2 gruba ayrıldı. 5 yaş üzeri 3?5 yıldır Tip 1 DM tanısı ile takipli hastalar (Grup 1), 6-10 yıldır Tip 1 DM tanısı ile takipli hastalar (Grup 2). Kontrol grubu üfürüm nedeniyle refere edilen ekokardiyografik incelemesi normal, akut veya kronik bir hastalığı olmayan 36 hastadan oluşturuldu. Kontrol grubu yaş, cinsiyet ve VKİ açısından hasta grubu ile uyumluydu. Tüm hastalara konvansiyonel transtorasik ekokardiyografi, sol ventrikül ve sol atriyal Speckle Tracking ekokardiyografik inceleme yapıldı. 12 kanallı elektrokardiyogram çekilerek hasta grubundan NT- proBNP çalışılmak üzere kan alındı. Hasta ve kontrol gruplarında konvansiyonel ekokardiyografik inceleme sonuçlarında tüm gruplar arasında sistolik fonksiyonlar açısından farklılık görülmedi. Grup 1 ve Grup 2 hasta grubunda mitral kapak A dalga velositesi kontrol grubuna göre yüksek (sırası ile 0,59±0,16 / 0,57±0,12 / 0,50±0,11), E/A dalga oranı grup 1 ve grup 2 hasta grubunda kontrol grubuna göre düşük olarak bulundu (sırası ile 1,77±0,42 / 1,76±0,31/ 2,11±0,34) .Sol atriyum volümleri gruplar arasında anlamlı farklılık göstermedi. Strain ekokardiyografik değerlendirmede; Hasta ve kontrol gruplarında sırası ile Atriyal peak S (39,91±9,08 / 45,88±8,85), Strain A; (13,43±4,68 / 15,82±5,02), Strain E; (26,86±7,54 / 29,77±7,65) idi. Hasta gruplarında Peak S ve Strain A istatistiksel olarak anlamlı düşüktü. Sol ventrikül global longitudinal strain (-17,28±2,24/ -19,49±2,22), global radial strain (36,74±16,75/ 42,86±13,31) global sirkumferensiyal strain (-12,86±3,19/-17,71±4,62) hasta gruplarında kontrol grubuna göre düşük olarak bulundu. P maximum ve P dispersiyon değerleri hasta grubunda yüksek olarak bulundu. Hasta grupları arasında NT-ProBNP düzeyleri arasında anlamlı farklılık görülmedi. İzlem süresine göre 2 gruba ayrılan hasta grupları arasında metabolik kontrol açısından HgbA1C düzeyleri arasında anlamlı farklılık yoktu. HgbA1c düzeyi ile Pmax, Pdis, A dalga velositesi pozitif korelasyon, Strain E ve E/A arasında negatif korelasyon bulundu. İzlem süresi ile atriyal ve ventriküler strain arasında korelasyon bulunmadı. Sonuç olarak Tip 1 Diyabetes Mellituslu hastalarda konvansiyonel ekokardiyografik incelemeler erken dönemde kardiyak disfonksiyonu göstermekte yetersiz kalabilmektedir. Bizim çalışmamızda Tip 1 diyabetli hastalarda konvansiyonel ekokardiyografik incelemeler normal sınırlarda iken sol ventrikül sistolik fonksiyonlarında bozulma, sol atriyal fonksiyonlarda bozulma olduğunu speckle tracking ekokardiyografik yöntem ile belirledik. Aynı zamanda bu hastalarda atriyal heterojenitenin arttığını gösterdik. Diyabetin erken evrelerinde geç komplikasyonların geliştiği hedef organlarda etkilenmelerin erken tespit edilmesi geri dönüşsüz hasar gelişimini engelleyebilir. Komplikasyonların erken saptanması ve koruyucu önlemlerin alınması morbidite ve mortalitenin önlenmesi yaşam kalitesinin artırılması açısından önemlidir
Özet (Çeviri)
Type 1 Diabetes Mellitus is a systemic disease charecterized by hyperglycemia, resulting from inadequate insulin secretion and/or insufficient effect. It is the most common endocrine metabolic disease group in childhood and adolescence. The cardiovascular system diseases are the most common cause of morbidity and mortality in Type 1 Diabetes Mellitus patients. Aim of this study is the evaluation of cardiac dysfunction with Speckle-tracking echocardiography, P wave dispersion and measurement of NT-Pro-BNP levels in pediatric patients with Type 1 Diabetes Mellitus who did not yet develop micro and macro vascular complications, at least 3 years at last 10 years followed up and evaluation of relationship between this and disease duration, hyperglycemia control. 63 patients with Type 1 Diabetes Mellitus in pediatric endocrinology outpatient clinic were accepted to our study. Patients were divided into 2 groups according to the duration of follow up [Over 5 years old, 3-5 years follow up with Type 1 DM (Group 1), 6-10 years follow up with type 1 DM (Group 2)]. The control consisted of 36 subjects who were routinely referred for echocardiographic evaluation of an asymptomatic, innocent heart murmur and found to have no structural heart disease or acute/chronic illness. The control group is compatible with the patient group in age, gender, BMI. Conventional transthoracic echocardiography, left ventricular and left atrial speckle tracking echocardiography were performed in all patients. 12 lead electrocardiogram was recorded and blood was taken for evaluating NT-ProBNP. There were no statistical significant difference in systolic function with conventional echocardiographic examinations in patient and control groups. Mitral valve A wave velocity was higher than control group (0,59±0,16 /0,57±0,12 / 0,50±0,11), E/A wave ratio is lower in Group 1 and Group 2 patient group than control group (1,77±0,42 / 1,76±0,31 / 2,11±0,34). Left atrial diameter did not differ significantly between the groups. In strain echocardiographic evaluation; Atrial peak S (39,91±9,08 / 45,88±8,85), Strain A; (13,43±4,68 /15,82±5,02), Strain E;(26,86±7,54 / 29,77±7,65) in patient and control group, respectively. Peak S and Strain A values were statistically significantly lower in patient group. Left ventricular global longitudinal strain (-17,28±2,24 / -19,49±2,22), global radial strain (36,74±16,75 / 42,86±13,31), global circumferential strain (-12,86±3,19 / 17,71±4,62) values were lover in patient groups. P maximum and P dispersion values were higher in the patient group. NT-ProBNP levels did not differ significantly in the patient group 1 and group 2. There were no significant difference in HbA1c levels between the two patient groups which differs with the duration of follow up. Positive correlation between HbA1c levels and P max, P dis, A wave velocity and negative correlation between Strain E and E/A was found. There was no correlation between the duration of the follow up and ventricular strain parameters. As a result, conventional echocardiography may be insufficient on showing cardiac dysfunction in early stage in Type 1 DM patients. We found deterioration in left ventricular systolic functions and atrial functions with speckle tracking echocardiography methods in Type 1 DM patients while the conventional echocardiographic examinations were in normal range Also these patients showed increased left atrial heterogenity in the early stages of diabetes. Early detection of effects on target organs may prevent the irreversible damage and taking preventive measures are important in terms of improving the quality of life